MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas! "Ten prezydent to hańba" - skanduje Strajk Kobiet

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Potężna awantura między zwolennikami i przeciwnikami Andrzeja Dudy poprzedziła sobotni wiec prezydenta na wrocławskim Rynku. Wiec został zgłoszono do magistratu po terminie - dopiero wczoraj. Wcześniej Rynek zarezerwowali dla siebie przeciwnicy Andrzeja Dudy. - Rynek jest nasz - oznajmił Strajk Kobiet. Na Rynku pojawiło się kilka tysięcy ludzi. Już przed wiecem prezydenta dochodziło do rękoczynów. Jeden ze zwolenników Andrzeja Dudy uderzył w głowę naszego dziennikarza. Pobite zostały także inne osoby. Policja nie reagowała. Także na to, że złamano zakaz organizacji zgromadzeń powyżej 150 osób. Dopiero po zakończeniu wiecu zapowiedziała skierowanie do sądu wniosku o ukaranie organizatorów wiecu.

Wiec Andrzeja Dudy i kontrmanifestacje na wrocławskim Rynku. Na miejscu byli reporterzy portalu GazetaWroclawska.pl. Poniżej relacja na żywo z wydarzeń na Rynku.\

AKTUALIZACJA GODZ. 18.00

Policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie organizatorów sobotniego wiecu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy na wrocławskim Rynku. Zapowiada to w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl Kamil Rynkiewicz, rzecznik dolnośląskiej policji. Chodzi o przekroczenie dopuszczalnej liczby uczestników zgromadzeń. W czasie epidemii prawo pozwala na udział w nich maksymalnie 150 osób. Na wiecu Andrzeja Dudy było ich kilka tysięcy. Takie same konsekwencje czekają organizatorów kontrmanifestacji ze Strajku Kobiet.

Przeczytaj więcej na ten temat

AKTUALIZACJA GODZ. 18.00

Policja nie podaje, ilu funkcjonariuszy pilnowało porządku podczas sobotnich manifestacji i wieców we wrocławskim rynku. Przekazuje jedynie, że użyte siły były duże. Do zabezpieczenia wszystkich pięciu zgłoszonych zgromadzeń skierowani zostali policjanci w komendy wojewódzkiej, oddziałów prewencji i komisariatów miejskich. - Według wstępnych informacji, nikt nie został zatrzymany, kilkanaście osób zostało wylegitymowanych. Nie było poważniejszych zdarzeń, na tę chwilę wydaje się, że najpoważniejszym incydentem było uderzenie dziennikarza. Możliwe, że inne zdarzenia jeszcze zostaną zgłoszone. Musieliśmy oddzielać uczestników przeciwnych manifestacji. Oceniamy, że to działanie było skuteczne – informuje oficer prasowy komendy wojewódzkiej sierż. szt. Przemysław Ratajczyk. Policja nie ukarała nikogo za brak maseczki lub brak dystansu społecznego 2 metrów. Na pytanie czy na poszczególnych zgromadzeniach było więcej niż 150 osób, czyli tyle ile maksymalnie może się gromadzić, oficer prasowy przypomniał, że było 5 manifestacji i ich uczestnicy mieszali się, co utrudnia oszacowanie ich liczby.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.45

Andrzej Duda opuszcza wrocławskim Rynek. Kończy się też protest Strajku Kobiet. Jego uczestnicy śpiewają "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem"

Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas!
Tomasz Hołod
Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas!
Tomasz Hołod

AKTUALIZACJA GODZ. 14.30

Andrzej Duda: Chcę, by w polskiej Konstytucji było wyraźnie powiedziane, że adopcja nie jest dopuszczalne dla osób żyjących w nieformalnych związkach osób obu płci. Dziecko musi się wychowywać w naturalnej rodzinie. Taką propozycję w poniedziałek złożę w Sejmie.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.15

Gratuluję rozwoju miasta, który był do tej pory. Wiele zrobiliście własnymi rękami. To przykład gospodarności i oddania, wielkiej umiejętności prowadzenia spraw lokalnych. Gratuluję tego także jako krakowianin. Wiecie, że jest rywalizacja między miastami. Ale chapeau bas! Wrocław jest pięknym i wspaniałym miastem!

Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas!
Tomasz Hołod

AKTUALIZACJA GODZ. 14.15

Tutaj jest autostrada A4, ale chcę by Dolny Śląsk był także skomunikowany trasą S5 i S8. To są inwestycje, które są realizowane i będą zrealizowane do końca w najbliższych latach - obiecuje prezydent.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.15

Stawiam plan: do 2025 roku światłowód i szerokopasmowy internet muszą dotrzeć do każdego domu i każdego mieszkania w Polsce - deklaruje Andrzej Duda. Chcę, żebyśmy w Polsce mieli centralny port komunikacyjny, żebyśmy nie musieli jechać do Berlina, żeby wsiąść do samolotu i lecieć w świat.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.10

Tu we Wrocławiu, gdzie przedsiębiorców jest tak wielu, dziękuję przedsiębiorcom za wielką odpowiedzialność podczas epidemii koronawirusa. Zawierzyliśmy wam, daliśmy wam ogromne pieniądze. I wykorzystujecie je dobrze - woła Andrzej Duda.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.00

Przyjechałem do Wrocławia z ważną informacją. Zapowiadana tutaj od 15 lat inwestycja jaką jest nowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Onkologii ma pełne finansowanie i będzie realizowana. Wczoraj popołudniu zapadła ostateczna decyzja w tej sprawie. To jest pokaz tego co to znaczy, gdy regionalne władze samorządowe dobrze współpracują z władzami centralnymi - ogłosił na Rynku Andrzej Duda. Co ciekawe, władze Dolnego Śląska rozpoczęcie inwestycji ogłosiły już w lutym.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.50

Andrzej Duda dotarł na wrocławskim Rynek.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.40

Zgodnie z obowiązującymi wciąż przepisami, z powodu epidemii koronawirusa w Polsce zabronione są zgromadzenia publiczne z udziałem więcej niż 150 osób. Na wrocławskim Rynku jest kilka tysięcy ludzi, większość z nich nie ma maseczek. Policja jednak nie reaguje, choć to wykroczenie.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.40

Zwolennicy Dudy próbują przedostać się za kordon policji, żeby wymieszać się z kontrmanifestantami.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.20

Jeden ze zwolenników Andrzeja Dudy, trzymający w ręku megafon i skandujący na cześć prezydenta, zaatakował dziennikarza portalu GazetaWroclawska.pl prowadzącego transmisję na żywo z Rynku. Z dużą siłą uderzył go w głowę. Policja spisała mężczyznę, nie został jednak zatrzymany i w dalszym ciągu demonstruje na Rynku.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.10

Dlaczego policja nie chroni naszej manifestacji? Dlaczego chroni tylko tamtych? To nasze zgromadzenie jest legalne - pyta Marta Lempart. - Taki prezydent to hańba - krzyczą demonstranci.

Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas!
Tomasz Hołod
Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas!
Tomasz Hołod

AKTUALIZACJA GODZ. 12.50

Mamy dość - skandują na Rynku zwolennicy Strajku Kobiet. - Andrzej Duda - odpowiadają sympatycy PiS. - Nie przyjeżdżajcie do nas z tym przestępcą. Panie Duda, z powrotem do szkoły, poduczyć się! - odpowiadają im działaczki Strajku.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.30

Zwolennicy Andrzeja Dudy próbują okrzykami sprowokować Strajk Kobiet to awantur. Przedstawiciele Strajku Kobiet apelują do swoich zwolenników, by nie wdawali się w dyskusje.

Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas!
Tomasz Hołod
Andrzej Duda na Rynku chwali rozwój Wrocławia: chapeau bas!
Tomasz Hołod
Rafał Trzaskowski ma dość Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, słabego prezydenta, szczucia, zaciśniętych pięści i władzy, której nikt nie patrzy na ręce. Andrzej Duda walczy z "kłamstwami Trzaskowskiego", uważa że rządy PO-PSL były "gorszym wirusem niż koronawirus", a o LGBT mówi że to "ideologia, jeszcze bardziej niszcząca dla człowieka" niż komunizm.Czym jeszcze różnią się Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda? Który z nich jest starszy, a który wyższy? Jakie skończyli szkoły, jakie znają języki, czym zajmowali się wcześniej? No i czym różnią się ich programy? Sprawdź na kolejnych slajdach, posługując się myszką, strzałkami lub gestami.

Czym się różnią Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski?

AKTUALIZACJA GODZ. 12.25

Nie wiem o co chodzi, nasz wiec jest legalnie zgłoszony, urzędnicy o nim wiedzą. O godz 13 ogłaszamy oficjalne otwarcie - mówi Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. - Więc Andrzeja Dudy został nam zgłoszony, ale po terminie, z poślizgiem - zaznacza Grzegorz Rajter z wrocławskiego ratusza. Zgłoszenie od sztabu prezydenta dotarło do ratusza dopiero w piątek o 9 rano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska