Apel Marszałka Cezarego Przybylskiego w sprawie pociągów na granicę polsko-ukraińską [ZDJĘCIA]

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Pociąg Kolei Dolnośląskich dotarł do Przemyśla z darami i pomocą humanitarną, a w drodze powrotnej zabrał na Dolny Śląsk ponad 300 uchodźców zza wschodniej granicy.
Pociąg Kolei Dolnośląskich dotarł do Przemyśla z darami i pomocą humanitarną, a w drodze powrotnej zabrał na Dolny Śląsk ponad 300 uchodźców zza wschodniej granicy. Arch. UMWD
Udostępnij:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego skierował pismo do wszystkich marszałków województw. Apel dotyczy współpracy przy przewozach kolejowych od granicy polsko-ukraińskiej do poszczególnych województw obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. „Dzięki koordynacji i współpracy między administracją samorządową a rządem oraz PKP PLK i PKP Intercity tego typu działania będą przeprowadzane sprawniej, co w obecnej sytuacji zdecydowanie ułatwi pomoc w zaistniałym kryzysie humanitarnym” – podkreśla Cezary Przybylski.

Województwo dolnośląskie w obliczu panującej na Ukrainie wojny, natychmiast włączyło się do aktywnej pomocy. Już 1 marca, specjalnym kursem, wyruszył do Przemyśla z bocznicy kolejowej przy Dworcu Głównym PKP pociąg hybrydowy Kolei Dolnośląskich. Dotarł tam z darami i pomocą humanitarną, a w drodze powrotnej zabrał na Dolny Śląsk ponad 400 uchodźców zza wschodniej granicy. Urząd Marszałkowski zapowiada gotowość do wysłania na granicę kolejnych pociągów i apeluje o koordynację oraz usprawnienie przewozów kolejowych w całej Polsce, niosących pomoc dla mieszkańców Ukrainy.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu:

Szanowni Państwo,

bezprecedensowa rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę, zjednoczyła i zmobilizowała nas wszystkich do organizowania wsparcia i pomocy dla uciekających przed wojną obywateli tego kraju. Mieszkańcy polskich regionów, a także władze samorządowe wszystkich szczebli oraz administracja rządowa dają w ostatnich dniach wspaniałe świadectwo solidarności z potrzebującymi.

W związku z zaistniałą sytuacją humanitarną, związaną z ewakuacją obywateli Ukrainy na terytorium RP, zwracam się do Marszałków Województw z apelem i prośbą o współpracę i zaangażowanie w koordynację działań na szczeblu międzywojewódzkim. Działania te związane będą z przewozami pasażerskimi, realizowanymi przez regionalnych przewoźników i pozwolą na zniwelowanie zatorów spowodowanych przemieszczaniem się ogromnej liczby uchodźców przez granicę polsko-ukraińską oraz sprawny transport do poszczególnych województw.

Samorządowy przewoźnik Koleje Dolnośląskie przeprowadził w ostatnich dniach skuteczny transport ponad 430 osób z Przemyśla przez Rzeszów, Kraków, Katowice, Opole i Wrocław do zachodniej granicy Polski w Zgorzelcu. Koleje Dolnośląskie są w gotowości do wysłania kolejnego pociągu, skierowanego na granicę polsko-ukraińską w celu przetransportowania na teren Województwa Dolnośląskiego obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

Zwracam się do Państwa o zorganizowanie takich transportów przez poszczególne województwa za pośrednictwem przewoźników regionalnych i umożliwienie obywatelom Ukrainy dotarcia do konkretnych regionów. Dzięki koordynacji i współpracy między administracją samorządową a rządem oraz PKP PLK i PKP Intercity tego typu działania będą przeprowadzane sprawniej, co w obecnej sytuacji zdecydowanie ułatwi pomoc w zaistniałym kryzysie humanitarnym.

Z poważaniem
Cezary Przybylski
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nowe podejście NATO wobec zagrożenia ze strony Rosji

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie