Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel o rezygnację z atomu. 74 lata po zrzuceniu pierwszej bomby atomowej

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
Zdjęcie z sierpnia 1945. Amerykańska załoga samolotu  B-29 "Enola Gay", który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę.  W środku pilot Paul W. TIbbets.  Enola Gay to nazwa jego matki.
Zdjęcie z sierpnia 1945. Amerykańska załoga samolotu B-29 "Enola Gay", który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę. W środku pilot Paul W. TIbbets. Enola Gay to nazwa jego matki. East News/
Japońskie miasto Hiroszima, które obchodzi we wtorek 74. rocznicę pierwszego w historii ataku nuklearnego, wezwało Japonię do podpisania traktatu ONZ o zakazie broni atomowej.

Mieszkańcy miasta, zgromadzeni w Memorial Peace Park, modlili się we wtorek, zapalili świece i złożyli wieńce ku pamięci tych, którzy zostali zabici przez bombę atomową zrzuconą 6 sierpnia 1945 r. przez amerykański samolot.

Podczas obchodów rocznicowych burmistrz Hiroszimy wygłosił również apel o charakterze politycznym. Burmistrz Hiroszimy, Kazumi Matsui wezwał swój kraj do ratyfikacji traktatu o broni jądrowej, zatwierdzonego w lipcu 2017 r. przez 122 kraje, ale odrzuconego przez wszystkie mocarstwa nuklearne. - Wzywam rząd jedynego kraju, który w czasie wojny miał doświadczenie z bronią nuklearną, by odpowiedzieć na żądanie hibakushy (osób narażonych na bombę), by ratyfikować Traktat o zakazie broni jądrowej - mówił Kazumi Matsui.

- Wzywam japońskich przywódców do zademonstrowania pacyfizmu zapisanego w naszej konstytucji, czyniąc krok w kierunku świata wolnego od broni nuklearnej - dodał. Zaprosił liderów z całego świata, aby przyjechali do jego miasta, aby zobaczyć Pomnik ofiar w Hiroszimie na własne oczy. W tym roku odwiedzenie Hiroszimy ma w planach papież Franciszek.

Zagrożenie bronią nuklearną jest wciąż realne w Azji. We wtorek Korea Północna, która prowadzi badania nad rozwojem programu atomowego wystrzeliła "niezidentyfikowane pociski". Stany Zjednoczone i Rosja, po sześciu miesiącach dialogu odstąpiły w piątek od traktatu INF, symbolicznego porozumienia na koniec zimnej wojny, dotyczącego pocisków rakietowych zasięg od 500 do 5500 km.

Japoński premier Shinzo Abe powtórzył we wtorek swoją obietnicę służenia jako „pomost” między krajami posiadającymi bombę atomową, a tymi, które jej nie mają - Będę cierpliwie zachęcać ich do dialogu i jestem zdecydowany prowadzić międzynarodowe wysiłki w tym kierunku – powiedział Shinzo Abe.

Bomba atomowa w Hiroszimie spowodowała śmierć 140 tys. osób. Trzy dni później druga amerykańska bomba atomowa uderzyła w miasto Nagasaki, powodując śmierć około 74 tys. osób. 15 sierpnia 1945 r. Japonia ogłosiła kapitulację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Apel o rezygnację z atomu. 74 lata po zrzuceniu pierwszej bomby atomowej - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska