Bariery i słupki na drogach: jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa?

Materiał promocyjny Sonto
Udostępnij:

Jak sprawić, by drogi i chodniki stały się miejscem bezpiecznym? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi - gdyż na bezpieczeństwo wpływa ogrom czynników. Z pewnością można jednak zadbać, by zmniejszyć poziom zagrożenia - stosując bariery drogowe i słupki drogowe. Nie są one widokiem niecodziennym - można je zauważyć przy ruchliwych skrzyżowaniach lub na przykład w okolicy szkół. W jaki dokładnie sposób działają te zabezpieczenia i w jakich sytuacjach należy je stosować?

Zabezpieczenia na drogach - jakie są ich elementy?

Zabezpieczające bariery drogowei specjalne słupki drogowe możemy spotkać zarówno w dużych miastach, jak i w znacznie mniejszych miejscowościach. Choć na drogach montuje się wiele elementów, których celem jest poprawa bezpieczeństwa - to właśnie słupki i barierki możemy zauważyć najczęściej. Zabezpieczają one ciągi piesze, pieszo-jezdne i drogi rowerowe, a także - odgradzają je od siebie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko kolizji pieszego i pojazdu, lub też, na przykład, roweru i samochodu. Piesi poruszają się w wyznaczonych dla nich miejscach, a barierki gwarantują, że przypadkowe osoby nie znajdą się na jezdni w wyniku nieuwagi. Jeśli pojazd wypadnie z drogi - uderzy w barierkę, nie w człowieka. W znacznym stopniu minimalizuje to niebezpieczne skutki wypadków.

Bariery i słupki drogowe pojawiają się również w miejscach, w których występuje duży ruch pieszych i pojazdów. Montuje się je również tam, gdzie specyfika terenu lub ukształtowania jezdni sprawia, że ryzyko wypadków jest duże. Barierki to nie tylko zabezpieczenie mechaniczne - często ostrzegają przed niebezpieczeństwem dzięki swoim jaskrawym barwom. Gdzie można kupić barierki i słupki drogowe? Szeroką ofertę takich produktów znajdziemy na stroniehttps://www.sonto.pl/slupki-drogowe/.

Gdzie stosuje się słupki i bariery drogowe?

Bariery drogowe i słupki ochronne są bardzo wszechstronnym zabezpieczeniem! Nie stosuje się ich jedynie w pobliżu dróg - wbrew temu, na co mogłaby wskazywać ich nazwa. Często występują na przykład na parkingach - wyznaczając miejsca dla poszczególnych samochodów lub odgradzając strefy nieprzeznaczone dla aut. Słupki ostrzegawcze bardzo chętnie wykorzystywane są w magazynach i zakładach pracy - szczególnie w takich, w których wykorzystuje się wózki widłowe. Jak można więc zauważyć - barierki i słupki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie panuje duży ruch i nierzadko pojawia się zamieszanie i chaos. Montowane w takich miejscach, zapewniają znaczne podwyższenie poziomu bezpieczeństwa.

Dzięki temu, że barierki ochronne są na ogół produkowane z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, produkty te zachwycają trwałością i wytrzymałością. Nie wymagają częstej konserwacji, by mogły pełnić swoją funkcję przez długie lata.

Balustrady i poręcze - ochrona pieszych, pojazdów i rowerów

Piesi i rowerzyści narażeni są w okolicach jezdni na wiele niebezpieczeństw. Nie dotyczą one jedynie przemieszczających się po szosach pojazdów mechanicznych - czasami zagrożenie stanowi możliwość upadku z wysokości lub przypadkowego wejścia w niebezpieczne miejsce. W takich sytuacjach często stosowane są balustrady oraz poręcze. Elementy te, jeśli są odpowiednio dopasowane do swojego otoczenia, mogą pełnić zarówno rolę praktyczną, jak i cieszyć nasze oczy wyjątkową estetyką.

Jeśli powierzchnia, po której poruszają się piesi, jest wyższa niż 50 cm - stosowane są balustrady, których zadaniem jest ochrona przed upadkiem. Umieszczane są na przykład przy mostach, na schodach, pochylniach i przy wjazdach do podziemia. Często stosowane są również barieroporęcze - sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości osobnego stosowania barier i balustrad, natomiast konieczna jest pewnego rodzaju ochrona kierowców i pieszych.

Przy wielu drogach możemy spotkać słupki połączone łańcuchami - są to tak zwane ogrodzenia łańcuchowe. Umieszcza się je najczęściej w dużych miastach - tam, gdzie natężenie ruchu pieszych jest szczególnie duże. Kierują ruch pieszych w określone miejsca i sprawiają, że przechodzenie przez jezdnię odbywa się tylko tam, gdzie zostało wyznaczone przejście. Takie ogrodzenie nie jest w stanie stanowić ochrony mechanicznej - nie zatrzymają rozpędzonego pojazdu i nie wyhamują go. W związku z tym, tego typu ogrodzeń nie stosuje się przed obiektami, do których uczęszczają dzieci (takimi, jak na przykład szkoły i przedszkola). W takich miejscach koniecznie muszą być zamontowane ogrodzenia segmentowe.

Bariery drogowe zabezpieczają ruch pojazdów i sprawiają, że auta nie kolidują ze sobą oraz z ruchem pieszych. Systemy ogrodzeń, barierek, balustrad i słupków drogowych można spotkać w każdym miejscu, w którym występuje natężony ruch pieszych oraz pojazdów, lub też ukształtowanie terenu może stanowić zagrożenie. Dzięki takim elementom nasze drogi są znacznie bardziej bezpieczne - a ruch przebiega w sposób uporządkowany. Chronieni są zarówno ci, którzy poruszają się na własnych nogach, jak i rowerzyści oraz kierowcy.

Dodaj ogłoszenie