Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądź ekologiczny i zarabiaj. Zdobądź dofinansowanie na odnawialne źródła energii dla twojego domu

j
Piece węglowe muszą zniknąć
Piece węglowe muszą zniknąć Anna Kaczmarz/zdjęcie ilustracyjne
Odnawialne źródła energii są przyszłością, okazuje się, że także w naszych domach. Dzięki Funduszom Europejskim każdy z nas może być ekologiczny i zarabiać na tym.

Czterokondygnacyjny budynek wykonany w technologii pasywnej, czyli takiej, dzięki której minimalizowane będzie zużycie energii, co wiąże się z niższymi kosztami utrzymania. Wraz z budynkiem głównym powstanie także dwupiętrowa sala sportowa. Tak ma wyglądać nowoczesny zespół szkół specjalnych, który jest właśnie budowany w Oławie pod Wrocławiem. To największa inwestycja powiatu oławskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szybkie pociągi i nowe drogi za pieniądze z UE. Bez nich Dolny Śląsk nie będzie się rozwijał?

- Mamy nadzieję, że uda nam się otrzymać na tę inwestycję pieniądze z Unii Europejskiej. Dzięki technologiom, które zastosujemy przy budowie budynku, szkoła będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w powiecie oławskim, a co najważniejsze, także ekologicznym - mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń.

Samorządy w nowym rozdaniu unijnych pieniędzy mogą liczyć na dofinansowanie nie tylko takich projektów. Województwo dolnośląskie będzie miało do wydania ponad 390 mln euro. Zarząd województwa chce przeznaczyć te pieniądze na gospodarkę niskoemisyjną. Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy mogą się starać o unijne dofinansowanie projektów związanych z termomodernizacją budynków czy wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, także w zakresie np. wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych. Warunkiem jest zgłoszenie propozycji do opracowywanego "Planu gospodarki niskoemisyjnej".

Przystąpiono już do przygotowania takiego planu dla Wrocławia i gmin wokół stolicy Dolnego Śląska. Chodzi o: Jelcz-Laskowice, Kąty Wrocławskie, Siechnice, Trzebnicę, Sobótkę, Oleśnicę, Długołękę, gminę Czernica, gminę Kobierzyce, gminę Miękinia, gminę Oleśnica, gminę Wisznia Mała, gminę Żórawina i Oborniki Śląskie.

ZOBACZ TEŻ: Miliard złotych na lepszą edukację i pomoc potrzebującym

I Ty możesz się starać o dofinansowanie
Mieszkańcy mogą się starać o dofinansowanie unijne w ramach docieplania budynków, wymiany okien czy ogrzewania lub oświetlenia na bardziej energooszczędne. Wnioski mogą dotyczyć także zainstalowania kolektorów słonecznych, pomp ciepła lub elektrowni wiatrowych. Mieszkańcy wymienionych powyżej gmin, którzy są zainteresowani dofinansowaniem, powinni zgłosić swój projekt do opracowywanego planu. Można to zrobić za pośrednictwem strony: www.infopgn.pl.

Wrocławski magistrat, korzystając z pieniędzy zewnętrznych, już w ubiegłym roku dopłacał mieszkańcom Wrocławia do wymiany pieców opalanych węglem. Z takiej pomocy skorzystało kilkaset osób. Akcja była tak ważna, ponieważ w stolicy Dolnego Śląska i w regionie ciągle przekraczane są dopuszczalne stężenia szkodliwych związków w powietrzu.

Ogromnym problemem jest właśnie emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych oraz domowych pieców węglowych, która powoduje smog. W ubiegłym roku wrocławscy urzędnicy szacowali, że we Wrocławiu jest jeszcze około 30 tys. pieców węglowych. Zainteresowani zmianą ogrzewania z węglowego na gazowe, elektryczne lub chcący się podłączyć do miejskiej sieci mogą zdobyć dopłaty w wysokości do 70 proc. poniesionych kosztów. Program będzie trwał we Wrocławiu do 2018 r.

PRZECZYTAJ TEŻ: Najmniejsze bezrobocie we Wrocławiu. Największe w Wałbrzychu. A po 50. też możesz znaleźć pracę

Będą pieniądze na drogi rowerowe
W nowym rozdaniu pieniędzy unijnych w ramach gospodarki niskoemisyjnej zaplanowano także pieniądze na rozwój infrastruktury rowerowej. Nasze województwo będzie finansować budowę tras rowerowych w miejscach, w których rowery mogą być skuteczną alternatywą dla samochodów.

Ścieżki mają być budowane nie tylko w miastach. Ciekawą inicjatywą wykazała się gmina Prusice, która planuje zrealizować projekt dotyczący budowy ścieżki rowerowej wspólnie z Trzebnicą, Żmigrodem, Wołowem i Obornikami Śląskimi. Ścieżka rowerowa długości około 130 km połączyłaby wówczas Wrocław z Miliczem. Przy trasie mogą powstać altanki wypoczynkowe pozwalające złapać rowerzystom oddech w podróży.

Kontakt
Więcej na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl . Informacji udzielają również pracownicy punktów informacyjnych.

  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu - Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, tel.: 71 776 95 01, 71 776 96 51, e-mail: e-mail: [email protected]
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu - pl. Magistracki 1, tel.: 74 66 55 172, 74 66 55 173
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Legnicy - Rycerska 24, tel.: 76 723 54 80, 76 723 54 81
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Jeleniej Górze - pl. Ratuszowy 32/32a, tel.: 75 764 94 66, 75 752 49 42

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska