Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel o oddawanie krwi. By nie zabrakło jej we wrocławskich szpitalach

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zdjęcie ilustracyjne.
Centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
We wrocławskich szpitalach, ale też w innych dolnośląskich miastach, dramatycznie zaczyna brakować krwi. Placówki wznawiają, wstrzymywane z powodu koronawirusa operacje i zabiegi, a tymczasem korytarze stacji krwiodawstwa świecą pustkami. Zapasy są tak małe, że krwi starczy tylko na kilka dni.

- Sytuacja już dawno nie była tak zła. Dolnośląskie szpitale wznawiają wstrzymywane z powodu pandemii koronawirusa operacje i zabiegi, a tymczasem bardzo mało osób zgłasza się do oddawania krwi. Potrzebujemy praktycznie wszystkich grup - mówi Małgorzata Antończyk, kierownik Działu Metodyczno-Organizacyjnego i Promocji RCKIK we Wrocławiu.

- Krwi nie można długo magazynować dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się krwiodawców. Przy obecnej ich liczbie i stanie zapasów, starczy jej na około 5-6 dni. Gorąco apelujemy do wszystkich zdrowych osób o zaplanowanie wizyty w naszych stacjach, nie tylko we Wrocławiu, ale też w Głogowie, Legnicy i Lubinie - dodaje Antończyk.

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. - Nie wymagamy by dawcy mieli zaświadczenia, że nie są nosicielami koronawirusa, bo ten nie rozprzestrzenia się tą drogą - zapewnia Małgorzata Antończyk. Jednak jak podkreśla - przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litrów płynów, natomiast w dniu oddawania krwi także wypić dużo płynów oraz zjeść lekkostrawny posiłek i ograniczyć palenie papierosów. Zgłaszając się do oddania krwi wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Istnieje też możliwość telefonicznej rejestracji – numery telefonów podane są na stronie regionalnego centrum - www.rckik.wroclaw.pl - oraz na stronach oddziałów terenowych w Lubinie, Legnicy i Głogowie.

Jak nas zapewniono, pobieranie krwi jest zorganizowane tak, by było bezpiecznie zarówno dla dawców jak i naszych pracowników. Przed wejściem do RCKIK i terenowych oddziałów oraz na akcjach zewnętrznego pobierania krwi, zostało przygotowane stanowisko wstępnej selekcji z pomiarem temperatury ciała. Zwiększono także - zgodnie z przepisami - dystans między oczekującymi na badania oraz do oddania krwi. Samo oddanie krwi trwa średnio 8 minut. Tradycyjnie też dawcom przysługuje posiłek regeneracyjny, tabliczka czekolady oraz dzień wolny od pracy.

RCKIK cały czas zaprasza również ozdrowieńców, czyli osoby, które wyzdrowiały po przechorowaniu koronawirusa lub przebyły bezobjawowe zakażenie. Pobierane od nich osocze wykorzystywane jest w leczeniu zakażonych pacjentów. Można również przesłać zgłoszenie chęci oddania osocza jako ozdrowieniec na adres e-mail: [email protected]; lub specjalnie dedykowany e-mail: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska