AWF pod presją prezydenta. Nie będzie ogni sztucznych?

mZaktualizowano 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
- Potępiam planowany pokaz pirotechniczny na Stadionie Olimpijskim. Mój krytyczny stosunek do imprezy przekazałem władzom uczelni - zakomunikował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, jasno dając do zrozumienia że zrobi wszystko aby nie dopuścić do organizacji we Wrocławiu Międzynarodowych Pokazów Pirotechniki i Laserów, planowanych na ostatnią sobotę czerwca na Polach Marsowych. Organizator teren na imprezę wynajął od Akademii Wychowania Fizycznego. Reprymenda prezydenta najwyraźniej przestraszyła władze uczelni. Jej rektor, prof. Andrzej Rokita, chce by organizator imprezy zrezygnował z pirotechniki. - Deklaruję, że Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dołoży wszelkich starań, aby w przyszłości nie dochodziło do tego typu sytuacji na terenie kierowanej przeze mnie uczelni - pisze Rokita w wydanym dziś oświadczeniu. Powołuje się na "głos opinii publicznej". Tyle, że ta jest mocno podzielona.

Chodzi o World Laser Show - Międzynarodowe Pokazy Pirotechniki i Laserów, które mają się odbyć w sobotę, 29 czerwca, na Polach Marsowych. Teren na organizację imprezy wynajęła Akademia Wychowania Fizycznego. Organizatorzy zapowiadają "bez wątpienia jeden z największych międzynarodowych festiwali i pokazów pirotechnicznych w Europie". "Synchronizacja muzyki, pokaz fajerwerków i laser show przeniesie widzów w niesamowity wizualny teatr ognia i światła".

- Nie jest to impreza miejska, a mój krytyczny stosunek do niej i opinie przekazałem władzom uczelni - grzmi prezydent Jacek Sutryk. - Przepisy prawa w Polsce nie dają silnego władztwa prezydentom miast w tym zakresie, a ja muszę działać zgodnie z przepisami prawa. Apeluję do organizatorów o odwołanie pirotechnicznej części pokazu, która niesie niebezpieczny hałas dla zwierząt. Jednocześnie zapewniam, że podejmę wszystkie możliwe działania prawne by do pokazu, w formule zaproponowanej przez organizatora, nie doszło - zakomunikował na Facebooku.

We wtorek oświadczenie w tej sprawie wydał rektor Akademii Wychowania Fizycznego. Publikujemy je w całości.

Oświadczenie
W związku z narastającymi kontrowersjami związanymi ze zbliżającym się wydarzeniem "Międzynarodowe Pokazy Pirotechniki i Laserów", które zaplanowane jest przez organizatora na 29.06.2019 r., chciałbym poinformować, że osobiście zaangażowałem się w wyjaśnienie kwestii zbliżającego się pokazu.
Planowane pokazy były dotychczas organizowane w wielu miejscach w Polsce, stąd wystąpiła niedostateczna wrażliwość ze strony administracji Uczelni przy podpisywaniu umowy w styczniu bieżącego roku.
Uczelnia będąca dla Wrocławia instytucją ważną i nierozłącznie z nią związaną, nie może pozostać obojętna na sygnały płynące bezpośrednio z jej otoczenia. Dlatego począwszy od końca kwietnia, gdy tylko dowiedziałem się o tej umowie, poprosiłem służby administracyjne o przeprowadzenie dodatkowej analizy dokumentacji złożonej przez organizatora.
Z mojej inicjatywy, od wczoraj trwają intensywne rozmowy telefoniczne z przedstawicielami organizatora pokazu, z którymi na jutro (najpóźniej na czwartek 13.06.2019 r.) zaplanowane jest spotkanie, w celu przedyskutowania charakteru wydarzenia (termin uzależniony jest od możliwości uczestnictwa w tym spotkaniu - ze strony organizatora - kierownika do spraw bezpieczeństwa wydarzenia).
Wczorajsze rozmowy pracownika kierowanej przeze mnie Uczelni, wskazują na wolę współpracy ze strony organizatora. Uczelnia w rozmowach zaproponowała wariant zmiany scenariusza wydarzenia związany z całkowitą rezygnacją z pokazów pirotechnicznych, zastąpienia efektów pirotechnicznych efektami laserowymi lub zminimalizowania natężenia hałasu poprzez zastosowanie tzw. "cichej pirotechniki".
Wsłuchując się w głos opinii publicznej jednoznacznie deklaruję, że Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dołoży wszelkich starań, aby w przyszłości nie dochodziło do tego typu sytuacji na terenie kierowanej przeze mnie uczelni.
dr hab. Andrzej Rokita, prof. nadzw.

Czy wrocławianie rzeczywiście są przeciwni pokazowi ogni sztucznych? Wcale nie. Opinie w tej sprawie są bardzo podzielone.

- Więc jednak oddolny protest przeciwko ludzkiej głupocie ma sens. I nawet jeśli nie zawsze da się zablokować barbarzyńską imprezę, zawsze jest to początek do wypracowania nowych rozwiązań na przyszłość. Brawo Panie Prezydencie. Szacun - chwali stanowisko Jacka Sutryka Dominika Domińska.
- Panie Prezydencie bez przesady, już zabrano nam sylwestra i inne okazje pokazowe. Raz do roku nic się nie stanie, tym bardziej że to dobry czas zakończenie roku szkolnego, juwenalia i zaraz lato, dajcie tej młodzieży trochę frajdy i adrenaliny, jakoś inne miasta robią pokazy sztucznych ogni po kilka razy do roku, a nasz Wrocław jak zawsze zacofany - krytykuje za to Agata Czila.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 83

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A czemu organizatorzy nie informują, że nie będzie pokazu? Bo wiedzą, że wtedy frekwencja zmaleje. Jaja jakieś...

G
Gość

Sory, ale pokazy fajerwerków są czymś, czego niczym innym nie zastąpicie, a przynajmniej nic nie da takiego efektu. Naprawdę nie mają już czego robić problemu?

G
Gość

"Barbarzyńska impreza". A co z maratonami, które pozbawiają wolności setki tysięcy mieszkańców Wrocławia i stanowią potencjalne zagrożenie dla ich życia (w skutek na przykład braku możliwości dotarcia do szpitala)?

Z
Zbyszko z Zalesia

A mnie wpier... komary i co mam teraz zrobić ?? Panie Naczelny !! Nakazuję odkomarzyć Wrocław

G
Gość

Mam już kupione bilety wiec niech mnie nie wkurza ja takimi nagle akcjami. Już kurczę nie wolno będzie rzędnej rozrywki zasmakować bo psy i kotki już nie wytrzymają godziny olaboga !!! Wcześniej sylwestry itd a teraz cichutko sza bo moda :///////

G
Gość
2019-06-11T14:27:06 02:00, Kajetaan:

Czy ten Sutryk już nie ma się czym zajmować? Jak nie karmienie kota to jakiś śmieszny protest przeciwko sztucznym ogniom. Masakra z tym Sutrykiem.

A czym się może zajmować stary bezdzietny kawaler?? Odyebaoo mu i tyle.

D
Durnia mamy za prez

Za chwilę już nie będzie można pierdnac w miescie bo zyeb w kolorowych skarpetkach powie ze to terroryzuje zwierzeta. Rubikon normalnie.

W
WROCEK

Niech sobie robią pokaz pod Wrockiem, WROCEK JUŻ DAWNO NIE STRZELA!!!

P
POKODWON

Po jaką cholerę wybudowano stadion? Tam przecież można sobie robić do woli takie pokazy. Czy to musi być w parku lub zaraz obok. Pokazy fajerwerkow to nie tylko chalas który nie tylko zwierzętom szkodzi ale też i zadymienie które sie po nocy niesie w kiernku sąsiefnich dzielnic. Sztuczne ognie to także opad pyłów metali ciężkich służacych do zabarwienia plomieni fajerwerków. Wszystko się nie spala, więc po co np. stront w parku? Własnie dlatego nie ma czegos takiego na stadionie bo by trzeba bylo chyba go odkurzać. Lepiej wiec zasyfić parki, żeby z dziecmi nie można bylo spacerować? Czemu nie w centrum przy Ratuszu?

G
Gość

Zakazać burzy z piorunami bo psy się boją

m
maniek
2019-06-11T13:01:41 02:00, Sutek, idź do logopedy:

AWF niech się nie daje, co to ... prywatny folwark Sutka ?

Nie - to zbiorowisko troglodytów , hehehe

L
Lizus z UM

Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się dla naszego miasta przemęcza, prezydent Sutryk Jacek, naszego miasta tęcza. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!

Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam prezydent naszego miasta. Niech żyje nam! To śpiewałem ja – Lizus.

G
Gość
2019-06-11T14:06:36 02:00, Gość:

To jest po prostu śmieszne, żeby nie powiedzieć, żałosne. Dwu-trzydniowe imprezy, z wielogodzinnymi koncertami, podczas których natężenie dźwięku wprawia w drżenie szyby w budynkach oddalonych o setki metrów od miejsca koncertu są ok, ale kilkudziesięcio minutowy pokaz pokaz pirotechniczny jest be??

Ktoś się chyba w łeb uderzył.

2019-06-11T14:24:18 02:00, Gość:

Koncert to 100-110dB

Fajerwerki 150-170

Jeszcze jakieś pytania?

2019-06-11T15:13:36 02:00, Gość:

160 dB jest w stanie wygenerować bomba a to chyba spora różnica. Przeprowadzone pomiary średnio wykazują 122dB przy pokazach fajerwerków, co ciekawe bardzo głośna muzyka spokojnie przekracza 120 dB. Na przyszłość sprawdź i nie pisz bzdur.

Examples of guidelines and recommendations for continuous exposure at concerts

Country Limit

Austria Lp,A,1 min=100 dB[15]

Belgium Lp,A,60 min=100 dB or Lp,A,15 min=102 dB[16]

Germany Lp,A,60 min=99 dB, LC,peak=135 dB[17]

Netherlands Lp,A,15 min=103 dB[18]

Norway Lp,A,30 min=99 dB, LC,peak=130 dB[12]

Sweden Lp,A,T=100 (97) dB, LA,Fmax=115 (110) dB[19].

Numbers in parenthesis apply for events open for children below 13 years of age.

Switzerland Lp,A,60 min=100 dB, LA,Fmax=125 dB[20]

United Lp,A,Event=107 dB, LC,peak=140 dB[21]

Kingdom

WHO Lp,A,4 h=100 dB, LA,Fmax=110 dB[14]

G
Gość
2019-06-11T14:06:36 02:00, Gość:

To jest po prostu śmieszne, żeby nie powiedzieć, żałosne. Dwu-trzydniowe imprezy, z wielogodzinnymi koncertami, podczas których natężenie dźwięku wprawia w drżenie szyby w budynkach oddalonych o setki metrów od miejsca koncertu są ok, ale kilkudziesięcio minutowy pokaz pokaz pirotechniczny jest be??

Ktoś się chyba w łeb uderzył.

2019-06-11T14:24:18 02:00, Gość:

Koncert to 100-110dB

Fajerwerki 150-170

Jeszcze jakieś pytania?

2019-06-11T15:13:36 02:00, Gość:

160 dB jest w stanie wygenerować bomba a to chyba spora różnica. Przeprowadzone pomiary średnio wykazują 122dB przy pokazach fajerwerków, co ciekawe bardzo głośna muzyka spokojnie przekracza 120 dB. Na przyszłość sprawdź i nie pisz bzdur.

The Norwegian Directorate of Health has made a guideline for local authorities in Norway to help them set limits for concerts and festivals.[13] To prevent hearing damage among the visitors, the guideline sets critical limits of Lp,A,30 min=99 dB and LC,peak=130 dB. Lp,A,30 min is for the A-weighted equivalent level over a 30 min period, and the limit applies to the loudest 30 min of the concert. LC,peak is the C-weighted peak-level, and this limit is equal to the peak limit used in the Norwegian occupational noise legislation. These limits are derived from occupational noise exposure regulations using the EEH.[13]

G
Gość
2019-06-11T14:06:36 02:00, Gość:

To jest po prostu śmieszne, żeby nie powiedzieć, żałosne. Dwu-trzydniowe imprezy, z wielogodzinnymi koncertami, podczas których natężenie dźwięku wprawia w drżenie szyby w budynkach oddalonych o setki metrów od miejsca koncertu są ok, ale kilkudziesięcio minutowy pokaz pokaz pirotechniczny jest be??

Ktoś się chyba w łeb uderzył.

2019-06-11T14:24:18 02:00, Gość:

Koncert to 100-110dB

Fajerwerki 150-170

Jeszcze jakieś pytania?

2019-06-11T15:13:36 02:00, Gość:

160 dB jest w stanie wygenerować bomba a to chyba spora różnica. Przeprowadzone pomiary średnio wykazują 122dB przy pokazach fajerwerków, co ciekawe bardzo głośna muzyka spokojnie przekracza 120 dB. Na przyszłość sprawdź i nie pisz bzdur.

Fireworks can affect your hearing

The sound output produced by fireworks can reach 150-175 dB. For adults, the recommendation from the World Health Organization is not to be exposed to more than 140 dB of peak sound pressure

Fireworks are really loud, putting out as much as 150 - 175 dB. To put this into perspective, the World Health Organization recommends that you not be exposed to more than 140 dB of sound, and even then you should have some hearing protection as physical pain begins at 125 dB. A jet engine is about 140 dB, so fireworks can do some serious damage to your hearing!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3