Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach - czyli konkurs unijny w województwie śląskim

Materiał Partnera Zewnętrznego
Udostępnij:
Unia Europejska bardzo dba o osoby, które pragną się rozwijać, zakładać i utrzymywać swoje firmy - jednym słowem, o ludzi aktywnych i pomysłowych, którzy mogliby zawojować rynek, lecz nie mają na to wystarczających funduszy. Z tego powodu co jakiś czas organizuje konkursy, w których zwycięstwo gwarantuje zdobycie funduszy na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Najnowszy konkurs - w którym termin naboru wniosków mija 10 sierpnia 2016 roku - to szansa na zdobycie minimum 200 tysięcy złotych! Oto wszystkie informacje o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego i konkursie "Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach".

Cel, wysokość dofinansowania i beneficjenci

Jeśli prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo, małą lub średnią firmę, możesz wysłać wniosek konkursowy dotyczący badań, rozwoju i innowacji w przedsiębiorstwach. Dla przypomnienia warto dodać, że w Polsce za firmę dużą uważa się taką, która zatrudnia więcej niż 250 ludzi i której przychody netto przekraczają 50 milionów euro lub suma bilansowa wynosi ponad 43 miliony euro. Jeśli więc Twoja firma mieści się poniżej tych wskaźników, konkurs przeznaczony jest właśnie dla Ciebie.

O co jednak toczy się gra? Na konkurs przeznaczono 35 milionów euro, czyli ponad 153 miliony złotych. Dotowane jest wsparcie prac badawczo-rozwojowych (B+R), jak też tworzenie, bądź rozwój istniejącego już w tych przedsiębiorstwach zaplecza badawczo-rozwojowego. Pieniądze będzie można uzyskać w ramach dwóch typów projektów, które zostały wymienione - czyli albo tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego, służącego innowacyjnym działaniom firmy (projekt typu I), albo wsparcie samych prac badawczo-rozwojowych, prowadzonych w danych przedsiębiorstwach (projekt typu II). W ramach każdego typu projektu obowiązują inne reguły otrzymania dofinansowania, które zostaną później w skrócie przedstawione. Ważne jest jednak i to, że od typu projektu zależą również finanse do rozdania - to 107,506 milionów złotych dla typu I i 46,074 miliony złotych dla typu II. Minimalna wartość dofinansowania wynosi sporo, bo 200 tysięcy złotych. Twój projekt nie może jednak przekroczyć wartości 10 milionów złotych (typ I) lub 5 milionów złotych (typ II). Maksymalne kwoty dofinansowania też są bowiem spore i wyliczane na zasadzie udziału procentowego.

Kto ile może zyskać?

Wysokość pomocy unijnej zależy od tego, jak duże przedsiębiorstwo prowadzisz i jaki projekt wyślesz na konkurs. W ramach Regionalnej Pomocy Inwestycyjnej możesz otrzymać 45% dofinansowania swojego projektu, jeśli prowadzisz mikroprzedsiębiorstwo lub małe przedsiębiorstwo i 35%, jeśli Twoja firma jest duża. W ramach prac badawczo-rozwojowych możesz otrzymać nawet 70% (!) na badania przemysłowe, jeśli prowadzisz mikro lub małe przedsiębiorstwo, 60% na ten sam cel, jeśli jest ono średnie, 45% jeśli masz małe lub średnie przedsiębiorstwo i chcesz wydać pieniądze na eksperymentalne prace rozwojowe, bądź 35% na ten sam cel, jeśli masz średnią firmę. Jeśli szeroko rozpowszechnisz wyniki projektu na przykład w internecie czy na konferencji, możesz na tym tylko zyskać (warto więc uwzględnić podobną rzecz w projekcie) - dodatkowe 15% dotacji powędruje do Ciebie, choć łącznie nie więcej niż 80%. Aż 50% dofinansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw może zostać przekazanych na Twój projekt w ramach Rozporządzenia z dnia 5 listopada 2015 r. w sprawie udzielania pomocy na wspieranie innowacyjności oraz innowacje procesowe i organizacyjne.

Wyobraźmy sobie więc, że złożyłeś w ramach konkursu projekt typu I o wartości 10 milionów złotych i masz małą firmę, która pragnie się rozwijać prowadząc badania przemysłowe - i wprowadza w ich ramach jakieś innowacje. Możesz otrzymać aż 7 milionów złotych! Gra jest warta trudu.

Warunki wsparcia i cel dotacji

Oczywiście, żadne pieniądze nie zostaną przekazane firmom, które nie spełniają zawartych w regulaminie warunków - wiadomo, że takie pieniądze nie mogą trafić w nieodpowiednie ręce. Pierwszy warunek to złożenie wniosku konkursowego w dniach 30 czerwca 2016 roku - 10 sierpnia 2016 roku. Do tego momentu prowadzony jest nabór.
Istnieje cały katalog kosztów, które można wliczyć w projekt, związanych z I lub II typem projektu. I tak na przykład można uwzględnić zakup nowych maszyn, urządzeń, ich transportu i montażu, zakup właściwego oprogramowania do wprowadzania innowacji, nabycie nieruchomości zabudowanych, niezbędnych do realizacji projektu, koszty wynagrodzeń dla pracowników badawczych i technicznych, a także aparatury na której prowadzą swoje badania. Jednym słowem, zawsze trzeba mieć gdzie, jak i na czym.

Trzeba też opłacić ludzi, którzy będą pracować. Wszystko to można wliczyć w projekt, jednak zgodnie z dokładnymi wytycznymi. Do podstawowych warunków należy zaś przedstawienie przez przedsiębiorstwo w projekcie planu badań, które mają być prowadzone przynajmniej przez okres jego trwania (typ I), a także możliwość komercyjnego wykorzystania wyników badań w ciągu 3 lat od jego zakończenia (czyli przydatność badań) i tematyka zgodna ze specjalizacjami województwa śląskiego, opisanych w Regionalnej Strategii Innowacji (typ II). W latach 2013-2020 są to: energetyka, medycyna, technologie informacyjne i komunikacyjne.

Artykuł powstał we współpracy z A1 Europe – Dotacje unijne i fundusze dla firm: www.a1europe.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
asdv
Naprawdę dziwne pytanie!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska