Alicja Chybicka prezydentem Wrocławia? PiS na trzecim miejscu [SONDAŻ]

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
- Obiecuję, że zrobię wszystko, aby wrocławianom żyło się lepiej - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl prof. Alicja Chybicka.
- Obiecuję, że zrobię wszystko, aby wrocławianom żyło się lepiej - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl prof. Alicja Chybicka.
Udostępnij:
Kandydatka Platformy Obywatelskiej Alicja Chybicka ma dziś największe szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenta Wrocławia - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię DRB Polonia. Popiera ją ponad 25 procent deklarujących udział w wyborach. Drugie miejsce zajmuje Jerzy Michalak (Dolnośląski Ruch Samorządowy) z poparciem 18 procent badanych. Trzecie miejsce zajęła kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Różecka. Nowego prezydenta Wrocławia wybierzemy jesienią przyszłego roku. Rafał Dutkiewicz zapowiedział już, że w wyborach tych nie wystartuje.

Sondaż został zrealizowany we wrześniu przez pracownię DRB Polonia. Badanie wykonano metodą wywiadów telefonicznych na próbie 500 dorosłych mieszkańców Wrocławia. Respondenci wybierali spośród 8 potencjalnych kandydatów, wskazanych przez pracownię.

Wygrała prof. Alicja Chybicka, posłanka Platformy Obywatelskiej, szefowa kliniki onkologii dziecięcej w szpitalu przy ul. Borowskiej we Wrocławiu. 25,4 procent badanych zadeklarowało, że oddałoby na nią głos w wyborach samorządowych. Wynik tego sondażu potwierdza tylko, że Alicja Chybicka jest jednym z faworytów do walki o schedę po prezydencie Rafale Dutkiewiczu. Start Alicji Chybickiej w wyborach samorządowych to pomysł Grzegorza Schetyny, przewodniczącego Platformy. Schetyna ma nadzieję, że Chybicka będzie mogła wokół siebie skupić szeroki elektorat, nie tylko ten związany z partią.

- Ten dobry wynik jest dla mnie zaszczytem. Cieszę się, że tak wielu mieszkańców mi ufa. Obiecuję, że zrobię wszystko, aby wrocławianom żyło się lepiej - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl prof. Alicja Chybicka.

Zadowolony z wyniku może być wicemarszałek Dolnego Śląska Jerzy Michalak (Dolnośląski Ruch Samorządowy), który z poparciem na poziomie 18,4 procent zajął drugie miejsce w sondażu. Co ważne, sondaż był przeprowadzony jeszcze przed tym nim Dolnośląski Ruch Samorządowy, na czele z marszałkiem województwa, jednogłośnie udzielił rekomendacji Jerzemu Michalakowi do startu w wyborach prezydenckich. Podczas badania obok nazwiska kandydata padały także nazwiska liderów DRS - marszałka Cezarego Przybylskiego i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Szczególnie nazwisko prezydenta Dutkiewicza mogło wpłynąć na dobry wynik Michalaka. A jest to istotne zważywszy na fakt, że Rafał Dutkiewicz po ogłoszeniu przez Dolnośląski Ruch Samorządowy rekomendacji dla Jerzego Michalaka odciął się od swojego dotychczasowego współpracownika.

Na kogo Pan(i) by zagłosował(a) w wyborach prezydenta Wrocławia

- Będę nakłaniał związane ze mną środowiska samorządowe, a także opozycyjne ugrupowania parlamentarne, do wyłonienia w prawyborach wspólnego kandydata na prezydenta Wrocławia. Powinny się one odbyć najpóźniej wiosną przyszłego roku. Wtedy też chciałbym udzielić swojego poparcia. Dzisiejsza rekomendacja DRS nie jest moją rekomendacją - tak o kandydaturze Michalak pisał prezydent Dutkiewicz.

Środowisko związane z Jerzym Michalakiem ma jednak nadzieję, że prezydent Dutkiewicz w przyszłym roku poprze jednak właśnie Jerzego Michalaka.

Jerzy Michalak przyznaje, że dobre wyniki w sondażach cieszą. - Teraz musimy się skupić na spotkaniach z wrocławianami i na ciężkiej pracy - mówi Michalak.

Na trzeciej pozycji w sondażu z 16 proc. głosów uplasowała się Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Dwa lata temu o mały włos nie pokonała Rafała Dutkiewicza, konieczna była druga tura wyborów, żeby rozstrzygnąć, kto będzie rządził Wrocławiem. Dziś ciągle nie wiadomo, czy PiS ponownie zdecyduje się wystawić posłankę, czy być może - jak chce tego wicepremier Jarosław Gowin - poprze senatora Jarosława Obremskiego.

W tyle pozostała reszta potencjalnych kandydatów: Waldemar Bednarz - Kukiz (6 proc.), Michał Jaros - Nowoczesna (4,8 proc.), Patryk Wild - Bezpartyjni Samorządowcy (2,6 proc.), Bartłomiej Ciążyński - Sojusz Lewicy Demokratycznej (1,4 proc.).

Aż 25 procent badanych nie wie jeszcze na kogo będzie głosować.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 318

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dfgf
artykul kupiony. Michalak nagle dostaje 18%. Co takiego sie stało ze nagle z kilku % idzie na 18%????
s
szczepanh (d. olek_01)
Pisowcy ????
s
szczepanh (d. olek_01)
żeby w żadnym razie nie głosowali na Stachowiak-Różycką , nie życzę sobie PISlandu
we Wrocławiu !!!
G
Greg76.
Każdy dziś już wie jak PO do której należy Pani Chybicka "zarządzała"Polską a raczej jak rozkradała i dewastowała ten kraj.Sądzę,że PIS i Pani Stachowiak wygra bez problemu a ten artykuł to taka socjologiczna manipulacja odbiorcą tak samo jak Pan Komorowski rzekomo prowadził w sondażach z rzekomym 70% poparciem.
G
Greg76.
Z wątkiem wieku się zgodzę ale przeszkodą jest przynależność Pani Alicji do PO a jak "zarządzali"Polską to chyba każdy dziś już wie.
G
Greg76.
Myślałem,że to o warszawskiej patologii opowiadają w TV ale okazało się,że to we Wrocławiu,ul.Śliczna 12 spółdzielnia bez ich wiedzy "sprzedała ich"jakimś typkom,którzy następnie o 300% podnieśli czynsz.Większość to ludzie w dosyć podeszłym wieku.
G
Greg76.
Pani Chybicka wywodzi się z tej złodziejskiej partii PO,która każdego dnia pogrąża się w ujawnianych przekrętach i donoszeniu do Brukseli.Jeśli te sondaże odzwierciedlają faktyczne poparcie no to "niezły element"zamieszkuje to miasto.
M
Max
A kto to jest? Czemu tylko mowi sie o partyjniakach i poukladanych z dutkiewiczem ? Czemu nie wspominaja nic o Robercie Butwickim bo nie jest z ramienia zadnej partii?
X
Xyz
A gdzie pracujesz? Na podkarpaciu?
P
Polonis
Daj sobie spokój z miastem !
W
Wacek
Twój Jarosław jeszcze starszy a głosujesz na niego . Dlatego nie czepiaj sie wieku pisorku.
G
Gość
Dziwny ten sondaż ponieważ u mnie w pracy 70 procent osób jest za PiSem a 30 procent nie chodzi na wybory.
W
WROCŁAWIANIN-ZDROWY !
Może to i dobra kandydatura --- POpaprańcy to jak ,,,rak,,, - ktoś to musi leczyć !
G
Gość
Trzeba dać jej szanse i dobrą pensje . Za co będzie płacić te grzywny nałożone bez prawnie przez PIS ? - biedna wice przewodnicząca PO a przecież znakomity fachowiec .
G
Gość
A może by tak na ,,,CARYCĘ NIERUCHOMOŚCI ,,,, HANNĘ zagłosować ??? wspaniale sobie radzi z Warszawskimi kamienicami , wrażliwa na krzywdę ludzką i o miłej aparycji . U nas miałaby eldorado !- tyle ruder jest do przekazania nieżyjącym właścicielom .
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie