Austriacki Burgenland - kraina słońca i wina zaprasza. Odpoczywaj, chłonąc smaki i kolory jesieni

Materiał promocyjny
Kosztowanie wina w Csarterberg.
Kosztowanie wina w Csarterberg. Burgenand Tourismus/Peter Burgstaller
Burgenland, najbardziej wysunięty na wschód kraj związkowy Austrii, właśnie teraz jest najlepszym kierunkiem na jesienny wypoczynek. Z Polski jest tu całkiem blisko. Zaledwie ok. 500 kilometrów dzieli nas od przepięknej i słonecznej krainy, która słynie nie tylko z gościnności, wybitnej kuchni, wspaniałych win, ale również doskonałych tras rowerowych oraz miejsc dla miłośników golfa, jazdy konnej i żeglarstwa.

Relaks w łagodnym klimacie

Krajobraz Burgenlandu różni się od innych regionów Austrii. Region graniczy ze Słowenią, Węgrami i Słowacją. Wypełniają go głównie stepy z jeziorami, a lasów jest niewiele. Najważniejszymi atrakcjami tej okolicy są winnice, ośrodki jazdy konnej, pola golfowe i uzdrowiska. A najciekawszym miejscem jest bez wątpienia jedyne stepowe jezioro w Europie – jezioro Nezyderskie. Krajobraz Burgenlandu uzupełniają przepiękne zamki i pałace.

Cudowne winnice Burgenlandu
Cudowne winnice Burgenlandu Burgenland Tourismus/Peter Burgstaller

Piękno tej krainy rozkwita właśnie teraz. Warto bowiem wspomnieć o niezwykłym klimacie tego miejsca. Kiedy wiosną inne regiony grzęzną w śniegu, a jesienią toną w deszczu, w Burgenlandzie panuje przyjemna i ciepła aura. W ciągu roku jest tu ponad 300 słonecznych dni.

Panońska jesień kusi smakiem wina i gęsi

Słynna „Panońska jesień” to cykl imprez, podczas których miejscowi wraz z turystami wspólnie celebrują największe kulinarne skarby Burgenlandu. Od września do grudnia można tu spróbować nie tylko doskonałego Ausbruchu, czyli tradycyjnego miejscowego wina z gron pokrytych szlachetną pleśnią, ale również kruchej gęsi marcińskiej serwowanej z czerwoną kapustą, knedlami i kasztanami, słynnej wołowej pieczeni Esterházy czy potraw przyrządzonych w oparciu o grzyby z okolicznych lasów.

Punkt kulminacyjny „Panońskiej jesieni” to przypadające w połowie listopada święto Martiniloben, podczas którego właściciele otwierają swoje winnice dla gości, którzy mogą degustować oraz kupować wybitne trunki. Świętowaniu towarzyszą festyny oraz występy lokalnych artystów.

Jesienią rozpoczyna się również sezon na tradycyjną gęś z Burgenlandu. Festiwal „Gans Burgenland” to zabawa na całego, oprócz smakowania regionalnej kuchni, można oglądać pokazy rękodzieła, nie brakuje muzyki na żywo oraz atrakcji dla dzieci.

W Burgenlandzie musicie spróbować gęsi - lokalnego przysmaku
W Burgenlandzie musicie spróbować gęsi - lokalnego przysmaku Burgenland Tourismus/Birgit Machtinger

Aktywność na tysiąc sposobów

Urlop w austriackiej krainie słońca to nie tylko biesiady, muzyka i tradycje. To również doskonałe miejsce dla aktywnych. Okolice największego w regionie Jeziora Nezyderskiego znane są ze świetnie przygotowanych szlaków spacerowych, doskonałej infrastruktury rowerowej, a także miejsc, w których można obserwować ptaki. Fani obcowania z dziką przyrodą na pewno będą też zachwyceni wycieczkami z przewodnikiem po tutejszym parku narodowym.

Burgenland Austria
Burgenland to świetne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny Burgenland Tourismus/Peter Burgstaller

Jezioro Nezyderskie to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych. Ciepłe wody jeziora są dobrze znane fanom windsurfingu, kitesurfingu czy żeglarstwa. Kto kocha turystykę rowerową znajdzie tu 2500 km malowniczych tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Szczególnie popularny jest szlak rowerowy wzdłuż brzegów jeziora o długości 138 km.

Ośrodki Lauf- & Walkingarena Bad Tatzmannsdorf, Nordic Walking Panorama Park Neusiedler See, Bewegungsarena Stegersbach czy Lauf- & Walkingarena Seewinkel-Heideboden zapraszają amatorów biegania, nordic walkingu i pieszych wycieczek.

Amatorzy golfa cenią Burgenland przede wszystkim za jego łagodny klimat. Dzięki niemu golfowe rozgrywki na polach w miejscowościach Donnerskirchen, Lutzmannsburg, Bad Tatzmannsdorf, Stegersbach i Loipersdorf są możliwe niemal przez cały rok.

Przystań żeglarska w Rust nad jeziorem Nezyderskim
Przystań żeglarska w Rust nad jeziorem Nezyderskim. Burgenland Tourismus/Günter Ippisch

Bardzo popularnym sposobem na aktywny wypoczynek jest jazda konna. Na amatorów jeździectwa czeka aż 1500 km tras oraz kilkadziesiąt stajni i gospodarstw jeździeckich zrzeszonych pod szyldem „Burgenland im Galopp”. W południowym Burgenlandzie można jeździć konno wśród malowniczych, kwitnących łąk, przez ciche winnice i cieniste lasy – region oferuje 500 km oznaczonych szlaków. Ścieżki mijają zabytkowe winiarskie miejscowości i nastrojowe, tradycyjne winiarnie, a malownicze parki krajobrazowe regionu zapewniają moc wrażeń.

Kultura najwyższej klasy i oazy wellnes

Urlop w Burgenlandzie nie rozczaruje również miłośników kultury. We wspaniałych salach koncertowych, na pięknych scenach i podczas fantastycznych festiwali odbywają się muzyczne i teatralne przedstawienia najwyższej klasy. Tutaj rozbrzmiewa najbardziej urzekająca muzyka, a opera, operetka i teatr porywają słuchaczy do innego świata, gdzie stare twierdze i zamki zabierają zwiedzających w podróż w czasie.

W pięciu burgenlandzkich termach możemy spędzać długie godziny błogiego odprężenia. Podobne pokusy oferują nam także hotele z własnymi oazami wellness lub z bezpośrednim dostępem do term. Baseny z atrakcjami, kryte i zewnętrzne, łaźnie parowe i jacuzzi, kojące masaże, zabiegi dla zdrowia i urody na długo poprawią nasze samopoczucie.

Burgenland Austria termy
W burgenlandzkich termach możemy spędzać długie godziny błogiego odprężenia. Burgenland Tourismus/Günter Ippisch

Austriacki Burgenland zaprasza – już teraz możesz zagościć na dłużej w tej przepięknej i słonecznej krainie, kuszącej winem, krajobrazem i klimatem. To właśnie tu odpoczniesz chłonąc smaki i kolory tegorocznej jesieni.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wypoczynku w Burgenlandzie wejdź na stronę www.burgenland.info

Materiał oryginalny: Austriacki Burgenland - kraina słońca i wina zaprasza. Odpoczywaj, chłonąc smaki i kolory jesieni - Dziennik Zachodni

Dodaj ogłoszenie