Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Awantura o bieganie w Karkonoszach. Park odwołał wszystkie zawody!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Zawody biegowe na Dolnym Śląsku, zdjęcie ilustracyjne
Zawody biegowe na Dolnym Śląsku, zdjęcie ilustracyjne Dariusz Gdesz / Polska Press
W ostatnich dniach głośno zrobiło się o decyzji Karkonoskiego Parku Narodowego, który cofnął wcześniejsze zgody na wiele imprez: biegowych, rowerowych czy marszów, które miały być w tym roku organizowane w Karkonoszach. Część organizatorów jest oburzona taką decyzją i wskazuje na tłumy turystów, które w weekendy pojawiają się w górach. Co dalej z ważnymi imprezami w regionie, czy się odbędą? Jest światełko w tunelu. W poniedziałek (22.06) odbyły się w tej sprawie rozmowy z KPN-em. Organizatorzy są dobrej myśli.

AKTUALIZACJA, wtorek 23.06: Wszystko wskazuje na to, że uda się przeprowadzić zawody, na które park cofnął wydane na początku roku zgody. Ich organizatorzy piszą o bardzo dobrych rozmowach z dyrekcją Karkonoskiego Parku Narodowego i zapowiedzi konstruktywnych działań z obu stron. To powinno już wkrótce przynieść zmianę decyzji.

Chodzi m.in. o takie wydarzenia jak: Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy, Rowerem na Śnieżkę, Maraton Karkonoski, Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej, czy 3 x Śnieżka = 1 x Mount Blanc. Z obecnego stanowiska Karkonoskiego Parku Narodowego wynika, że (na ten moment) imprezy nie odbędą się w tym roku. Park narodowy co prawda wyraził zgodę na ich przeprowadzenie, ale było to jeszcze przed epidemią, teraz zgody zostały cofnięte.

Na park posypały się gromy ze strony biegaczy i organizatorów, którzy podkreślają, że wiele obostrzeń zostało cofniętych i da się przeprowadzić zawody w nowych realiach. Przykładem może być Supermaraton Gór Stołowych, gdzie biegi na trzech różnych trasach prowadzących przez Park Narodowy Gór Stołowych zostaną rozegrane od 26 do 28 czerwca tego roku. Ale to nie koniec. W ramach tych zawodów odbędą się także Mistrzostwa Polski Pracowników Parków Narodowych i Lasów Państwowych w krótkodystansowym biegu górskim. Tutaj przeszkód nie ma, natomiast w Karkonoszach odwołane jest jak na razie wszystko.

- Czy Wy chcecie być świętsi od papieża? Rząd pozwala Polakom siedzieć sobie na plecach w knajpach, podróżować po hotelach, jeździć autobusami na kolonie.... A Wy utrudniacie ludziom bieganie po lesie - to jeden z najłagodniejszych komentarzy internautów.

Karkonoski Park Narodowy przekonuje w mediach społecznościowych, że nie jest przeciwnikiem i że... zakaz wcale nie obowiązuje.

Czytamy tam m.in. Nie jest także prawdą, że obowiązuje zakaz imprez biegowych. Dyrektor KPN uchylił z powodu obostrzeń związanych z Covid-19 swoje, wydane jeszcze przed epidemią, zgody na imprezy zaplanowane w 2020 roku. W świetle obowiązujących przepisów imprezy sportowe w takim kształcie w jakim były zgłoszone nie mogą się odbyć. Dotyczy wszystkich rodzajów imprez sportowych, nie tylko biegów. Organizatorzy chcący je przeprowadzić muszą zaproponować rozwiązania zgodne z przepisami.

Organizatorzy odpowiadają, że takie rozwiązania zostały już dawno zaproponowane i czekają na zmianę nastawienia Karkonoskiego Parku Narodowego. Co więcej organizatorów wsparli lokalni samorządowcy, na czele z Jerzym Łużniakiem, prezydentem Jeleniej Góry.

Na razie rozwiązania zadowalającego obie strony nie wypracowano. Zapowiedziano natomiast, że w najbliższy poniedziałek - 22 czerwca rozpoczną się znów rozmowy organizatorów imprez sportowo-rekreacyjnych z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Wielu biegaczy i osób pragnących wziąć udział w zawodach czeka na pozytywne zakończenie tej sprawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska