Awantura o Caracale. Gorąco na linii PO - MON

Kacper Rogacin / AIPZaktualizowano 
Dawid Łukasik
- Jeżeli parlamentarzyści PO postanawiają złożyć doniesienie do prokuratury na fałszywy temat, to MON będzie musiał złożyć doniesienie na nich - powiedział na briefingu prasowym w sejmie Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

AIP/x-news

Odkąd w połowie kwietnia Wacław Berczyński zdradził: "To ja wykończyłem Caracale", na polskiej scenie politycznej rozpętała się prawdziwa burza. Opozycja natychmiast zarządała wszczęcia postępowania w sprawie byłego szefa podkomisji smoleńskiej. MON z kolei dementował pojawiające się informacje. Kolejna odsłona sprawy zaczęła się w miniony piątek, kiedy grupa posłów Platformy Obywatelskiej odwiedziła siedzibę Ministerstwa Obrony Narodowej i przejrzała dokumenty dotyczące przetargów na śmigłowce Caracal.

Czytaj także: "Przetarg na caracale to był przekręt". Berczyński oskarża, Siemoniak odpowiada

Stwierdzono nieprawidłowości, dlatego w poniedziałek PO złożyła wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, by prokuratura z urzędu rozpatrzyła sprawę przekroczenia uprawnień w pełnieniu obowiązków przez Antoniego Macierewicza.

Posłowie PO ujawnili, że do akt związanych z przetargiem miały dostęp - ich zdaniem - osoby nie posiadające certyfikatów bezpieczeństwa: były szef podkomisji smoleńskiej dr Wacław Berczyński, zastępca Berczyńskiego - Kazimierz Nowaczyk i były szef gabinetu politycznego MON - Bartłomiej Misiewicz. To dlatego PO zwróciło się do ministra Ziobry o zajęcie się z urzędu tą sprawą w ciągu 48 godzin.

Reakcja MON była natychmiastowa. W poniedziałek wieczorem ministerstwo wydało oświadczenie, w którym zapewniono, iż osoby wymienione przez posłów PO "w chwili zapoznawania się z dokumentami dotyczącymi przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii posiadały stosowne upoważnienia, a poszerzone postępowania sprawdzające były prowadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego". Jednocześnie rzeczniczka MON, mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz zapowiedziała, że jeśli PO nie wycofa swojego wniosku, to MON złoży do prokuratury doniesienie na Platformę Obywatelską. - Jeżeli posłowie Platformy Obywatelskiej podtrzymają stanowisko w zakresie złożenia zawiadomienia do prokuratury w niniejszej sprawie, ministrowi obrony narodowej nie pozostanie nic innego, jak złożyć wniosek o ściganie za złożenie fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa - napisała rzeczniczka w komunikacie do mediów.

We wtorek przed południem całą sprawę ostro skomentował Grzegorz Schetyna. - Straszy się nas organami ścigania. To przypomina białoruskie metody. Nigdy tego nie zaakceptujemy - mówił przewodniczący PO podczas konferencji prasowej. W podobnym tonie wypowiadali się inni posłowie Platformy.

Czytaj także: Przetarg na Caracale był ustawiony? Pomówienia i spekulacje wokół sprawy śmigłowców

- Działanie PO to awanturnictwo polityczne. Jeżeli parlamentarzyści PO postanawiają złożyć doniesienie do prokuratury na fałszywy temat, to MON będzie musiał złożyć doniesienie na nich. Nie ma innego wyjścia - powiedział we wtorek Michał Dworczyk. Sekretarz stanu w MON przedstawił dziennikarzom podpisane przez Antoniego Macierewicza dokumenty, zezwalające wymienionym osobom na dostęp do tajnych danych.

- Przypomnę, że ministrowie Bogdan Klich i Tomasz Siemioniak za rządów Platformy Obywatelskiej takie same uprawnienia wydawali szeregowi osób. Wiele osób na tej samej zasadzie miało dostęp do tych dokumentów. Jest to stała praktyka - powiedział Dworczyk.

Kilkanaście minut później posłowie PO zakwestionowali jednak jego słowa. - Wacław Berczyński nie miał wydanego certyfikatu w momencie, gdy przeglądał dokumentację. Nie było też żadnego powodu, by ją przeglądał - tłumaczył poseł Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Wideo

Materiał oryginalny: Awantura o Caracale. Gorąco na linii PO - MON - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 34

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Brzeszczot
W dniu 10.05.2017 o 19:55, resd napisał:

Mnie nie zdradzili w niczym i żaden sąd nie uznał, że komuniści są zdrajcami.  Pomyje na nich wylewa garstka ludzi /nie wnikam,czy słusznie czy też nie słusznie/ ale oceny rządów powojennych w społeczeństwie nie są jednolite. Poddali się w końcu weryfikacji wyborczej,przegrali i oddali władzę w kraju w sposób pokojowy. Podobnie było z ostatnimi rządami koalicji PO-PSL i będzie z rządami PiS. To społeczeństwo ocenia efekty rządzenia tej czy innej formacji.

To nie są pomyje. To jest prawda. Komuniści (ci zdrajcy przez 50 lat służyli obcemu mocarstwu na wschodzie) oddali władzę w trakcie szopki zwanej "okrągłym stołem" nie Narodowi, ale swoim agentom TW SB tzw. "styropianowym bohaterom", skupionym obecnie w partiach o esbeckiej genezie. Natomiast sądy to taka przysłowiowa stajnia Augiasza wymagająca jak najszybszego oczyszczenia z niepożądanego elementu w postaci byłych partyjniaków (pisząc "partia" myślę "lenin") i z byłych tajnych współpracowników SB. Zatem wyroki lustracyjne orzekane przez tych kolesi nie mogą być traktowane poważnie.

r
resd
W dniu 10.05.2017 o 15:50, Brzeszczot napisał:

Dobrze piszesz, ale te słowa nie dotyczą komunistów. To są zdrajcy i jako tacy nie mogą brać czynnego ani biernego udziału w życiu politycznym Narodu.

Mnie nie zdradzili w niczym i żaden sąd nie uznał,że komuniści są zdrajcami.  Pomyje na nich wylewa garstka ludzi /nie wnikam,czy słusznie czy też nie słusznie/ ale oceny rządów powojennych w społeczeństwie nie są jednolite. Poddali się w końcu weryfikacji wyborczej,przegrali i oddali władzę w kraju w sposób pokojowy. Podobnie było z ostatnimi rządami koalicji PO-PSL i będzie z rządami PiS. To społeczeństwo ocenia efekty rządzenia tej czy innej formacji.

k
kasienka

weszlo do MON, POstalo, POpatrzylo, zrobilo ustawke do kamer i wyszlo... Kilkudziesieciu tomow akt o POkretnych caracalach juz im sie czytac nie chcialo... Najwazniejsze dla zlodziei to morde drzec i wrzeszczec "lapac zlodzieja" .

G
Gość
W dniu 10.05.2017 o 14:32, Gość napisał:

a gdzie podzialy sie te 13 miliardow????????? rozeszly sie na 500+????

Na mieście się mówi , że taki jeden szpieg- expert który do usa uciekł ma tam długi i w immobilien  inwestuje . Expert był specjalistą w jakiejś komisyji od spadających latawców , czy cuś takiego. Niby przyjaciel jakiegoś ministra wojny i współpracownik ruskiego i amerykańskiego kgb był.

B
Brzeszczot
W dniu 10.05.2017 o 14:55, resd napisał:

Starymi hasłami nie przykryjesz prawdy oczywistej,jaka każdy widzi. "Rozprawianie się z dawnymi funkcjonariuszami" nie prowadzi do poprawy wyszkolenia i wyposażenia sił zbrojnych. Ludzie, niezależnie od tego,czy wysiadują w kościele czy w rzędach,umierają a w ich miejsce przychodzą nowi. Jeśli ich się nauczy jedynie nienawiści a nie solidnej pracy,nie pomogą żadne zaklęcia,kraj upadnie. Papież,Jan Paweł II często powtarzał: "jeden drugiego brzemiona noście"niezależnie od koloru i wyglądu legitymacji partyjnych. I warto się tego trzymać. 

Dobrze piszesz, ale te słowa nie dotyczą komunistów. To są zdrajcy i jako tacy nie mogą brać czynnego ani biernego udziału w życiu politycznym Narodu.

l
ll

Po ujawnieniu powiązań berczyńskiego z przetargiem na śmigłowce, sam zainteresowany spier.olił z kraju szybciej niż macierewicz ze smoleńska :D Ten drugi zresztą otrzymałem ponad 30 tyś zł nagrody za wybitne zasługi dla rozpier.olenia polskiej armii do spółki z pomocnikiem aptekarza, swoistym symbolem podłej zmiany, niejakim pisiewiczem  :)

t
towarzysz

Poseł PO Marcin Kierwiński + EADS 2001-2007

Cenzin

 

r
resd
W dniu 09.05.2017 o 20:30, Brzeszczot napisał:

Jedynie Pan Antoni działa i bezkompromisowo rozprawia się z dawnymi funkcjonariuszami oraz byłymi agentami komunistycznych służb specjalnych. Ich miejsce jest na śmietniku historii wśród czerwonych odpadów, a nie w wywiadzie i kontrwywiadzie Wolnej Polski. Niestety Pan Jarosław, Pan Zbigniew oraz pozostali z partii rządzącej jak dotąd tylko gadają, wyklinają komunistów i ich pomagierów z partii założonych przez dawnych peerelowskich "bezpieczniaków".

Starymi hasłami nie przykryjesz prawdy oczywistej,jaka każdy widzi. "Rozprawianie się z dawnymi funkcjonariuszami" nie prowadzi do poprawy wyszkolenia i wyposażenia sił zbrojnych.

Ludzie, niezależnie od tego,czy wysiadują w kościele czy w urzędach,umierają a w ich miejsce przychodzą nowi. Jeśli ich się nauczy jedynie nienawiści a nie solidnej pracy,nie pomogą żadne zaklęcia,kraj upadnie.

Papież,Jan Paweł II często powtarzał: "jeden drugiego brzemiona noście"niezależnie od koloru i wyglądu legitymacji partyjnych. I warto się tego trzymać. 

G
Gość

a gdzie podzialy sie te 13 miliardow????????? rozeszly sie na 500+????

G
Gość

Ministerka od kaganków (bo nie od oświaty, na tej trzeba się znać), specjalistką od karakali. Myślała, że caracale, to POprostu rysie stepowe, więc poszła w delegacji do MON i ? 

 
B
Brzeszczot
W dniu 09.05.2017 o 21:02, Gość napisał:

Widać iż jesteś na poziomie Antoniego najwyższy czas zasięgnąć porady specjalisty .

 

Tylko żeby ów specjalista nie był na poziomie specjalsty rzeczonego Antoniego. Bo szkoda było by naszego guru forumowego.

To są wpisy starych wymierających esbeków, emerytowanych oficerów LWP lub milicjantów ewentualnie ich potomków. Taki prymitywny antypatriotyzm i antypolskość reprezentują tylko tego typu ludzie.

o
opolanin
W dniu 09.05.2017 o 21:31, z Niemodlina napisał:

Tak to już z lemingami jest, wiedzą wszystko o Misiewiczu, a nie wiedzą NIC na temat niekorzystnej dla Polski umowy którą przygotowała szajka PO-PSL. Francuski kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego, dlatego jedyne co mógł w tym wypadku zrobić polski rząd, a dokładnie szef MON to zerwać negocjacje dotyczące tej umowy. Poza tym na jaw wychodzą nowe szczegóły przetargu na caracale, okazuje się, że szajka PO-PSL prawdoPOdobnie ustawiła przetarg na caracale, których zakup dla polskiej armii miał być rekompensatą dla Francuzów za rezygnację przez nich ze sprzedaży mistralów dla Rosji, w związku z embargiem nałożonym na Rosję. Żyje się lepiej!!! uczono nas przecież jak nie wiesz co powiedzieć to mów prawdę.a tutaj co wypowiedź to kręcenie i zaprzeczanie faktom. 

M
Mieszkanka Niemodlina
W dniu 09.05.2017 o 21:31, z Niemodlina napisał:

Tak to już z lemingami jest, wiedzą wszystko o Misiewiczu, a nie wiedzą NIC na temat niekorzystnej dla Polski umowy którą przygotowała szajka PO-PSL. Francuski kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego, dlatego jedyne co mógł w tym wypadku zrobić polski rząd, a dokładnie szef MON to zerwać negocjacje dotyczące tej umowy. Poza tym na jaw wychodzą nowe szczegóły przetargu na caracale, okazuje się, że szajka PO-PSL prawdoPOdobnie ustawiła przetarg na caracale, których zakup dla polskiej armii miał być rekompensatą dla Francuzów za rezygnację przez nich ze sprzedaży mistralów dla Rosji, w związku z embargiem nałożonym na Rosję. Żyje się lepiej!!!


Co znaczy cycu prawdopodobnie ustawila. Masz na to dowody? Wiec jazda do prokuratury.
A przy okazji wymysl sobie inny nik, bo obrazasz nas dzieciaku zaslepiony. Jak siedzisz w BRD to sie nie odzywaj!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
J
Janosik
W dniu 09.05.2017 o 21:31, z Niemodlina napisał:

Tak to już z lemingami jest, wiedzą wszystko o Misiewiczu, a nie wiedzą NIC na temat niekorzystnej dla Polski umowy którą przygotowała szajka PO-PSL. Francuski kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego, dlatego jedyne co mógł w tym wypadku zrobić polski rząd, a dokładnie szef MON to zerwać negocjacje dotyczące tej umowy. Poza tym na jaw wychodzą nowe szczegóły przetargu na caracale, okazuje się, że szajka PO-PSL prawdoPOdobnie ustawiła przetarg na caracale, których zakup dla polskiej armii miał być rekompensatą dla Francuzów za rezygnację przez nich ze sprzedaży mistralów dla Rosji, w związku z embargiem nałożonym na Rosję. Żyje się lepiej!!!   

Coś Kłamczyński znowu ukrył Macierewicza . Tą taktykę już znamy. A śmigłowców jak nie było tak nie ma . :P  A komisja smoleńska kasę trzepie i trzepie , a wyników nie ma .  :P

Już niedługo dojdziemy do prawdy - kłamał jak zwykle Kłamczyński. :P  Prawda nas wyzwoli - ogłosił prorok religii smoleńskiej, a wyzwolenia jak nie było tak nie ma  :P I tak latają sobie na wypadku lotniczym, aż się roz,,je  bią .  :D

z
z Niemodlina

Tak to już z lemingami jest, wiedzą wszystko o Misiewiczu, a nie wiedzą NIC na temat niekorzystnej dla Polski umowy którą przygotowała szajka PO-PSL.

 

Francuski kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego, dlatego jedyne co mógł w tym wypadku zrobić polski rząd, a dokładnie szef MON to zerwać negocjacje dotyczące tej umowy.

 

Poza tym na jaw wychodzą nowe szczegóły przetargu na caracale, okazuje się, że szajka PO-PSL prawdoPOdobnie ustawiła przetarg na caracale, których zakup dla polskiej armii miał być rekompensatą dla Francuzów za rezygnację przez nich ze sprzedaży mistralów dla Rosji, w związku z embargiem nałożonym na Rosję.

 

Żyje się lepiej!!!

 
Dodaj ogłoszenie