Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 450 milionów złotych na badania trafi do Wrocławia

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu.
Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu. PORT
Ruszył Wirtualny Instytut Badawczy zarządzany przez jeden z instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz - Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z siedzibą we Wrocławiu. To tam zapadną decyzje, do kogo trafi 450 mln złotych na badania z zakresu biotechnologii medycznej - onkologii.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało z Łukasiewicz - PORT z Wrocławia umowę o uruchomieniu Wirtualnego Instytutu Badawczego. To program finansowany z Funduszu Polskiej Nauki, który będzie wspierał badania w dziedzinie biotechnologii medycznej - onkologii. Dzięki niemu polscy naukowcy będą mogli realizować innowacyjne projekty. Na finansowanie badań przeznaczono 450 mln złotych w okresie 10 lat.

- Wirtualny Instytut Badawczy to szansa na wniesienie wkładu w odkrywanie nowych terapii oraz leków pomagających w leczeniu nowotworów, z drugiej - szansa dla rozwoju w Polsce biotechnologii, jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi nauki na świecie – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz - Port.

Łukasiewicz - Port jest jednym z wiodących instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie. Jego działalność koncentruje się na biotechnologii i inżynierii materiałowej.

- Wirtualny Instytut Badawczy stanowi innowacyjną formułę współpracy naukowej. To rozwiązanie pozwoli połączyć pracę naukowców z różnych instytutów i uczelni tak, by mogli wspólnie rozwijać najbardziej nowoczesne technologie medyczne, a przy tym, pomoże zadbać o to, abyśmy w przyszłości wszyscy mogli czerpać z efektów ich pracy - skomentował Paweł Kurant, dyrektor programu.

Zespoły badawcze będą wyłaniane w ramach otwartych konkursów. Oceną merytoryczną ofert, w oparciu o kryteria naukowe i gospodarczo-społeczne, zajmie się zespół powołanych ekspertów. Ogłoszenie pierwszego konkursu planowane jest jeszcze w tym roku.

Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii jest częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz, rozwijając nowe technologie na potrzeby przemysłu. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii. Instytut wspiera rozwój polskich firm i start-upów, jak XTPL czy SensDx, a jednocześnie jest partnerem dla międzynarodowych korporacji, takich jak Roche, Pfizer, Amgen czy LG Electronics.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska