Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści Akademii Sztuk Pięknych w Pałacu

Małgorzata Matuszewska
Józef Hałas, Góra P, 1988
Józef Hałas, Góra P, 1988 Muzeum Miejskie Wrocławia
Muzeum Miejskie wkrótce zaprosi na specjalną wystawę. W Pałacu Królewskim pokaże ponad pół setki prac artystów – pedagogów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych od 1946 roku do dziś.

– W przyszłym roku Akademia Sztuk Pięknych świętuje 70-lecie istnienia, a rodzima sztuka jest mało doceniana. Jeśli ktoś został pominięty, to dlatego, że nie mamy jego prac w naszej kolekcji – zaznacza Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Na wystawie znajdą się prace rektorów, profesorów, absolwentów Akademii. To m.in.: Eugeniusz Geppert, Hanna Krzetuska-Geppert, Waldemar Cwenarski, Stanisław i Maria Dawscy, Antoni Mehl, Eugeniusz Get Stankiewicz, Józef Hałas, Jan Jaromir Aleksiun, Jan Chwałczyk, Krystyna Cybińska, Zbigniew Horbowy, Konrad Jarodzki, Zbigniew Karpiński, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Stanisław Kortyka, Anna Malicka-Zamorska, Alfons Mazurkiewicz, Zdzisław Nitka, Stanisław Pękalski, Jacek Szewczyk, Anna Szpakowska-Kujawska, Przemysław Tyszkiewicz, Włodzimierz Żemojtel. – Nie wyobrażam sobie, żeby wrocławskie muzea nie podkreślały obecności Akademii i akademików w mieście – dodaje Maciej Łagiewski. – Promocja naszych artystów to obowiązek – uśmiecha się. Dodajmy, że obowiązek jest miły, bo przecież Muzeum Miejskie ma dzieła znakomite, nie gromadzi ich wyłącznie dlatego, że zostały stworzone przez wrocławian. – Wystawa to przekrój i synteza, prezentujemy dzieła, zaczynając od pierwszego rektora Akademii, po najmłodsze pokolenie – tłumaczy Łagiewski.
Na wystawie znajdzie się malarstwo, grafika i rysunek, rzeźba, ceramika i szkło oraz medale. Pod obiektami znajdują się krótkie informacje biograficzne wraz z wizerunkiem fotograficznym artysty. Będzie więc można podziwiać bogactwo kolorów, faktur, technik, różne rodzaje rzemiosła.
Warto też wspomnieć, że nie zawsze tylko talent decyduje o popularności artysty. Wielu znakomitych twórców jest znanych także dzięki akcjom, jak np. Franciszek Starowieyski, który prezentował swój „Teatr rysowania”. Wystawa będzie czynna od 24 marca do 2 maja w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego 35. Za jej obejrzenie publiczność zapłaci: 15 zł za bilet normalny, 10 zł za bilet ulgowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska