Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje europejskiej majówki - 12-15 maja

Redakcja
Atrakcje europejskiej majówki - 12-15 majaW ramach Drzwi Otwartych będzie można prowadzić obserwacje z nowo wybudowanej wieży widokowej, zwiedzić odtworzone starorzecza, Stawy Przemkowskie oraz Przemkowskie Bagno.Najmłodszych z pewnością rozbawi splatanie warkoczy z siana, konkursy o tematyce ekologicznej, zawody wędkarskie, a starsi – już na poważnie - będą mieli szansę zdobyć Kartę Wędkarską.
Atrakcje europejskiej majówki - 12-15 majaW ramach Drzwi Otwartych będzie można prowadzić obserwacje z nowo wybudowanej wieży widokowej, zwiedzić odtworzone starorzecza, Stawy Przemkowskie oraz Przemkowskie Bagno.Najmłodszych z pewnością rozbawi splatanie warkoczy z siana, konkursy o tematyce ekologicznej, zawody wędkarskie, a starsi – już na poważnie - będą mieli szansę zdobyć Kartę Wędkarską. Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
12-15 maja drzwi przed zwiedzającymi otwierają instytucje, które skorzystały z unijnego dofinansowania Ponad 5 tysięcy nowych miejsc pracy, tysiące zrealizowanych projektów, a w praktyce miliardy złotych zainwestowane niemal we wszystkie sfery naszego codziennego życia. Dwanaście lat obecności Polski w Unii Europejskiej to czas dynamicznego rozwoju Dolnego Śląska.

– Nowe drogi, pociągi, ale też nowoczesny sprzęt medyczny i piękne, odzyskujące dawny blask zabytki – to dowody, że umiejętnie zarządzamy funduszami unijnymi. W nowej perspektywie mamy do dyspozycji ponad 9 miliardów złotych. To niemal dwa razy więcej niż w latach 2007- 2013 – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

W ramach nowej perspektywy unijnej do dziś ogłoszono już niemal 100 konkursów na łączną kwotę ponad 2 mld złotych. Dzięki temu Dolny Śląsk jest wśród liderów realizacji RPO w Polsce.
Wraz z początkiem maja ogłoszono konkursy o dofinansowanie w ramach kolejnych 22 naborów na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 472 mln złotych. Tym razem wsparcie będą mogły otrzymać projekty dotyczące termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, przebudowy dróg lokalnych, infrastruktury i wyposażenia żłobków, klubów malucha, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych zawodowych i ogólnokształcących.

– Cieszę się, że udało nam się znacząco przyspieszyć prace nad konkursami dla przedsiębiorców. Listy rankingowe w wielu przypadkach będziemy ogłaszać przed ustalonymi terminami – dodaje marszałek Cezary Przybylski.

Tymczasem już w najbliższy weekend swoje drzwi przed zwiedzającymi otwierają firmy i instytucje, które już skorzystały z unijnego dofinansowania. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to doskonała okazja dla wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć jak można zainwestować przy pomocy Unii Europejskiej. Większość miejsc dostępna będzie bezpłatnie, a pozostałe z atrakcyjnymi zniżkami. Co będzie można zobaczyć?

Zwiedzanie z przewodnikiem
Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem dwóch tras, gdzie będzie można zobaczyć m.in. sztolnię, podziemny chodnik, wejść na wieżę widokową lub odwiedzić maszynownię.
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to unikatowy na skalę europejską zespół naziemnych budowli oraz trasy podziemnej, stanowiących niegdyś Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia” (wcześniej „Thorez”). Zakończona w 2014 roku rewitalizacja tchnęła nowe życie w dawne budynki łaźni, lampowni i wieży widokowej. Odnowiono też maszynownię szybu „Julia” z zachowanymi maszynami wyciągowymi z 1911 r., przygotowano multimedialną ścieżkę dydaktyczną „maszynownia dźwięków” oraz trasę podziemną i warsztaty mechaniczne z unikatową wystawą frezarek, tokarek, dłutownic i kowadeł.

Podróż do przeszłości proponuje również Muzeum Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W programie zwiedzanie indywidualne lub z przewodnikiem trzynastowiecznej kamieniczki mieszczańskiej, w której przez ponad 700 lat prężnie działa jedna z pierwszych wrocławskich aptek, a dla chętnych także wykłady m.in. o fenomenie pamięci.

Spotkanie z historią, tylko tą już nieco „młodszą” czeka również w podziemiach Kamiennej Góry. „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera” jest najnowocześniejszym podziemnym kompleksem w Polsce, kryjącym unikalne w skali Europy eksponaty, np. części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy.

Główną atrakcją podziemnej trasy turystycznej są wyrobiska górnicze drążone w latach 1943-1945 przez więźniów filii obozu Gross Rosen, zlokalizowane w samym centrum miasta. Podziemia odwiedził między innymi Bogusław Wołoszański. Nowatorska iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik , który w wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę, by zdobyć niemieckie tajemnice – to tylko niektóre niespodzianki, jakie czekają na turystów podczas Dni Otwartych w Kamiennej Górze.

Wsiąść do pociągu
Niecodzienną przejażdżkę szynobusami organizują Koleje Dolnośląskie – specjalny kurs na trasie Wrocław Główny– Wrocław Swojczyce (tam i powrotem), zawiezie podróżnych m.in. do Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin na wrocławskim Nadodrzu.  
To kolejne miejsce, dofinansowane z unijnego budżetu. Odbędą się tu warsztaty rodzinne pt. „Malarstwo wielkoformatowe” – opiekunowie wraz z dziećmi będą mieli niepowtarzalną okazję do stworzenia monumentalnego dzieła przedstawiającego miasto z rzeką, a także do wykonania instalacji w kształcie tratwy. Dla chcących poszerzać swoje umiejętności zaplanowano warsztaty komputerowe.
Na spotkanie w Krzywym Kominie ani na podróż pociągiem niepotrzebny będzie żaden bilet, a dodatkowo będzie można zwiedzić kabinę maszynisty szynobusu i poznać szczegóły budowy i eksploatacji tych pojazdów. Szczegółowe informacje na temat wycieczki, a także rozkład jazdy znajduje się na stronie www.dniotwarte.eu.

Smakuj zdrowie
Czy diety cud naprawdę potrafią zdziałać cuda? Czy to możliwe, by spektakularne efekty osiągnąć w kilka dni? Co zrobić, by zgubić zbędne kilogramy, ale zachować przy tym umiar i zdrowie? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają uczestnicy wykładu i warsztatów kulinarnych „Smakuj zdrowie” na Wydziale Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaplanowanych na 12 maja.
Wrocławska uczelnia jest jednym z wiodących ośrodków badań nad żywnością i żywieniem człowieka. To ważne, bo Polska może stać się centrum produkcji żywności w Europie. Sektor rolno-spożywczy ma wciąż potencjał rozwojowy, a jego silne intelektualne zaplecze tworzą uczelnie przyrodnicze.

Wykład otwarty pt. „Czy diety cud są cud?” poprowadzi dr hab. Monika Bronkowska. Tematyka będzie dotyczyła popularnych diet alternatywnych i ich wpływu na zdrowie człowieka. Wykład odbędzie się w sali nr 013 w budynku Centrum Nauk o Żywności o godz. 10.00, natomiast na warsztaty kulinarne z zakresu zdrowego odżywiania zapraszamy do pracowni gastronomicznej Katedry Żywienia Człowieka. Zapisy na stronie  www.up.wroc.pl/smakuj-zdrowie. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Pikniki pod chmurką
W sobotę, 14 maja, warto wybrać się do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, zamieszkiwanego m.in. przez zagrożone wyginięciem gatunki nietoperzy (projekt unijny miał na celu przywrócić funkcje przyrodnicze temu obszarowi i umożliwić prowadzenie tu działalności proekologicznej).

W ramach Drzwi Otwartych będzie można prowadzić obserwacje z nowo wybudowanej wieży widokowej, zwiedzić odtworzone starorzecza, Stawy Przemkowskie oraz Przemkowskie Bagno.
Najmłodszych z pewnością rozbawi splatanie warkoczy z siana, konkursy o tematyce ekologicznej, zawody wędkarskie, a starsi – już na poważnie - będą mieli szansę zdobyć Kartę Wędkarską.

Mocny akcent zapowiada się również na finał Dni Otwartych. W niedzielę, 15 maja, pod Halą Stulecia we Wrocławiu, swoje święto obchodzić będą strażacy.

Oprócz części oficjalnej, podczas której ci najbardziej odważni podczas akcji ratowniczych otrzymają medale i awanse zawodowe, nie zabraknie zabaw na pikniku strażackim. Wśród nich pokazy pojazdów i sprzętu ratowniczego, na które między innymi dolnośląscy strażacy dostali dofinansowanie z funduszy europejskich. Zobaczymy też techniki ratownicze, np. na wysokościach, zaplanowano też warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, koncert orkiestry, przejazdy strażackim miniwozem, a także zawody w laniu wodą… do celu.

 

Co, gdzie, kiedy?

Pełna informacja o atrakcjach odbywających się od 12 do 15 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich
na stronie www.dniotwarte.eu. Odnalezienie poszczególnych atrakcji ułatwi specjalna wyszukiwarka. Wystarczy podać lokalizację, termin i zdecydować, w jakim wydarzeniu chcemy wziąć udział. Na stronie znajduje się program wszystkich imprez wraz z godzinami rozpoczęcia.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska