MKTG SR - pasek na kartach artykułów

16 ton dziennie

DOER
Pralnia jest w stanie wyprać, wyprasować i złożyć do 16 ton bielizny szpitalnej i hotelowej dziennie. Posiada tzw. barierę higieniczną - podzielona jest na część "brudną" i "czystą". W pierwszej z nich brudna bielizna jest sortowana, dezynfekowana, płukana i pakowana do wielkiej pralnicy tunelowej, mającej 11 komór, mieszczących po 36 kg "wkładu" każda. Pralnica wbudowana jest w ścianę, oddzielającą obydwie części pralni. W części "czystej" uprana już bielizna jest rozkładana, suszona, prasowana, składana, pakowana do pokrowców i umieszczana na specjalnych wózkach, ułatwiających jej wewnątrzszpitalny transport. Pomiędzy obydwoma częściami pralni znajdują się śluzy szatniowe dla personelu - z natryskami, przebieralniami i urządzeniami bakteriobójczymi.

Pralnia z barierą higieniczną

 Pralnia przemysłowa, mogąca zapewnić usługi kilkunastu szpitalom i hotelom, zostanie dziś otwarta na tyłach Szpitala im. G. Narutowicza. - Jest to najnowocześniejsza w Polsce, a prawdopodobnie w Europie pralnia - mówi Ewa Szafran, prezes zarządu firmy "Profil A", prowadzącej przedsiębiorstwo.
 - Obowiązujące prawne regulacje sanitarno-higieniczne traktują bieliznę ze wszystkich placówek służby zdrowia jako zakażoną, konieczne jest więc całkowite wyeliminowanie możliwości zetknięcia się bielizny brudnej z czystą oraz pranie z jednoczesną dezynfekcją chemiczno-termiczną - wyjaśnia Edyta Rożkowicz, kierownik pralni.
 Nowoczesne urządzenia pozwalają na dokładne i szybkie prasowanie nie tylko prześcieradeł czy poszew o standardowych wymiarach, ale również nietypowych elementów ubioru lekarzy i chorych. Bielizna operacyjna składana jest automatycznie w taki sposób, by mieściła się do puszek sterylizacyjnych. Egzemplarze uszkodzone są naprawiane: przyszywa się guziki, przygrzewa się łaty etc. Pralnia oferuje też leasing pościeli, tak by szpitale nie musiały kupować nowej, w przypadku zużycia posiadanych przez siebie zapasów. Jedną z usług jest również dezynfekcja materaców, wykonywana w specjalnej komorze w części "brudnej" pralni.
 Nowa pralnia, w którą zainwestowano 8 mln zł, wkrótce zastąpi - jak spodziewają się jej właściciele - istniejące obecnie w Krakowie pralnie przyszpitalne, nie spełniające obowiązujących dziś wymagań sanitarnych. Zawarto już umowy m.in. ze Szpitalem im. G. Narutowicza, Szpitalem MSW, a nawet z jednym z katowickich szpitali. Za upranie kilograma bielizny szpitale będą płacić 2,5 - 3 zł. - Z naszymi możliwościami technicznymi jesteśmy w stanie zapewnić usługi pralnicze kilkunastu szpitalom
- zapewnia Ewa Szafran. - Duży Szpital im. St. Żeromskiego "produkuje" dziennie 1,5 tony brudnej bielizny.
(DOER)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski