Barszcz Sosnowskiego - groźna roślina. Jak wygląda? [ZDJĘCIA]

Alina Gierak
Barbara Szymańska z Miłkowa: Barszcz Sosnowskiego zarasta Miłków, Głębock i Sosnówkę. Kosimy i karczujemy to parzące zielsko, ale nie jesteśmy w stanie zwalczyć go sami, bo rozrasta się na pobliskich, niekoszonych działkach. Czujemy się osaczeni przez ten groźny chwast fot. Alina Gierak
Barszcz Sosnowskiego, groźna roślina wywołująca oparzenia I i II stopnia, zarasta podjeleniogórski Miłków. Zielsko wpełza do przydomowych ogródków, pleni się przy drogach, atakuje polauprawne. Ludzie leczą poparzone ręce, nogi, plecy. Usiłują walczyć, ale z niekoszonych działek chwast rozrasta się migiem na nowe tereny.

Barszcz Sosnowskiego sterroryzował wieś. - Tu mieszka wiele starszych, schorowanych osób. Koszą i karczują teren wokół domów, ale sami nie poradzą sobie z tak inwazyjnym chwastem - podkreśla Barbara Szymańska, emerytka z Miłkowa. - To zielsko zdobywa kolejne tereny! Barbara Szymańska pokazuje czerwone bąble na przedramieniu. Goją się długo i boleśnie. Jej sąsiedzi mają poparzone brzuchy, nogi, dłonie i plecy. - Uważamy, by jej nie dotknąć, ale ta wredna roślina jest wszędzie - mówią zrozpaczeni.

Jak można pomóc mieszkańcom poparzonym przez barszcz Sosnowskiego? Krzysztof Strynkowski, pełnomocnik zarządu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, radzi, że jeżeli właściciel zarośniętej zielskiem działki nie wykosi go, to wójt może w tym celu wynająć firmę i obciążyć właściciela działki kosztami. - Jeżeli barszcz zagraża roślinom chronionym, sprawą może się zająć WFOSiGW - dodaje Strynkowski.

Anna Latto, wójt Podgórzyna, którą zaalarmowaliśmy razem z mieszkańcami Miłkowa, obiecuje, że w poniedziałek na działce z ponad dwumetrowym barszczem pojawi się kosiarka. Ale barszcz Sosnowskiego, rosnący też koło Nowej Rudy, to niejedyna groźna roślina, którą spotkamy na Dolnym Śląsku.

Dla Miłkowa, uroczej karkonoskiej wioski otoczonej górami, to podwójna klęska. Barszcz Sosnowskiego nie tylko zagraża zdrowiu mieszkańców, ale i odstrasza turystów. A w Miłkowie wiele osób gości letników. - Nie dajemy już rady - narzekają mieszkańcy popegeerowskich domków, którzy parzące zielsko mają niemal za progiem. - Kosimy codziennie, polewamy działki roundupem (środek do zwalczania chwastów), ale to działa tylko kilka dni - denerwują się lokatorzy. Trzeba walczyć wspólnie. Ale jak, skoro właściciela działki zarośniętej barszczem Sosnowskiego nie ma w Polsce? - Jeśli się jej teraz nie skosi, to roślina zacznie kwitnąć i zaatakuje kolejne tereny - alarmuje pani Barbara.

- Pisaliśmy do właściciela, by skosił działkę - wyjaśnia Anna Latto, wójt gminy Podgórzyn. Bez odzewu - przyznaje. Wreszcie gmina postanowiła włączyć się w walkę z trującym chwastem. - W poniedziałek działka zostanie skoszona - obiecuje pani wójt. Pieniądze na ten cel pójdą z puli odłożonej na kryzysowe sytuacje - dodaje. Ale to załatwi sprawę tylko w tym roku.

A co potem? - Samorząd może poprosić o pomoc wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, by sfinansował inwentaryzację, monitoring i usuwanie takich inwazyjnych i niebezpiecznych dla zdrowia ludzi roślin takich jak Barszcz Sosnowskiego- radzi mieszkańcom Miłkowa Aleksandra Majchrzak z Ministerstwa Środowiska. Krzysztof Strynkowski z dolnośląskiego funduszu potwierdza: - Możemy pomóc zwalczać rośliny inwazyjne.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

j
ja

Dużo dzisiaj czytałam na ten temat i to najmądrzejszy komentarz.

G
Gość

Czytając ten wątek, koszeniem drodzy ludzie nic nie zdziałacie. To syzyfowa praca.
A barszczyk będzie rósł i rósł w najlepsze, polując na wasze gołe d*** niesamowicie i ochoczo.
Barszcz Sosnowskiego Mandenova uodpornił się już w pewnym stopniu na opryski Roundap'em.
Europa zachodnia i USA, także Skandynawia walczy z Heracleum Mantegazzianum i Heracleum Persicum.
Te gatunki również należą do inwazyjnych gigantycznych oraz parzących barszczy. Potoczne zwanych Giant Hogweed lub Heracleum Maximum.
Roślina jest na tyle mocna że ma zdolności do samoreplikowania się.
Mimo to że zetniecie część nadziemną, to w tym czasie roślina dalej powiększa swój korzeń i puszcza nowe odnogi.
Czyli barszcz się broni przed unicestwieniem.

No i w czym problem.
Jak trzeba działać.

Przede wszystkim poznać sposób kiełkowania młodych roślin.
Jeśli wczesną wiosną Sosnowski kiełkuje , należy iść z łopatami w kilka osób, skrzyknąć się razem i wykopywać małe rośliny z małymi jeszcze korzonkami póki roślina jest mała a pogoda chłodna.
Stosować ochronne rękawice i długą odzież. Wskazane ochronne okulary na oczy i osłonięcie twarzy.
Mała roślina nie ma jeszcze tylu jadowitych soków.
Ludzie się biorą za problem kiedy roślina w lato wypuszcza kwiaty i jest najbardziej jadowita.
Do tego ostre Słonce i wysokie temperatury powodują reakcje jadu, czyli furanokumaryny z ludzką skórą powodują ciężkie poparzenia. Następstwa tego, no cóż przyprawiają o zawrót głowy.
Najlepiej to tylko trąbić w dziennikach i różnych maści informacjach jakie to są ludzie poszkodowane i poparzone.

Nigdy jeszcze w Polsce nie było sensownego programu o tej roślinie, jej morfologii i oddziaływaniu jej soków na skórę człowieka.
Nie było powiedziane jak rozpoznawać młode rośliny w fazie wzrostu i że trzeba je wykopywać łopatą, złożyć na kupkę do wyschnięcia.
Po wyschnięciu polać płynem łatwopalnym i spalić.
Corocznie kontrolować stanowiska, w których wyrastał barszcz. Jeśli pojawią się nowe roślinki, należy zabieg powtórzyć.
Jeżeli na wiosnę się nie zabierzecie za wykopywanie tego zielonego dziadostwa, to za 10 lat nie wyjdziecie z własnych domów. Wejdzie wam do chałupy drzwiami i oknami. Będzie się wysypywał na chodniki i place zabaw swoimi wielkimi liśćmi. A liście jego jak wachlarze.

Kiedy zdarzy się wam nieopatrznie dotknąć łodygi czy liści, idźcie do domu.
Wejdźcie do wanny i wykąpcie się w letniej wodzie z dodatkiem mydła.
Przemyjcie mydłem kilka razy oparzone miejsca i i spłuczcie letnią wodą.
Przez 2-3 dni nie wychodźcie na słoneczko.
A jeśli musicie ubierzcie długie spodnie i jakąś bawełniana bluzę z długimi rękawami.

W ciągu 2-3 dni furanokumaryna wyparuje z ciała i ryzyko oparzenia będzie małe.

Ludzie zacznijcie czytać, poznawać te barszcze i pomalutku wspólnymi silami działać.
Chociaż dla siebie i znajomych.
Chcecie by te liście jak wachlarze zniszczyły wam zdrowie i piękno natury?

Zdarza się że w marcu lub początkiem kwietnia Sosnowski wypuszcza pierwsze listki spod pokrywy śniegowej. Jest niesamowicie odporną rośliną na mróz.
Wyrwanie lub uszkodzenie korzenia w znacznym stopniu daje szanse na uniocestwienie rośliny w 80-99%.
Jeśli ludzie się budzą wtedy, kiedy gigant ma 3 metry to niestety ale jest już za późno.

A finał tej opowiastki bywa byle jaki:

Liście jak wachlarze was pokonały i zjedzą ze smakiem.

Nie chciało się wyrwać młodej siewki, trzeba dźwigać poparzenia.
Mała aluzja do tekstu "Nie chciało się nosić teczki trzeba dźwigać woreczki"

z
z

polecam Glifosat 1L koncentratu kosztuje 25pln , po jaką cholere to kosić ? jak można prysnąc chemią i po problemie

j
ja

W który poniedziałek?Mamy wtorek ani jeden z barszczy z działki o której mowa do tej pory nie został wykoszony.Głupie gadanie dla gazety a barszcze sobie rosną dalej !

T
Terefere

Jest wtorek pomimo obietnic o poniedziałku ani jeden barszcz nie został wykoszony.Komu wierzyć ??

Ł
Łukasz

Dziwi mnie podejście urzędników. Notabenie nie pierwszy raz obserwuję przykład kiedy to niewiedza zostaje przyjeta jako wyznacznik działania. Jestem osobą, która zajmuje się zielenią, ponadto sam w swojej okolicy mam styczność z barszczem sosnowskiego. Pragnę zaquwazyć, że zabieg koszenia to leczenie skutków, nie przyczyny. Koszenie powoduje znaczne zniszczenie części nadziemnych, jednak nijak nie wpływa na zmniejszenie żywotności barszczu. Skoszona roślina wytwarza szereg odnóg, z których wyrastają kolejne. Zaproponowana metoda zwalczania jest absurdalna, a w konsekwencji doprowadzi do jeszcze silniejszego rozprzestrzeniania się agresora. Jedyną skuteczną obecnie metodą zwalczania jest regularne dokonywanie zabigów opryskiwania roślin herbicydem – GLIFOSTAT, lub ROUNUP w silnej dawce stężeniowej. Mając na uwadze fakt, że barszcz sosnowskiego posiada niebywałe cechy regeneracyjne, zabiegi należy powtarzać od wczesnej wiosny do jesieni w odstepach około 30 dniowych. Ponadto należy dokonywać regularnej wizji okolic, która ma za zadanie odnajdowanie nowych skupisk roślin. Przeglądu należy dokonywać w sposób szczególnie skrupulatny. Przedstawiony sposób zwalczania - to długotrwały proces - niejednokrotnie kilkuletni.
Koszenie roślin będących w fazie kwitnienia i pozostawienie ich resztek skutkuje dalszym dojrzewaniem nasion, co w konsekwencji dzięki sile wiatru prowadzi do dalszej ekspansji rośliny na terenach przyległych.
Mając na uwadze powyższe, oraz fakt, że większośc osób nie ma świadomości zagrożenia wynikającego z samego faktu pojawienia się takiej rośliny, nie posiada także wiedzy i uprawnień do wykonywania zabiegów ochrony chemicznej, a także odpowiedniego sprzetu (opryskiwacze), oraz odziezy ochronnej niezrozumiałym dla mnie jest fakt nakładania na mieszkańców kar za brak skuteczności w walce z w/w agrsorem. Pragnę przypomnieć, "choć może dziś trudno w to uwierzyć, barszcz Sosnowskiego trafił do nas jako roślina pastewna: z Kaukazu przez Związek Radziecki, gdzie został uznany za wartościowy materiał na paszę i jako taki przekazany do uprawy w republikach satelickich. Stąd też wzięła się jego druga, potoczna i jakże wdzięcznie brzmiąca nazwa: zemsta Stalina." Parafrazując: teraz czeka nas kolejna zemsta- tym razem ze strony urzedów, za ich własne decyzje sprzed lat.
Niestety ... "Głupota jest prywatna, ale jej skutki - społeczne"
/ Wiesław Czerniak-Nowina/

j
jadwiga

bo zabujcze som i nie starcza.

b
brr

Nie od dzisiaj znany jest problem z barszczem Sosnowskiego, jest on naprawdę niebezpieczną dla zdrowia i życia rośliną. Rozrastanie się barszczu Sosnowskiego powoli zamienia się w klęskę. Jeżeli nie zostanie ono zatrzymane, zamieni się nam w nową, niebezpieczną plagę. Barszcz Sosnowskiego bardzo szybko rozrasta się i rozsiewa. Jeszcze nie zajął dużej powierzchni kraju. Jeszcze można pokonać go szybciej i taniej, jeżeli zaczną się zajmować nim zorganizowane, skoordynowane, odpowiednio przygotowane i wyposażone służby. Tylko skoordynowane działania w skali całego kraju mogą przynieść oczekiwane rezultaty, inaczej barszcz Sosnowskiego zarośnie nas dookoła.
Ludzie, którzy na własną rękę próbowali go pokonać, tylko poparzyli się, a on rośnie sobie dalej i rozsiewa się coraz bardziej. Mimo tego, że są ludzie, którzy z narażeniem własnego zdrowia i życia, poświęcając własny czas i własne siły, starali się pokonać barszcz Sosnowskiego, lecz nie byli i nie są w stanie tego zrobić, nasi urzędnicy wymyślili, że trzeba zrzucić na obywateli obowiązek zwalczania tego groźnego chwastu oraz zacząć karać za ten barszcz ludzi, którzy sobie jego nie zasiali, nie sprowadzili, a tylko ktoś go im tutaj sprowadził. Bo najłatwiej jest zabraniać, zakazywać, nakazywać i ukarać ludzi.
Barszcz Sosnowskiego jest prawdziwym niebezpiecznym zagrożeniem, którego zwalczaniem powinno zajmować się państwo, bo takie działania są jak walka z innymi zagrażającymi nam klęskami i należą do obowiązków państwa. Zresztą to państwo samo sobie barszcz Sosnowskiego sprowadziło, lecz pomimo tego urzędnicy starają się zwalić obowiązek jego zwalczania na obywateli i tym samym chcą wprowadzić nam osobisty obowiązek zwalczania substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia.
To działania polskich urzędników sprowadziły barszcz Sosnowskiego do Polski i teraz czas, aby urzędnicy barszcz Sosnowskiego z Polski wyprowadzili. Obywatele sami tego nie zrobią. Koszenie nie jest metodą na usunięcie tej groźnej rośliny. Koszenie barszczu Sosnowskiego jest przyzwoleniem na jego pozostawienie i rozrastanie się. Czas zająć się skutecznym zwalczaniem tego barszczu. To urzędnicy powinni szybko i fachowo zorganizować skuteczne usuwanie tej niebezpiecznej rośliny. Jeżeli znaleźli pieniądze na różne mniej ważne sprawy, a nawet pierdoły jak dofinansowywanie imprez, na które nie ma chętnych, albo np. na jakąś sterczącą w środku miasta lokomotywę, to trzeba znaleźć pieniądze na rozwiązanie tego poważniejszego problemu.

a
ajka

Nawet gdyby jakimś cudem tam mieszkał (to gatunek zagrożony wyginięciem, znajduje się na tzw. Czerwonej liście), to też by cierpiał z powodu chwaściska. Poza tym chomiki żywią się zupełnie czym innym. Skąd ci akurat chomik przyszedł do głowy?

M
Marev

Może na polach z tym barszczem mieszkają chomiki które są chronione ! Żaby raczej nie gustują w barszczu /chyba u francuzów jest inaczej/ .

G
Gość

Coś trzeba pisać, bo nie będzie wierszówki...

P
Paweł

Sprawa znana i badana od lat.

n
neron13

A moze wystarczy ustawka Cracovia kontra Wisla na tym polu?

K
Klops

Trzeba wysłać kompanię anty-terrorystyczną z maczetami i po barszczu.

@@@@@@@@@

Poczytaj zanim napiszesz. Historia..........

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3