Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antysemickie hasła w Muzeum Auschwitz pojawiły się na dziewięciu barakach. Kim są sprawcy?

JAK
Muzeum Auschwitz padło ofiarą wandali, którzy na barakach napisali obrażliwe antysemickie hasła.
Muzeum Auschwitz padło ofiarą wandali, którzy na barakach napisali obrażliwe antysemickie hasła. arc
Antysemickie napisy pojawiły się na dziewięciu barakach na terenie Auschwitz II - Birkenau. Muzeum wydało oświadczenie, w którym stanowczo potępiła ten akt wandalizmu, szuka także sprawców. Sprawą zajęła się policja.

Dyrekcja Muzeum poinformowała, że 5 października na dziewięciu drewnianych barakach znajdujących się w sektorze BIIa byłego obozu Auschwitz-Birkenau odkryto ślady wandalizmu: wykonane sprayem napisy w języku angielskim i niemieckim, w części mające charakter antysemicki. Uwagę zwracają dwa nawiązania do Starego Testamentu, często używane przez antysemitów oraz hasła wskazujące na negacjonizm.

- Tego typu zdarzenia - będące znieważeniem Miejsca Pamięci - to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau - czytamy w oświadczeniu dyrekcji Muzeum.

Sprawa została zgłoszona na policję. W tej chwili trwa analiza całego dostępnego materiału monitoringu. Napisy zostaną poddane analizie grafologicznej.

- Mamy nadzieję, iż osoba lub osoby, które dokonały tego skandalicznego aktu, zostaną zidentyfikowane i ukarane. Apelujemy także do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazywanie wszelkich informacji, które mogą pomóc w ujęciu sprawców - w szczególności zdjęć wykonanych 5 października do godzin przedpołudniowych w okolicach Bramy Śmierci oraz odcinka kwarantanny męskiej BIIa, na którym znajdują się baraki drewniane - na adres [email protected] - dodało Muzeum.

Dyrekcja zapewniła, że natychmiast po sporządzeniu przez policję wszelkiej potrzebnej dokumentacji, konserwatorzy Miejsca Pamięci przystąpią do oczyszczania historycznych budynków ze śladów wandalizmu.

Nie przeocz

System zabezpieczeń Miejsca Pamięci Auschwitz, w tym ponad 170-hektarowego terenu byłego obozu Auschwitz II - Birkenau jest ciągle rozwijany. Pieniądze na jego rozbudowę pochodzą z budżetu Muzeum, który, niestety, w okresie pandemii COVID-19 ogromnie ucierpiał.

- Zabezpieczenie przestrzeni byłego obozu Birkenau poprzez jej pełne zamknięcie będzie możliwe dopiero po przekazaniu Muzeum terenu pomiędzy nowo wybudowaną drogą odbarczającą a historycznym ogrodzeniem byłego obozu, co miało być dokonane już w ramach ostatniego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego - przypomniało Muzeum.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Antysemickie hasła w Muzeum Auschwitz pojawiły się na dziewięciu barakach. Kim są sprawcy? - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska