Asystent pomoże niepełnosprawnym

artykuł sponsorowany
Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych, podkreśla zalety programu.
Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych, podkreśla zalety programu.
Od stycznia 2017 roku rusza projekt usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych. Dzięki niemu 50 osób z Dolnego Śląska bezpłatnie otrzyma pomoc asystenta w codziennych zajęciach.

Projekt „Usługi asystenckie na rzecz osób niepełnosprawnych obszaru Dolnego Śląska” ma umożliwić osobom z niepełnosprawnością aktywne funkcjonowanie w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym. Każdej z osób, która będzie brała udział w programie, zostanie przydzielony asystent, który w zależności od potrzeb danej osoby będzie pomagał jej w normalnym funkcjonowaniu.

- Pomoc dotyczy realizowania pasji, rozwoju zawodowego oraz uczestnictwa w życiu kulturalno-rozrywkowym. Dla osób niepełnosprawnych to często ogromny problem - mówi marszałek Cezary Przybylski. - Nawet gdy mają w sobie determinację i chęć do pełnego włączenia się w nurt życia społecznego to, niestety, barierą jest brak samodzielności spowodowany ograniczeniami fizycznymi, intelektualnymi czy dysfunkcją wzroku lub słuchu. W takich przypadkach z pomocą przychodzą asystenci osób niepełnosprawnych - dodaje.

Zgodnie z założeniami program ma objąć 50 osób niepełnosprawnych, które są mieszkańcami powiatu wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego lub miast: Legnicy i Wałbrzycha. Pomagać im będzie 40 asystentów. Dodatkowo przeszkolonych zostanie także 30 kandydatów na asystentów, którzy w razie potrzeby zastąpią tych pracujących na stałe.

- Chodzi nam o pomoc w zwykłych czynnościach. Dla jednych będzie to dojazd do pracy czy zakupy w sklepie, a dla innych wyjście do teatru lub całodniowa wycieczka - wyjaśnia Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych. - Chcemy nie tylko zwiększyć samodzielność tych osób, ale też częściowo odciążyć ich rodziny, które na co dzień często pełnią rolę opiekuna, pielęgniarki i rehabilitanta - dodaje.

Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa. W 2012 roku samorząd województwa rozpoczął program „Sprawni w pracy”, w ramach którego przeszkolono 31 asystentów, którzy przez prawie trzy lata wspierali w codziennym życiu 60 osób z niepełnosprawnością. Budżet tego zadania opiewał na 2,6 mln zł.

Przyszłoroczny projekt, którego liderem jest warszawska fundacja „Promyk Słońca”, dla samorządu nie wiąże się z żadnymi kosztami. Urząd ma w nim rolę partnera i będzie służył przede wszystkim wiedzą i doświadczeniem, zdobytym w tematyce usług asystenckich na terenie Dolnego Śląska.

Wszystkie szczegółowe informacje o projekcie są dostępne w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego oraz na stronach Fundacji „Promyk Słońca”.

Wideo