Archikon: Nagrody zobowiązują

  Archikon: Nagrody zobowiązują

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przedstawiamy zdobywców Dolnośląskich Certyfikatów Gospodarczych. Nie boją się wyzwań, inwestują w ciągły rozwój i stawiają na ekspertów - na tych filarach biuro projektowe Archikon z Wrocławia buduje swoje rynkowe przewagi. To one pozwoliły im już czterokrotnie sięgać po Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy.
  Biurowiec Letia Bussines Center powstał na terenie legnickiej starówki

  Biurowiec Letia Bussines Center powstał na terenie legnickiej starówki ©fot. Anna Dziak

  Pracownia Archikon, od dwudziestu lat zajmująca się projektowaniem budowlanym, urbanistycznym i technologicznym, to dobry przykład na to, że o DCG mogą ubiegać się firmy niezależnie od wielkości. W przypadku tej konkretnej firmy liczba zatrudnionych pracowników - a jest ich dziesięcioro - nijak ma się do skali działalności. Pracownia od lat z sukcesem realizuje projekty, które zmieniają wizerunek Wrocławia i regionu.

  Kompleksowa restauracja gmachu Synagogi pod Białym Bocianem - odnowienie południowej, zewnętrznej fasady łącznie z dziedzińcem oraz wnętrzem obiektu, w tym ozdobną szafą ołtarzową - to jeden z flagowych projektów pracowni.
  Jego ukończenie trwało kilka lat, jednak na zawsze zmieniło oblicze Dzielnicy Czterech Świątyń.
  Dzisiaj pracownia realizuje tam kolejne zamówienie. Rozpoczęto prace konserwatorskie dawnej Łaźni Rytualnej, nad którą pieczę sprawuje Gmina Żydowska we Wrocławiu. Mykwa, po zakończeniu prac restauratorskich, przynajmniej w części ma zostać udostępniona zwiedzającym, np. w ramach specjalnej ścieżki edukacyjnej. - To obiekt unikatowy. Wewnątrz znajdują się oryginalne wanny, baseny i zachowana z lat 20. XX wieku okładzina ceramiczna. To piękna i ciekawa przestrzeń, która wymaga uwagi i precyzji - opowiada Anna Kościuk, prezes Archikon.

  Pracownia ma na koncie również współczesne projekty, jak np. budynki dla Parku Technologicznego we Wrocławiu czy laboratoria Politechniki Wrocławskiej. Także te realizowane poza Wrocławiem - jak biurowiec Letia Business Center, który powstał na terenie legnickiej starówki.

  - Współpracujemy ze sprawdzonymi wykonawcami - mówi prezes Anna Kościuk. - W wielu sytuacjach to ci sami ludzie od blisko dwóch dekad, odkąd działa nasza firma. Udało mi się zbudować zespół ludzi, którzy bardziej niż rzemieślnikami pozostają artystami. Równie ważne jest ciągłe doskonalenie kompetencji pracowników, co wiąże się z wymaganiami regulaminu DCG. Archikon po certyfikat sięgał już czterokrotnie. Ta nagroda mobilizuje. Dla naszego zespołu to konieczność ciągłego podnoszenia standardów. Działalność na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników to jedno z kryteriów weryfikowanych przez kapitułę DCG. Oznacza to liczne kursy i zdobyte certyfikaty. Często są to szkolenia dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w tym szkolenia biznesowe, ale także akademie eksportu, kursy językowe czy warsztaty poświęcone sztuce negocjacji.

  Firma podnosi konkurencyjność, inwestując w ludzi i nowoczesne technologie. Jako jedna z pierwszych w regionie wykorzystuje np. skanowanie laserowe. - W naszej pracy podstawę stanowi dobra inwentaryzacja obiektu. Dzisiaj taśmę i miernik możemy zastąpić skanerem i uzyskać niezwykle dokładny pomiar - mówi prezes Anna Kościuk.

  Archikon wciąż jest jednym z niewielu biur projektowych, które we współpracy z laboratorium skanowania Politechniki Wrocławskiej wykorzystuje je w codziennej pracy. Podobnie było 5 lat temu, kiedy podczas Forum w Krzyżowej prezes firmy usłyszała o inicjatywie DCG. - Certyfikatu DCG nie miało wówczas żadne biuro projektowe w regionie. Inwestycja się opłaciła, bo dla inwestorów prywatnych prestiżowy certyfikat, potwierdzający rzetelność i wiarygodność firmy, jest szczególnie pożądany. Do dzisiaj znak jakości w postaci DCG ułatwia nam funkcjonowanie na tym niełatwym rynku - mówi Anna Kościuk.
  W tym roku firma zamierza po raz piąty poddać się ocenie kapituły programu.

  Najlepsze firmy
  Janisław Muszyński, przewodniczący Rady Inicjatorów DCG
  Program DCG kierowany jest do wszystkich firm bez względu na to, ile osób zatrudniają. Jego laureatami zostają średnie i duże przedsiębiorstwa, firmy mikro, takie jak np. Archikon. Łączy ich jedno - najwyższe standardy działania. Kapituła ekspertów ocenia wskaźniki finansowe firm, ale też pozostałe aspekty budujące ich wiarygodność. Grupie ekspertów, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele samorządów gospodarczych Dolnego Śląska, przewodniczy marszałek województwa dolnośląskiego. To gwarancja rzetelnej i profesjonalnej oceny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo