Amnesty International zachęca do wysyłania kartek do wrocławskich Romów. To gest solidarności

MH
Amnesty International
Udostępnij:
Amnesty International wzywają do solidarności z Romami mieszkającymi na koczowisku przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Romom grozi przymusowe wysiedlenie. Aktualnie toczy się przeciwko nim postępowanie sądowe.

Organizacja zachęca do wysyłania kartek pocztowych, które zostaną przekazane wrocławskim Romom, jako gest solidarności z nimi. Proponowany tekst takiej kartki brzmi: "Mieszkanie to prawo człowieka. Uważam, że nikt nie powinien być bezprawnie pozbawiany domu. Mam nadzieję, że uda się wygrać walkę o Wasze prawa." Kartki można wysyłać na adres AI: ul. Piękna 66a/2, 00-672 Warszawa.

Przedstawiciele Amnesty International twierdzą, że władze nie przeprowadziły rzetelnych konsultacji z mieszkańcami na temat możliwości przesiedlenia Romów w inne miejsce, mimo że znają trudną sytuację materialną i socjalną romskiej społeczności.

- Rodziny już teraz nie mają zapewnionych odpowiednich warunków zamieszkania, a ewentualne wysiedlenie może skazać 80 osób, w tym 45 dzieci, na bezdomność - czytamy na stronie AI. - Zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami praw człowieka i zobowiązaniami, które wynikają z prawa międzynarodowego, jeśli władze decydują się na przeprowadzenie wysiedlenia, musi ono być poprzedzone rzeczywistymi konsultacjami z osobami wysiedlanymi, a władze muszą także zapewnić, że wskutek wysiedlenia nikt nie będzie narażony na bezdomność - twierdzą działacze.

Przypomnijmy, że Romowie utworzyli koczowisko przy ul. Kamieńskiego około 3 lat temu. W marcu 2013 roku urzędnicy wręczyli Romom pisma wzywające ich do opuszczenia zajmowanego terenu. Dostali na to dwa tygodnie. Według doniesień medialnych miasto po upływie terminu miało wysłać na miejsce straż miejską lub policję, aby wyegzekwować te postanowienia. Magistrat jednak temu zaprzeczał. Urzędnicy zapewniali, że złożą pozew o eksmisję do sądu.

Magistrat w rozmowach z Amnesty International sugerował, że miasto zaproponuje Romom mieszkania socjalne. Od maja 2013 r. toczy się postępowanie sądowe w związku z eksmisją Romów z koczowiska przy ul. Kamieńskiego. Pierwsza rozprawa miała miejsce 22 listopada w sądzie okręgowym we Wrocławiu. Po przesłuchaniu Romów sąd wyznaczył termin kolejnej rozprawy na 10 stycznia.

O procesie czytaj:Proces o eksmisję Romów z Kamieńskiego (RELACJA, ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie