Aleja Bielany i IKEA wspierają dolnośląskie szpitale psychiatryczne

Materiał informacyjny Alei Bielany
Zagrożenie zdrowia, izolacja od najbliższych i długotrwały stres spowodowały, że w szczególnie trudnej sytuacji znalazły się dzieci i młodzież, które na co dzień zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Dlatego Centrum Handlowe Aleja Bielany oraz IKEA Wrocław zaopatrzyły w niezbędny sprzęt oddziały dziecięce z dolnośląskich szpitali psychiatrycznych: Milickiego Centrum Medycznego oraz Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu.

Dzieci i młodzież są w szczególny sposób narażone na skutki epidemii koronawirusa. Określane jako ciche ofiary COVID-19, bardziej niż jakakolwiek inna grupa społeczna, doświadczają długofalowych, psychologicznych i ekonomicznych skutków pandemii. Natomiast dla małych pacjentów szpitali psychiatrycznych sytuacja epidemiczna może być jeszcze trudniejszym przeżyciem. Zwiększone restrykcje dotyczące odwiedzin potęgujące izolację, czasowo wstrzymywane dostarczanie paczek od rodzin, a nawet specyficzny ochronny ubiór personelu medycznego wpływa na samopoczucie pacjentów. Dlatego inicjatywa Alei Bielany i IKEA jest nie tylko materialnym wsparciem szpitali, ale także próbą wprowadzenia na oddziały bardziej przyjaznej, domowej atmosfery.

Skuteczność leczenia oraz samopoczucie naszych pacjentów zależą od bardzo wielu czynników. Bez wątpienia podstawą są warsztaty terapeutyczne, jednak równie istotną rolę odgrywają takie elementy, jak zajęcia ruchowe przeprowadzane na odpowiednim sprzęcie, możliwość korzystania z multimedialnych pomocy, a nawet – po prostu – ładnie odmalowane ściany czy przyjemne rolety w oknach chroniące przed zbyt ostrym światłem. Dlatego sprzęt RTV i AGD, a także elementy wyposażenia, które Aleja Bielany przekazała do naszego szpitala poprawią komfort codziennego funkcjonowania pacjentów oraz personelu. Dary posłużą również do terapii podopiecznych i zwiększą efektywność prowadzonych zajęć. Natomiast meble od IKEA pomogą stworzyć domową, przytulną atmosferę, która jest nie mniej istotna niż odpowiednia terapia – mówi Edyta Radoła, pielęgniarka oddziałowa z Milickiego Centrum Medycznego.

Wsparcie szpitali w Miliczu oraz Bolesławcu jest częścią szeroko zakrojonych działań Grupy Ingka, zmierzających do wyposażenia dziecięcych oddziałów psychiatrycznych w całej Polsce. W sumie szpitale otrzymały od IKEA i Ingka Centres Polska około 30 tysięcy produktów o łącznej wartości ponad 1,6 mln zł. To tylko część z budżetu w kwocie 4,5 mln zł, jaki Grupa Ingka przeznaczyła w ramach akcji #PomagamyRazem na pomoc w walce z epidemią w Polsce. W województwie dolnośląskim ze wsparcia Alei Bielany będzie mogło skorzystać jednocześnie ponad 50 młodych pacjentów, a w całej Polsce z pomocy Grupy Ingka – ponad 1000.

Dzieci zawsze były i są w centrum naszych działań. Chcemy być blisko nich zarówno w radosnych, jak i trudnych momentach. Dlatego w ramach inicjatywy #Wspierajmysie chcemy zapewnić najmłodszym jak najlepsze warunki leczenia w szpitalach, bo wierzymy, że otoczenie, w jakim przebywają może mieć wartość terapeutyczną – mówi Ewa Kolondra, Dyrektor Centrum Handlowego Aleja Bielany.

Od początku pandemii koronawirusa Aleja Bielany angażuje się w inicjatywy zmierzające do wsparcia najbardziej potrzebujących. Na początku kwietnia Centrum wsparło społeczną inicjatywę #WzywamyPosiłki, przekazując wraz z IKEA produkty spożywcze stacjom pogotowia ratunkowego oraz Sanepidu. Przed świętami Wielkiej Nocy, we współpracy z Caritas Polska, galeria ufundowała paczki żywnościowe dla osób starszych i ubogich. Natomiast w maju odbył się koncert charytatywny na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Wydarzenie, które odbyło się online, śledziło 160 000 widzów. Poza organizacją koncertu Ingka Centres wraz z IKEA oraz Ikano Bankiem przekazała Fundacji wsparcie o wartości 175 000 zł. Aleja Bielany we współpracy z Fundacją PozyTywka oraz Stowarzyszeniem Pomocy ISKIERKA organizuje cykl warsztatów dla dzieci z Wrocławia pod nazwą „Otwarci na emocje”, które dadzą im szansę na podniesienie kompetencji społecznych oraz nauczą radzić sobie z trudnymi przeżyciami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ustawa o wyrównywaniu szans w przygotowaniu - skrót

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie