Bardzo niestrawny bigos

  Bardzo niestrawny bigos

  Marek Natusiewicz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Sięgając do korzeni, winniśmy oddać chwałę wszystkim naszym poprzednikom: Czechom, Węgrom, Austriakom i przede wszystkim Polakom.
  Niczym w kultowej już reklamie, z siłą wodospadu niebawem zaleje nas rzeka informacji o fakcie istnienia we Wrocławiu zamku... królewskiego.

  Tak, tak - królewskiego! Nie jakiegoś tam książęcego, tylko KRÓLEWSKIEGO. I zapewne gdzieś drobnym drukiem pojawi się krótka informacja, że ów król nosił nazwisko Hohenzollern! Nie jakiś tam Luksemburczyk, Korwin czy też Jagiellończyk bądź Habsburg, tylko zwykły Fryc lub Wiluś któregoś tam numeru. To tyle w tonie sarkastycznym.

  Pochodzący z 1719 roku barokowy pałac lokalnego magnata, tajnego radcy elektora Franciszka Ludwika (Franz Ludwig von PfalzNeuburg), i cesarskiego generała Henryka Gotfryda von Spaetgena stał się w pewnej chwili lokalną siedzibą nowego - po wojnach śląskich i wygranej w wojnie siedmioletniej (1756-1763) - pana tych ziem z dynastii Hohenzollernów, mającego swoją główną "kwaterę" w Poczdamie pod Berlinem.

  W czasach poprawności politycznej niedawne Muzeum Archeologiczne stało się Pałacem Spaetgena, by dzisiaj straszyć nas widmem nazwy Pałacu Królewskiego. Ani chybi, niebawem Wrocław dorówna Krakowowi i zacznie być tytułowany "królewskim" grodem. Zjawisko to zaczyna przybierać rozmiary epidemii. Mamy odwołujący się do "tradycji" Teatr Capitol, dzieło Maksa Berga awansowało do roli Hali Stulecia. Aż strach pomyśleć o placu Świętego Macieja jako Maciejowym Polu.

  Dla nas, współczesnych wrocławian, NASZA HISTORIA zaczyna się naprawdę w 1945 roku. W spadku po gauleiterze Hankem dostaliśmy miasto uprzednio zrabowane, a później zniszczone w trakcie dramatycznej obrony Festung Breslau, prawie pozbawione rodzimej ludności, z której blisko 90 tysięcy zginęło podczas "ewakuacji" przy 20-stopniowym mrozie przez fanatycznego członka NSDAP, wolą Fuehrera awansowanego na następcę Reichsführera SS Heindricha Himmlera.
  1 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo