Andrzej Głaz, wójt Tuszowa Narodowego: w preambule konstytucji powinien być Dekalog

Anna Janik
O Andrzeju Głazie, wójcie Tuszowa Narodowego, głośno zrobiło się w czerwcu, kiedy na szkolnych murach powiesił kamienne tablice z Dekalogiem: po 2 na każdej z 10 szkół na terenie gminy.
O Andrzeju Głazie, wójcie Tuszowa Narodowego, głośno zrobiło się w czerwcu, kiedy na szkolnych murach powiesił kamienne tablice z Dekalogiem: po 2 na każdej z 10 szkół na terenie gminy. x-news
Do biura podań i petycji Senatu z końcem sierpnia wpłynęło pismo od wójta Tuszowa Narodowego - Andrzeja Głaza. Wywołało spore poruszenie. Zdaniem samorządowca w preambule konstytucji powinien być Dekalog.

O Andrzeju Głazie, wójcie Tuszowa Narodowego, głośno zrobiło się w czerwcu, kiedy na szkolnych murach powiesił kamienne tablice z Dekalogiem: po 2 na każdej z 10 szkół na terenie gminy. Teraz wójt poszedł o krok dalej, bo uznał, że Dekalog powinien znaleźć się także w preambule do Konstytucji.

Stosowną petycję końcem sierpnia złożył do Senatu. Jak tłumaczy we wstępie, odnosi się w ten sposób do dyskusji wokół zmiany Konstytucji. Tę zapoczątkował w Polsce m.in. Andrzej Duda. Senat odrzucił jednak wniosek prezydenta o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. W petycji wójta czytamy m.in., że „rządzący, tworzący i stosujący prawo winni w pierwszej kolejności stosować się do 10 podstawowych zasad określonych w Dekalogu, który w Izraelu zastępuje Konstytucję. I dopiero wokół Dekalogu mając na uwadze jego treść, winny być formułowane ustawy i przepisy prawa, które zabezpieczyłyby wspólne dobro, jakim jest m.in. niepodległość państwa (...)”.

Wójt podkreśla, że Dekalog jest uniwersalnym prawem moralnym, które jest ponadczasowe i zachowuje swoją wartość również dziś.

„Dekalog to fundament życia jednostek, społeczeństw i narodów, jego przykazania chronią człowieka przez niszczącą siłą egoizmu, nienawiści i fałszu. (...) Istotne jest więc, aby w tych czasach stanowił on podstawę praw i działań każdego z nas”.

Zgodnie z procedurą petycja wójta zostanie rozpatrzona przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Z wójtem nie udało nam się porozmawiać, jest na urlopie

ZOBACZ TEŻ: Tablice z dekalogiem przed wejściem do szkoły. "Szkoła, Kościół i rodzice powinni współpracować"

Wideo

Materiał oryginalny: Andrzej Głaz, wójt Tuszowa Narodowego: w preambule konstytucji powinien być Dekalog - Nowiny

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kler to zdrajcy Polski

Kościół katolicki i Watykan zwalczał Polskę i Polskość przez wieki. 

Oto kilka przykładów:

 

1/ rok 1791 - KONSTYTUCJA 3 MAJA. Kościół katolicki uznaje ją za ZAMACH STANU 

 

2/ rok 1792 - TARGOWICA. Prymas Polski i biskupi wzywają Rosję do interwencji w Polsce. 

 

3/ rok 1794 - Kościuszkowcy wieszają biskupów i księży zdrajców. Prymasowi Poniatowskiemu pozwalają wypić truciznę.

 

4/ rok 1832 - POWSTANIE LISTOPADOWE papież Grzegorz XVI potępia Polaków i powstanie 

 

5/ rok 1863 - POWSTANIE STYCZNIOWE papież Pius IX potępia Polaków i powstanie

 

6/  rok 1894 - papież Leon XII nakazuje polskim biskupom i wszystkim Polakom posłuszeństwo zaborcom.

 

7/ marzec 1919 - dopiero pod naciskiem państw zachodnich (USA, Wlk Brytania, Francja) Watykan uznaje polską niepodległość. Zajmuje mu to niemal 6 miesięcy.

 

8/ październik 1939 - Watykan ustanawia niemieckich biskupów na okupowanych ziemiach polskich, łamiąc tym konkordat z Polską.

 

G
Gość
Jorguś z Michałkowic=SSaNDmeNEL MOnGOŁ CIELMIC PO PzPR
G
Gość
LIBERAŁOWI SU MIENIE NIE POtrzeBNE TAK SA MO GENdER FEEE MINIE BO UWIELBIA SKRU BANKI EUtaniAZJI EWY PRone A KAPÓTALgliSSTA ZNISZCZY WIARA DLA PRyWATY ELYT KOpitaŁU ŚFIŃTY MAMONNY A W ŚRUT KLECHowiSKA TYRZ BIUSSNES MEN NY SOWITE I PIE RUnCOWE Z LIBER LEMINGA SSEKTY LEMUŃSKI.
44
Szukajcie na FB: KZ (-) NSZZ (-) SOLIDARNOSC (-) ORGANISTOW (-) 11 opuszczając (-) miedzy wyrazami
z
zły
" Nie można spodziewać się, że zmienią postępowanie, gdyż w ich interesie leży istotnie fascynowanie oczu ludu kłamstwem, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami i abstrakcyjnymi czy też niezrozumiałymi ideami teologii."

"Widziano rządy despotyczne posługujące się tą zasłoną religii w przekonaniu, że była ona najmocniejszą podporą ich władzy; wówczas to wyposażono w sposób możliwie najbogatszy księży kosztem nędzy ludów. Przyznano im najbardziej oburzające przywileje łącznie z zasiadaniem przy tronie. Słowem, do tego stopnia rozmnożono łaski, dobra i bogactwa duchowieństwa, że połowa narodu z tego powodu cierpi i jęczy w nędzy, podczas gdy oni nic nie robiąc opływają we wszystko."
.
Jestem pod wrażeniem odwagi.
A do tych co od razu obrażają i wyśmiewają: Czy wy sobie wyobrażacie jakby ludzie u władzy brali na poważnie Dekalog jakby to było? Nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa... wow ale byśmy mieli polityków i rząd!!
Wyobrażacie sobie jakby naprawdę byli uczciwi??? I to wszyscy??
s
sobie
na czole wytatuuje.
R
RudeBoy
Nie ma pomysłu jak lizać rowa pisowcom więc składa takie propozycje.
i
igma
Przejdę na Islam.
Allah zabrania słepać,
ale
zezwala mieć więcej jak jedną żonę
M
Max
Trzeba być całkowitym debilem, żeby pisać tego typu komentarze jakie ty piszesz.
P
Podpis
Język nienawiści właśnie ty uprawiasz.
.
Wskaż mi jeden zły element w dekalogu.
E
Eleonora
Nikt nic takiego nie powiedział. Nie pieprz głupot.
.
Chyba oszalałeś :D
P
Polak
PiSiaki i kler - zostaniecie rozliczeni, na grubo pojechani i wysiedleni.
Dodaj ogłoszenie