Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aula Leopoldyńska odzyskała dawny blask [ZOBACZ KONIECZNIE]

Marcin Kaźmierczak
Podium Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego po remoncie
Podium Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego po remoncie Fot. Tomasz Hołod
Po pięciu miesiącach prac konserwatorskich podium Auli Leopoldyńskiej, najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia na Uniwersytecie Wrocławskim, nabrało blasku. Sala znowu będzie mogła służyć uczelnianym uroczystościom.

Prowadzone od lipa prace obejmowały m. in. naprawę fresków, rzeźb, sztukaterii oraz mebli.
– W ciągu ostatnich trzystu lat freski uległy wielu zniekształceniom, między innymi przez stosowane techniki, które odbiegały od malarstwa barokowego i przyczyniły się do wielu uszkodzeń czy zabrudzeń. To wszystko zostało teraz usunięte i na nowo uzupełnione – mówi Kamilla Jasińska z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Renowacji poddano m.in. 17 rzeźb znajdujących się na podium Auli Leopoldyńskiej. Konserwatorzy musieli m.in. naprawiać błędy swoich kolegów po fachu, które popełniono podczas poprzednich renowacji.
– Największym problemem było zanieczyszczenie rzeźb i stiuków, a także drobne ubytki detali, występujące głównie w niższych, łatwiej dostępnych partiach.Te ubytki były wcześniej uzupełniane przy użyciu niewłaściwych materiałów, m.in. zwykłego gipsu. Teraz je usunięto i wykonano na nowo z wykorzystaniem mas stiukowych przygotowanych według tradycyjnych receptur, które znacznie bardziej odwzorowują historyczny wygląd rzeźb – tłumaczy Jasińska.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano przy renowacji sztukaterii. Dekoracje te po wyszlifowaniu zostały pokryte złotem w płatkach, które pozwoli zachować świeży wygląd nawet na najbliższe sto lat. Część rzeźb podczas renowacji odzyskała także brakujące elementy, które zaginęły w czasie wojny. Jedną z nich jest postać Industrii, która odzyskała utracone berło.
– Pierwotnie Industria trzymała w lewej dłoni złocone berło w formie uskrzydlonej dłoni. Berło Industrii zaginęło prawdopodobnie pod koniec wojny, nie zostało także odtworzone w czasie późniejszych renowacji prowadzonych w Auli w latach 50. i 70. Widniało ono jednak na zdjęciach Rudolfa Jagusha z 1944 r., które teraz konserwatorom posłużyły do odwzorowania – wyjaśnia Kamilla Jasińska.

Koszt prac wyniósł ok. 870 tys zł. W kolejce do remontu czekają jeszcze audytorium i emporium. Jak informuje Kamilla Jasińska, szacowany koszt całej renowacji to około 7 mln zł. Jak na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska