Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ale niespodzianka! Niezwykłe znalezisko w najstarszym liceum ogólnokształcącym we Wrocławiu! [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Herb Wrocławia z XVI wieku został wykonany na podobieństwo herbów królewskich z tamtego okresu i składa się z pięciu pól. Na środku widnieje tarcza z głową św. Jana Chrzciciela. Malowidło zostało odkryte w I LO przy ul. Poniatowskiego
Herb Wrocławia z XVI wieku został wykonany na podobieństwo herbów królewskich z tamtego okresu i składa się z pięciu pól. Na środku widnieje tarcza z głową św. Jana Chrzciciela. Malowidło zostało odkryte w I LO przy ul. Poniatowskiego Magdalena Pasiewicz / Polska Press
W trakcie remontu auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Danuty Siedzikówny "Inki" we Wrocławiu, oczom pracowników ukazało się dzieło przedstawiające wizerunek herbu Wrocławia z okresu XVI wieku, wraz z towarzyszącymi muzami. Herb został zamalowany przed II wojną światową lub zaraz po niej. Ma zostać zachowany, a także odrestaurowany. Zobaczcie na zdjęciach, jak wygląda nietypowe znalezisko!

Herb Wrocławia z XVI wieku został wykonany na podobieństwo herbów królewskich z tamtego okresu i składa się z pięciu pól. Na środku widnieje tarcza z głową św. Jana Chrzciciela. Cztery tarcze wokół przedstawiają kolejno: w lewym górnym rogu lwa, na prawo od niego - orła, literę „W” oznaczającą imię Wrastlav, od którego nazwę wzięło miasto oraz głowę św. Jana Ewangelisty. Oficjalnie przestał być obowiązującym herbem 19 października 1938 roku, kiedy to naziści na rozkaz gauleitera Śląska Josepha Wagnera usunęli tradycyjny herb, zastępując go dwupolowym.

Pięć pól na herbie Rada Miejska Wrocławia przywróciła 19 czerwca 1990 roku

Do oryginalnego herbu wrócono na krótko po II wojnie światowej, do 1948 roku. Później, do 1990 roku, obowiązywał herb przedstawiający dwugłowego orła wzorowany średniowiecznej pieczęci wrocławskiego wójta. Pięć pól na herbie rada miejska przywróciła 19 czerwca 1990 roku. W stosunku do oryginału, zmienił się jego wygląd – m.in. twarz Jana Chrzciciela, pochylenie głowy św. Jana Ewangelisty czy, nieznacznie, litera „W”.

Sam budynek szkoły I LO przy ul. Poniatowskiego został wybudowany w 1907 roku, według projektu niemieckiego architekta Charlota Cabanisa. To najstarsze publiczne liceum ogólnokształcące we Wrocławiu. 3 września 2016 roku szkole zostało nadane imię Danuty Siedzikówny „Inki”, która została wybrana przez uczniów w referendum.

Herb Wrocławia został znaleziony w auli szkoły

Wspomniana aula I LO, gdzie został znaleziony zamalowany herb Wrocławia, została wyremontowana za ponad 500 tys. zł. Zrobiona została boazeria, ściany i parkiet. Jest dostosowana do organizacji szkolnych imprez, występów artystycznych, apeli czy egzaminów. W szkole w zeszłym roku zakończono też budowę boiska i siłowni.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska