Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Astroturystyka na Dolnym Śląsku. Urząd Marszałkowski uruchomił nowy projekt

Magdalena Pasiewicz
Magdalena Pasiewicz
Astroturystyka to nowy projekt Urzędu Marszałkowskiego. Mapa astroturystyczna dostępna jest na geoportal.dolnyslask.pl
Astroturystyka to nowy projekt Urzędu Marszałkowskiego. Mapa astroturystyczna dostępna jest na geoportal.dolnyslask.pl Magdalena Pasiewicz
Dolny Śląsk to nie tylko piękny i różnorodny region, ale też niebo nad nim. Zarząd województwa dolnośląskiego rozszerza mapę turystyczną, pojawiły się na niej miejsca skąd są najlepsze widoki do obserwacji nieba.

Niebo fascynuje człowieka od zarania dziejów, a jego znajomość pozwalała odnaleźć kierunek drogi, czy moment, gdy nastaje wiosna, albo idą chłody. Są teorie mówiące o tym, że nawet malowidła w jaskini Lascaux we Francji mogą odzwierciedlać konstelacje. Wiele artefaktów wskazuje na długą tradycję obserwacji nieboskłonu, jak np. odnaleziony Dysk z Nebry odkryty w Niemczech, stworzony z brązu i datowany 1600–1500 lat p.n.e. ocenia się jako narzędzie służące do pomiarów astronomicznych. Jak ważne są gwiazdy widać nawet po znakach zodiaku, każdy z nich też ma swoje odbicie w niebie.

Obecnie człowiek ma utrudnioną możliwość obserwacji nieba z powodu zanieczyszczeń powietrza i oświetlenia miast. Są jednak miejsca, skąd ciemne niebo z gwiazdami doskonale widać. Projekt astroturystki to niszowe przedsięwzięcie promujące Dolny Śląsk.

- Zachęcamy do nowej formy odkrywania regionu. Na mapie znajdują się miejsca atrakcyjne zarówno dla astrofotografów, jak i astroturystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z obserwacją ciemnego nieba. Za pomocą astroturystyki wykorzystujemy potencjał do stworzenia nietypowej oferty turystycznej w oparciu o lokalne zasoby – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Zaprezentowana mapa astroturystyczna zawiera obiekty i propozycje z Dolnego Śląska, gdzie niebo widać najlepiej. Są to miejsca które satysfakcjonują już samym widokiem natury nieprzekształconej przez człowieka, a jednocześnie spełniają się przy nocnych obserwacjach. Wieże i platformy są w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach jak Góry Izerskie. Na mapie znaleźć można również miejsca edukacyjne jak Wieża Matematyczna w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, która pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego w XVIII w., a dziś oglądać można tam wystawę poświęconą instrumentom do pomiarów i obserwacji astronomicznych.

- Jak się odnaleźć w niebie? Każdy z nas ze szkoły pamięta takie charakterystyczne punkty na niebie jak Wielki Wóz i Mały Wóz, te dwie konstelacje świetnie wskazują nam Gwiazdę Polarną i północ i mamy tu pierwszy punkt odniesienia. Dla mnie najciekawszym obiektem obserwacji jest Droga Mleczna, im niebo jest ciemniejszy tym lepiej widać — opowiada Konrad Imiela, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol, a prywatnie pasjonat astrofotografii.

Do obserwacji nieba niewiele trzeba. Gołym okiem rozpoznać można najważniejsze punkty na niebie, a radość z obserwacji Drogi Mlecznej nie da się porównać z niczym innym.

- Nie trzeba zaczynać od sprzętu z wyższej półki, lepiej sprawdzić jak nas pasja wciągnie. Jest dużo portali astronomicznych, w których początkujący miłośnik gwiazd może czegoś się dowiedzieć, jest wiele książek astronomicznych, są też fora internetowe, gdzie można wymienić swoje doświadczenia. Portal jaki mogę polecić to Urania, związany z najstarszym czasopismem astronomicznym w Polsce - mówi prof. Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Mapa astroturystyczna dostępna jest TUTAJ - KLIK!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska