Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania kliniczne w szpitalu wojskowym. Wrocławska placówka dołącza do ogólnopolskiego projektu

Monika Fajge
Monika Fajge
Na utworzenie Centrum 4. Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla otrzymał ponad 8,5 mln złotych.
Na utworzenie Centrum 4. Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla otrzymał ponad 8,5 mln złotych. Piotr Warczak - zdjęcie ilustracyjne
W 4. Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu powstanie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, jedno z 23 takich w kraju. To dobra wiadomość dla ciężko chorych pacjentów, którzy będą mieć dostęp do nowoczesnych terapii. Pieniądze na ten cel przekazała Agencja Badań Medycznych.

Na utworzenie Centrum 4. Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla otrzymał ponad 8,5 mln złotych.

– Wsparcie finansowe i merytoryczne od Agencji Badań Medycznych to dla nas sygnał, że tworzymy szpital na tyle dobry, by mógł znaleźć się w elitarnym gronie placówek, tworzących Polską Sieć Badań Klinicznych – mówił, podczas oficjalnego otwarcia, komendant szpitala płk dr n. med. Wojciech Tański.

Na liście placówek, które należą do sieci są już 23 szpitale, w tym wrocławski Uniwersytecki Szpital Kliniczny.

Z myślą o ciężko chorych pacjentach

Otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych to dobra wiadomość dla mieszkańców Wrocławia i regionu, zmagających się m.in. z chorobami nowotworowymi. Dzięki temu będą mogli skorzystać z nowoczesnego leczenia, które dla wielu jest jedyną szansą na przeżycie.

Taka pacjentką jest pani Barbara, która cierpi na jeden z nowotworów układu krwiotwórczego. Nasza czytelniczka brała już udział w jednym badaniu klinicznym, lata temu.

– Nic miałam wyboru, nic innego nie działało. Terapia pomogła, choć jednocześnie bardzo osłabiła mój organizm. Dziś jestem w remisji. Choroba może jednak w każdej chwili powrócić, dlatego z uwagą śledzę oferty kierowane do pacjentów w ramach badań klinicznych. Tym bardziej, że leki najnowszej generacji zwykle nie są refundowane – wyjaśnia kobieta.

Szpital dołączył do prestiżowego grona

– Nie mam najmniejszych wątpliwości, że kadra szpitala zrobi wszystko, by prowadzone tu badania stały na europejskim poziomie. To będzie nowy rozdział w rozwoju całej placówki i etap budowania nowej marki - uważa prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Dodał też, że ABM zamierza przeznaczyć kolejnych 7 miliardów złotych na badanie niekomercyjne.
To dobra wiadomość, bo takie badania stanowią w Polsce zaledwie około 2-3 proc. wszystkich zarejestrowanych badań klinicznych. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej badania niekomercyjne, które obejmują m.in. projekty naukowo-badawcze inicjowane przez uniwersytety czy towarzystwa naukowe, stanowią 30 proc. wszystkich.

Polska Sieć Badań Klinicznych

Placówki należące do Polskiej Sieci Badań Klinicznych, w tym 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu, będą pracować według jednolitych standardów, tak by zapewnić pacjentom najwyższą jakość świadczonych usług. Celem projektu jest zwiększenie liczby badań komercyjnych oraz niekomercyjnych. Projekt będzie kontynuowany przynajmniej do 2026 roku.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska