Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o budowę dużego ośrodka zdrowia pod Wrocławiem. Umowa z wykonawcą zerwana [WIZUALIZACJE]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Tak ma wyglądać ogromny ośrodek zdrowia w Siechnicach, który będzie wyposażony m.in. w POZ dla dorosłych i dzieci, sale diagnostyczne, zabiegowe i aptekę
Tak ma wyglądać ogromny ośrodek zdrowia w Siechnicach, który będzie wyposażony m.in. w POZ dla dorosłych i dzieci, sale diagnostyczne, zabiegowe i aptekę Screen YouTube: GminaSiechnice
Dokończenie budowy dużego ośrodka zdrowia w Siechnicach pod Wrocławiem stanęło pod wielkim znakiem zapytania. Wykonawca rozwiązał umowę z gminą, gmina zaś z wykonawcą, a trwające prace zostały nagle przerwane.

Trwająca od ponad roku budowa Gminnego Ośrodka Zdrowia w Siechnicach jest już na półmetku. Jak podaje lokalny portal siechnice.com.pl, postawiona została już część podziemna, parter oraz część pierwszego piętra. Prace jednak stanęły i na początku września budowlańcy zaczęli wywozić kontenery z placu budowy.

Inwestor, czyli Siechnicka Inwestycyjna Spółka Komunalna sp. z o.o. poinformował o rozwiązaniu umowy z wykonawcą prac budowlanych, firmą Erbud. Z oświadczenia wynika, że do zakończenia współpracy doszło po obu stronach. Pierwszy był Erbud, który wypowiedział umowę 10 sierpnia.

Firma odstąpienie od umowy poparła paragrafem kodeksu cywilnego (art. 649 (4) par. 1 k.c.) mówiącym, że jeżeli wykonawca uzyska żądanej gwarancji zapłaty w wyznaczonym przez siebie terminie, nie krótszym niż 45 dni, uprawniony jest do odstąpienia od umowy z winy inwestora ze skutkiem na dzień odstąpienia.

- Wykonawca domagał się podniesienia wynagrodzenia o ok. 7 milionów złotych, co zdaniem inwestora było żądaniem nieuzasadnionym. Wykonawca dodatkowo domagał się kilkumiesięcznego wydłużenia terminu na zakończenie robót. Spółka zaproponowała zmianę wynagrodzenia o kwotę 3 013 500 złotych brutto. Kwota została wyliczona w oparciu o wskaźniki GUS oraz wytyczne Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Intensywne rozmowy z wykonawcą nie przyniosły porozumienia, ponieważ nie był on zainteresowany ograniczeniem swoich żądań - informuje w komunikacie Sylwester Sas, prezes zarządu Siechnickiej Inwestycyjnej Spółki Komunalnej.

Natomiast tydzień później, 17 września, władze Siechnic również wypowiedziały umowę firmie Erbud z powodu opóźnienia w budowie i przerwania prac budowlanych. W tym momencie Siechnice przejęły teren budowy, prowadzą inwentaryzację i oceniają jakość wykonanych prac. Przygotowywany jest przetarg mający na celu wyłonić inną firmę, która dokończy budowę ośrodka zdrowia.

Zapytaliśmy firmę Erbud m.in. o powód podniesienia wynagrodzenia oraz o komentarz w tej sprawie.

"Potwierdzamy, że powodem odstąpienia od umowy przez nas było przekazanie przez Gminę Siechnice gwarancji zapłaty za roboty budowlane o treści niezgodnej z umową i kodeksem cywilnym. W pozostałym zakresie powstrzymamy się od komentarza, ponieważ zgodnie z naszą polityką informacyjną ewentualne spory prowadzimy na sali sądowej, a nie za pośrednictwem mediów" - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Marcin Kasprzak z Erbud S.A.

Budowa dużego ośrodka zdrowia pod Wrocławiem. Z czego będą mogli skorzystać pacjenci?

Według zapowiedzi, Gminny Ośrodka Zdrowia budowany w centrum Siechnic ma obsłużyć aż 550 pacjentów dziennie. Budynek o powierzchni użytkowej 3,6 tys. mkw. wyposażony będzie w:

  • POZ - poradnię dla dorosłych, w skład której wchodzi: rejestracja, poczekalnia, gabinety diagnostyczne, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, magazyn leków, magazyn dokumentów, administracja, pomieszczenia pielęgniarek, pomieszczenia sanitarne;
  • POZ - poradnię pediatryczną, podzieloną na część dzieci zdrowych i dzieci chorych, z niezależnymi wejściami: poczekalnie, gabinety diagnostyczne, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, osobne pomieszczenia higieniczno-sanitarne;
  • przychodnię specjalistyczną: rejestrację, poczekalnię, gabinety diagnostyczne, gabinety diagnostyczno-zabiegowe, pracownię rtg, laboratorium analityczne, salę zabiegową z pomieszczeniami obsługującymi, sterylizatornię, pomieszczenia higieniczno-sanitarne;
  • aptekę, jako niezależna strefa z przeznaczeniem na wynajem;
  • część rehabilitacyjną: rejestracja, sale rehabilitacji, szatnie pacjentów oraz szatnie personelu, sanitariaty;
  • część biurową: pomieszczenia administracji, sala konferencyjna;
  • zaplecze sanitarno-techniczne: szatnie i sanitariaty dla personelu, pomieszczenia socjalne i wypoczynku, pomieszczenia techniczne.

Pierwotna umowa na budowę ośrodka zdrowia została podpisana z Erbud Operations 12 lutego 2021 r., a oddanie budynku miało nastąpić dwa lata później. Koszt inwestycji widniejący na nieistniejącym już kontrakcie wynosił blisko 24,6 mln zł.

W sporze rzecz jasna cierpią pacjenci. Mieszkańcy długo czekali na przychodnię w Siechnicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska