Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anna Komorowska: Samorządy już widzą, jak ważna jest rodzina

Małgorzata Moczulska
fot. Dariusz Gdesz
Z panią prezydentową Anną Komorowską rozmawia Małgorzata Moczulska

Wraz z mężem jest Pani organizatorem konkursu Dobry Klimat dla Rodziny. Inicjatywa ważna i potrzebna, ale czy spotkała się z zainteresowaniem samorządów?
Tak. Pierwsza edycja to aż 250 fantastycznych rozwiązań, które sprzyjają rodzinom i odpowiadają na ich potrzeby.
Jakie inicjatywy w ramach programu podejmują samorządy? Czy były takie, które Panią zaskoczyły?
Widać, że lokalni gospodarze doceniają kapitał, jaki do wspólnoty wnoszą dobrze funkcjonujące rodziny. Samorządy najszybciej dostrzegły skutki zmian demograficznych. Widzą, że inwestycja w rodzinę to sposób na zatrzymanie młodych i podstawa rozwoju społeczno-gospodarczego. Inicjatywy zgłoszone przez samorządy do konkursu są niezwykle różnorodne. Widać w nich pomysłowość i zaangażowanie. Widać też znajomość lokalnych potrzeb – z niej wywodzą się konkretne działania. Chcemy je promować i nagradzać, aby inspirowały innych.

Czego Pani zdaniem jeszcze brakuje, by rodzinom żyło się lepiej?
Brakuje nam powszechności tych rozwiązań. Ale coraz więcej samorządów dostrzega, że tworzenie klimatu przyjaznego rodzinom to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań. Widać to choćby na przykładzie Karty Dużych Rodzin. Liczba miejscowości, które wprowadziły takie karty, rośnie dynamicznie. Jest ich już ponad 80. Marzy nam się, aby samorządy w coraz większym stopniu dzieliły się doświadczeniami i aby dobre praktyki funkcjonowały w całej Polsce.

Zarówno miasto, jak i gmina Dzierżoniów to laureaci konkursu. Co Pani zdaniem w tych dwóch nagrodzonych inicjatywach jest najbardziej cenne? Inicjatywa miasta Dzierżoniów, nominowanego do nagrody, to przykład nowoczesnej organizacji pracy socjalnej: skutecznej współpracy ośrodka pomocy społecznej z innymi instytucjami i służbami miejskimi. Dzięki wspólnemu rozwiązywaniu bieżących problemów rodzin realnie poprawiło się ich funkcjonowanie. Rezultaty? Wyraźnie rzadziej umieszcza się dzieci w zastępczych formach opieki. Zdarzały się przypadki, kiedy dzieci przebywające w pieczy zastępczej wróciły do rodzin biologicznych. To wielki sukces. Z kolei w gminie Dzierżoniów szczególnie cenna okazała się współpraca samorządu z lokalną społecznością. Dzięki temu m.in. w 15 miejscowościach z tej gminy realizowane są różnorodne działania aktywizujące seniorów i wzmacniające więzi pokoleniowe. Żyjemy coraz dłużej, a jednocześnie rodzi się coraz mniej dzieci. To znacząco zmienia relacje między generacjami. Szczególnie więc teraz potrzeba nam takich działań.

Pomysłów nie brakuje i jest z kogo brać przykład, ale to nie koniec programu?
Zapraszamy do jego drugiej edycji, do zgłaszania inicjatyw w trzech kategoriach: dobre rodzicielstwo, czas wolny dzieci i młodzieży – czas rozwoju, rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska