Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baby boom w zoo trwa. Na świat przyszło 6 muflonów [FILM, ZDJĘCIA]

Celina Marchewka
Celina Marchewka
Baby boom w zoo trwa. Na świat przyszło 6 muflonów
Baby boom w zoo trwa. Na świat przyszło 6 muflonów zoo wrocław
W kwietniu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszło 6 maluchów muflona śródziemnomorskiego. Pierwsze urodziły się 4 kwietnia, a ostatni trzy dni temu. Wszystkie są zdrowe i beztrosko bawią się na wybiegu. Zagroda muflonów znajduje się w części europejskiej zoo. Sąsiadują one ze żbikami, rysiami, niedźwiedziami brunatnymi i wilkami. Na razie zobaczyć je można na załączonym filmie, ale dyrekcja ogrodu zachęca do zaplanowania ich odwiedzin kupując #BiletNaPrzyszłość i wykorzystać go po otwarciu zoo dla zwiedzających.

Dawno we wrocławskim zoo nie urodziło się tyle małych muflonów w tak krótkich odstępach czasu. W kwietniu ich stado powiększyło się o 6 nowych osobników.

- Pierwsze dwa muflony przyszły na świat 4 kwietnia, a kolejne rodziły się 10 , 11, 14 i 19. Można powiedzieć, że mamy rok muflona. Wszystkie są zdrowe, a matki opiekują się nimi troskliwie. Jeszcze nie znamy płci, ale zostaną z nami co najmniej dwa lata, więc mamy na to czas. – mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt kopytnych z wrocławskiego zoo.

W ogrodach zoologicznych muflony spotyka się dość często. Hoduje się je tam dla celów edukacyjnych. Wrocławskie stado liczy 15 osobników w tym jeden samiec (tryk), osiem owiec oraz sześć jagniąt.

Małe muflony w zoo:

Wiele osób myśli, że muflony są naszym polskim, rodzimym gatunkiem. Jednak to nieprawda. Kiedyś występowały one na terenie Azji Mniejsze, później zostały sprowadzone na Korsykę i Sardynię. Na Dolny Śląsk pierwsze osobniki trafiły w 1901 roku w celach łowieckich. Dziś także się na nie poluje oraz hodowane są dla celów gospodarczych.

Muflon to gatunek dzikiej owcy i jeden z przodków owcy domowej. Pierwotnie stada tych zwierząt zamieszkiwały góry, stąd posiadają one doskonałą zdolność do wspinania się po stromych, skalistych zboczach. Umieją także wspaniale skakać. Latem chętnie zasiedlają dolne partie gór do wysokości 2000 mnpm, a zimą schodzą w doliny, ponieważ tam łatwiej jest znaleźć pożywienie.

Krępą budową ciała i krótkimi nogami przypomina muflona pierwotnego. Samiec osiąga do 130 cm długości ciała, do 88 cm wysokości w kłębie i masie 50 kg. Samice są mniejsze i osiągają odpowiednio 110 cm, 75 cm i 35 kg. W odróżnieniu od owcy domowej nie posiada runa (wełny), a okrywę szerstną, która jest krótsza i posiada tylko grzywę z dłuższych włosów na karku. Do tego ma barwę ceglasto-brązową, która zimą ciemnieje.

Na razie stado muflonów zobaczyć można tylko na filmie, ponieważ zoo jest zamknięte z powodu pandemii. Dyrekcja ogrodu zachęca jednak do zakupu vouchera "Bilet na przyszłość" z opcją wykorzystania go przez rok. Dostępne są wejściówki jednorazowe (normalne, ulgowe i rodzinne) oraz karty roczne. Wszystkie można nabyć online. Pieniądze z ich sprzedaży pomogą zoo przetrwać ten trudny okres, kiedy w ogrodzie nie pojawiają się odwiedzający.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska