MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozalia Siwiec obrzędy i tradycje iłżeckie

/inia/
Zadowolona Rozalia Siwiec prezentowała swoją książkę podczas Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży
Zadowolona Rozalia Siwiec prezentowała swoją książkę podczas Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży Szymon Wykrota
"Rękodzieło, moja pasja" - to nowe wydawnictwo ważne dla tradycji Iłży. Autorka Rozalia Siwiec opisuje w nim obrzędy i tradycje iłżeckie, które rozsławiły Iłżę w całej Polsce.

Teresa Niewczas, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży:

Teresa Niewczas, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży:

- Spisane przez panią Rozalię Siwiec codzienne jej życie, pasje i miłości są dowodem jak ważna jest nasza tożsamość, jej siła i zasady w codziennym życiu. To, że pozostała wierna swoim tradycjom, obyczajom wyniesionym z własnego domu, przekaz pani Rozalii jest bardzo żywy i autentyczny godny naśladowania i przekazania młodszym pokoleniom.

Książka trafiła do rąk pani Rozalii 14 sierpnia podczas Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży. - Bardzo się cieszę, tyle pracy w nią włożyłam, nareszcie się udało - mówiła rozczulona twórczyni.

ROZSŁAWIŁY POLSKĄ KULTURĘ

Pani Rozalia swoje umiejętności szlifowała pracując w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego w Iłży "Chałupnik" w dziale lalkarstwa.

- Bardzo miło wspominam tek okres mojego życia - mówi. - Wykonywałyśmy lalki w swoich domach jako prace rękodzielnicze.

Takie lalki robiono tylko w Iłży. Bardzo ceniła je "Cepelia" oraz miłośnicy folkloru ludowego, czego dowodem było otwarcie w Iłży sklepu firmowego z wyrobami cepeliowskimi.

- Przystrojone w ludowe stroje iłżeckie lalki znajdowały nabywców w całej Polsce i rozsławiły polską kulturę i polskie stroje ludowe - mówi Teresa Niewczas, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży, wydawcy książki.

Iłżecki "Chałupnik" działał do roku 1993. W roku 1994 narodził się pomysł utworzenia Stowarzyszenia "Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących", które przejęłoby w części zadania Spółdzielni".

Tu wciąż udziela się pani Rozalia, która wykonuje swoje lalki do tej pory. Co roku pojawia się też na iłżeckim jarmarku, gdzie nie pozwala umrzeć tradycji.
- To moja pasja, nie wyobrażam sobie życia bez tego - tłumaczy.

O TRADYCJACH I PASJI

Broszura jest poświęcona tradycjom, zwyczajom i obrzędom związanym ze świętami obchodzonymi w cyklu rocznym, w stałych powtarzających się terminach.

Wydawnictwo pani Rozalii Siwiec pokazuje jak przechodzące z pokolenia na pokolenie tradycje: zwyczaje i obrzędy są świadectwem naszych korzeni, związku teraźniejszości z przeszłością oraz świadectwem szczególnej postawy wobec przeszłości, więzi rodzinnych i społecznych, łączących ludzi różnych pokoleń i różnych czasów.

Wydanie ukazało się dzięki wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Radomiu oraz władz samorządowych Gminy Iłża. Promocja i sprzedaż wydawnictwa odbyła się podczas cyklicznej imprezy XVII Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej. Broszurę można zakupić w iłżeckiej bibliotece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie