Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alba dostanie się wszędzie, żeby odebrać i wywieźć nasze śmieci

Wojciech Kowalski
Odbiór smieci z wąskich uliczek jest bardzo utrudniony
Odbiór smieci z wąskich uliczek jest bardzo utrudniony Fot. Materiały prasowe
Ostrów Tumski jest czysty, ale nikt nie widuje tam śmieciarek. W okolicach Rynku śmieciarki widać, za to pojemniki na odpady są dobrze ukryte, nawet pod ziemią. Jak wywozić odpady na tak trudnym terenie? WPO Alba robi to codziennie. WPO Alba obsługuje we Wrocławiu kilkaset spółdzielni, tysiące wspólnot mieszkaniowych i ponad pięć tysięcy firm oraz instytucji publicznych. Odbiera śmieci z Psiego Pola oraz z terenu Starego Miasta i Śródmieścia. Dwie najstarsze w mieście dzielnice są najtrudniejszymi pod względem odbioru odpadów rejonami.

Ostrów Tumski jest czysty, ale nikt nie widuje tam śmieciarek. W okolicach Rynku śmieciarki widać, za to pojemniki na odpady są dobrze ukryte, nawet pod ziemią. Jak wywozić odpady na tak trudnym terenie? WPO Alba robi to codziennie.
WPO Alba obsługuje we Wrocławiu kilkaset spółdzielni, tysiące wspólnot mieszkaniowych i ponad pięć tysięcy firm oraz instytucji publicznych. Odbiera śmieci z Psiego Pola oraz z terenu Starego Miasta i Śródmieścia. Dwie najstarsze w mieście dzielnice są najtrudniejszymi pod względem odbioru odpadów rejonami.

Przeciskają się po śmieci

Wąskie ulice powodują, że duża śmieciarka tu nie wjedzie. Pracę ekipom wywożącym śmieci dodatkowo utrudniają zaparkowane na ulicach samochody. Nawet mniejsze ciężarówki nie mieszczą się pomiędzy ciasno ustawionymi autami albo przejeżdżają w odległości kilku centymetrów od ich bocznych lusterek – dosłownie na styk.
– Dlatego preferujemy jeżdżenie w nocy lub bardzo wczesnym rankiem. Póź-niej mieszkańcy przyjeżdżają do pracy i zastawiają każde wolne miejsce. Najgorzej, kiedy zaparkują w taki sposób, że zablokują nam pojemnik na odpady, nijak nie da się wtedy odebrać śmieci i trzeba wrócić, robiąc dodatkowy kurs – mówi Rafał Rosiński, dyrektor ds. logistyki w WPO Alba. – Nocny odbiór śmieci to standard w rozwiniętych miastach, np. w Brukseli. Na Zachodzie zrozumieli, że jeżeli chcemy mieć czyste miasto, nieraz trzeba się zgodzić na wywóz śmieci o nietypowych porach. W dzień śmieciarka mogłaby zatamować ruch czy zablokować tramwaj i spowodowałaby większe trudności.

Nie zastawiaj wjazdu

Okolice Rynku obsługiwane są przez cztery brygady. Miejsca, które sprawiają najwięcej trudności, to ulica Więzienna, Kiełbaśnicza, św. Antoniego, sam Rynek i przyległe do niego podwórka.
Zdarza się, że pracownicy muszą przejść przez cztery podwórka, żeby dostać się do pojemników, to przypadek jednego z hosteli. Trudno jest też z odbiorem odpadów z jednego z instytutów naukowych na Starym Mieście.
– Kiedy już ekipa dotrze uliczkami pod bramę, musi zadzwonić do ochrony, która ją otworzy, potem kolejna strzeżona brama, zejście do podziemi po pojemniki i drałowanie z nimi z powrotem do śmieciarki – mówi Rafał Rosiński. – Ale tutaj nie ma innego rozwiązania, więc radzimy z tym sobie. Bylibyśmy wdzięczni, gdyby zmotoryzowani mieszkańcy nie zastawiali nam bram ani pojemników, uniemożliwiając dojazd lub odbiór.
Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc odbioru odpadów jest Ostrów Tumski. W sezonie codziennie odwiedzają go tłumy turystów, ale wciąż jest czysty i nie widać tam nigdy śmieciarek.
– To również udaje nam się osiągnąć za sprawą nocnych zmian. Nie jest tak, że chcemy jeździć w nocy, tylko że takie rozwiązanie jest najlepsze – dodaje Rafał Rosiński.
Żeby było czyściej i zdrowiej
Wrocławianie chętnie uczestniczą w selektywnej zbiórce odpadów. Ze strumienia zmieszanych odpadów komunalnych oddzielają tworzywa sztuczne, m.in. plastikowe butelki i drobny złom, szklane butelki oraz papier i tekturę. To wszystko trafia do odpowiednich pojemników lub worków na posegregowane odpady. Przypomnijmy:
Żółta naklejka – wrzucamy plastikowe butelki po napojach, chemii domowej, kartony po mleku i sokach, foliowe torebki, drobny złom żelazny, puszki aluminiowe czy kapsle.
Niebieska naklejka – należy oddawać papier i tekturę, ale trzeba uważać, żeby nie wrzucić tam papieru zabrudzonego, kartonów po mleku i napojach, pieluch ani artykułów higienicznych. Makulaturę można też oddawać w workach.
Brązowa naklejka – wyrzucamy odpady zielone, czyli skoszoną trawę, liście, drobne gałęzie, zwiędłe kwiaty. Nie można wyrzucać tu resztek jedzenia lub obierek z warzyw i owoców.
Biała lub zielona naklejka – wyrzucamy bezbarwne lub kolorowe szklane butelki oraz słoiki po napojach i żywności, bezbarwne lub kolorowe szklane pojemniki po kosmetykach. Nie należy wyrzucać innego szkła, np. żaroodpornego ani ceramiki czy ekranów TV.
Wciąż jednak zdarzają się błędy w segregowaniu. Pracownicy Alby napotykają problemy w różnych częściach miasta. W rejonie Wielkiej Wyspy, gdzie znajduje się wiele ogrodów, zdarza się, że mieszkańcy wyrzucają odpady zielone (trawę i drobne gałęzie) do pojemników na zmieszane odpady – co przeczy zasadom selektywnej zbiórki. Podobnie bywa z odpadami wielkogabarytowymi – meble, lodówki i dywany ustawiane są przy boksach śmietnikowych. WPO Alba wszystko zabiera, ale najpierw musi zorganizować specjalny transport.
Tymczasem wrocławian obowiązują inne zasady. Odpady wielkogabarytowe można oddawać do specjalnie ustawianych na osiedlach kontenerów (harmonogramy są publikowane na stronie firmy wroclaw.alba.com.pl oraz ekosystem.wroc.pl) lub w jednym z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wśród błędów można wymienić jeszcze nieodkręcanie i niezgniatanie butelek i kartonów.
– Mimo to po trzech miesiącach działania nowego systemu widać ogromne zmiany. Zaangażowanie mieszkańców w selektywną zbiórkę odpadów pokazuje, że wrocławianom zależy na ekologii – mówi Bartłomiej Muszyń-ski, prezes WPO Alba. – Wydaje się, że uświadomiliśmy sobie potrzebę ochrony środowiska, ponieważ w nim żyjemy i od jego stanu zależy też jakość naszego życia. Chyba każdy wolałby mieszkać czy wypoczywać w zielonej i zadbanej okolicy – dodaje.

Przedsiębiorstwo z tradycjami

Spółka jest częścią międzynarodowej Grupy ALBA. Z Wrocławiem jest związana od lat – wyrosła na podstawach miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania, którego korzenie sięgają 1960 roku, działa więc i rozwija się tutaj od ponad 60 lat.
W październiku 1992 roku – jako pierwsza firma we Wrocławiu – Alba ustawiła w mieście 42 zestawy do recyklingu. Wrocławianie mieli do dyspozycji trzy kolorowe pojemniki: biały i zielony na szkło, niebieski makulaturę i żółty na tworzywa sztuczne. W podobnych kontenerach segregujemy odpady dzisiaj, a przypisane im kolory wcale się nie zmieniły.
WPO Alba zajmuje się wywożeniem śmieci na Starym Mieście, Śródmieściu i na Psim Polu, ale to niejedyne jej zadanie. Firma zapewnia też pojemniki oraz worki na śmieci, a w swoim Biurze Obsługi Klienta udziela mieszkańcom informacji. Od 2007 roku prowadzi również sortownię przy ulicy Szczecińskiej, w której odzyskuje surowce wtórne. Obecnie planuje rozbudować i unowocześnić sortownię, tak żeby do przetworzenia trafiło jeszcze więcej odpadów. Ponadto firma aktywnie promuje
selektywną zbiórkę i recykling.

Odebrali tyle odpadów

Z terenu Starego Miasta i Śródmieścia Alba odebrała we wrześniu: – 4,5 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych, 7 proc. – tyle było surowców wtórnych – najwięcej tworzyw sztucznych, następnie papieru i tektury, a na końcu szkła.

Nasz poradnik

Kolejny raz odpowiadamy na najczęstsze i najważniejsze pytania odpadowe nurtujące wrocławian. Tym razem radzimy mieszkańcom sektora I.

Jestem mieszkańcem dzielnicy Stare Miasto. Gdzie w moim sektorze mieszczą się punkty zbiórki papieru i tektury?

Lokalizację gniazd selektywnej zbiórki odpadów można sprawdzić za pomocą interaktywnej mapy na stronie spółki Ekosystem (mapa.ekosystem.wroc.pl) oraz dzwoniąc do Biura Obsługi Klienta WPO Alba. W razie niedoboru pojemników do selektywnej zbiórki papieru i tektury, każda wspólnota mieszkaniowa lub firma ma możliwość otrzymania dodatkowych kontenerów. Wystarczy skontaktować się z BOK WPO Alba i wyrazić potrzebę dostawienia. Zostanie ono zrealizowane według kolejności zgłoszeń.

Odbiór odpadów z osiedla często ma miejsce nocą. Dlaczego tak się dzieje?

Obszar sektora I, to dla pojazdów WPO Alba teren, którego obsługa nie należy do najłatwiejszych. Decyduje o tym charakter zabudowy centrum miasta. Bardzo ciasny, z wąskimi uliczkami i ciężkimi do opanowania zakrętami. W ciągu dnia wiele z ulic Starego Miasta staje się nieprzejezdna dla wielkich śmieciarek firmy. To skutek wzmożonego ruchu oraz wielu aut parkujących w centrum. Z tego też powodu odbiór odpadów z niektórych osiedli sektora I odbywa się w godzinach nocnych. Są to pory, kiedy pojazdy odbierające odpady bez problemu mogą wjechać na często niedostępne podwórka i dziedzińce. Centrum miasta to obszar chętnie odwiedzany przez zastępy turystów oraz spacerowiczów. Przemieszczanie się ciężkimi śmieciarkami w czasie, gdy wokół kłębią się piesi, mogłoby być przyczyną wielu wypadków. Lokalizacje, z których odbiór musi się odbywać w godzinach nocnych, są uzgadnianie i akceptowane przez Ekosystem.

Jak mogę skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta WPO Alba? Czy można stawić się tam osobiście?

Kontakt z BOK WPO Alba jest możliwy za pośrednictwem telefonu, pod numerem 48 71 33 75 100 oraz poczty elektronicznej – [email protected]. W biurze można stawić się również osobiście. Znajduje się ono przy ulicy Ostrowskiego 9 we Wrocławiu (wejście od strony ul. Klecińskiej/estakady Gądo-wianka). Godziny przyjmowania mieszkańców to: 7-15 (pn., wt., czw., pt.) i 7-17 (śr.). Do Biura Obsługi Klienta WPO Alba można się dostać tramwajami linii 2, 4, 5, 6, A, 11, 14, 20, 24 oraz autobusami 107, 119, 122, 125, 126, 134, 136, 319, 325, 403, 406, 409, 607

Chcę się pozbyć starych termometrów rtęciowych. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć punktów, które by je przyjmowały. Gdzie się znajdują?

Na obszarze sektora I Stare Miasto i Śródmieście znajduje się kilka punktów, które przyjmują niepotrzebne termometry rtęciowe. Najpopularniejsze z nich, to te przy ulicach Karola Miarki 3, Sienkiewicza 54/56 i Piaskowej 11. Warto pozbywać się termometrów zawierających rtęć. Ten metal jest toksyczny, a jego wyciek może być niebezpieczny. Rtęć silnie paruje, nawet w temperaturze pokojowej. Opary mogą wnikać przez skórę i błony śluzowe trując i czyniąc w organizmie nieodwracalne szkody.

Potrzebuję większej ilości pojemników na odpady. Gdzie mogę zgłosić potrzebę podstawienia i jak szybko zostanie ono zrealizowane?

Jeżeli zauważymy brak pojemników na odpady selektywne lub zmieszane, poinformujmy WPO Alba. Dzwonimy na numer Biura Obsługi Klienta spółki – +48 71 71 87 505. Nasza informacja zostanie przekazana dalej. W przypadku pojemników na szkło podstawienia są możliwe po akceptacji spółki Ekosystem. Dostawienia są wykonane według kolejności zgłoszeń. Zgniatanie opakowań przyczynia się do znacznej oszczędności miejsca w pojemniku, a wiele przepełnień jest wynikiem marnowania cennej przestrzeni.

Dane kontaktowe

Mieszkasz na Starym Mieście, Śródmieściu lub Psim Polu? Jeżeli masz pytania lub wątpliwości związane z systemem zbiórki odpadów, mamy coś dla Ciebie.
Oto najważniejsze dane kontaktowe dla sektora I.
Biuro Obsługi Klienta WPO Alba
Ulica Ostrowskiego 9
53-238 Wrocław
tel.: + 48 71 33 75 100
infolinia: + 48 71 71 87 505
e-mail: [email protected]
Biuro Obsługi Klienta Ekosystem
Ulica Kazimierza Michalczyka 23
53-633 Wrocław
tel.: 71 75 86 911
71 75 86 912
71 75 86 713
71 75 86 714

Interaktywne Centrum Obsługi Mieszkańca:
kontakt.ekosystem.wroc.pl

Sektor I – Stare Miasto i Śródmieście

Najmniejszy, utworzony na potrzeby rewolucji śmieciowej sektor I to połączone dzielnice Stare Miasto i Śródmieście. Pierwsza z nich stanowi obszar o powierzchni 6,8 km2 zamieszkały przez ok. 54 tys. wrocławian. Jej granice wydziela lewy brzeg Odry wraz ze wschodnim odcinkiem fosy miejskiej i linią kolejową w kierunku Poznania. Śródmieście jest dzielnicą o powierzchni 16 km2, zamieszkałą przez ok. 122 tys. osób. Sektor I nie jest łatwym terenem dla ciężkich pojazdów WPO Alba. Plątanina wąskich uliczek, mnogość zabytków oraz wielki ruch turystyczny i samochodowy skutecznie utrudniają pracę operatorów śmieciarek i ładowaczy. Odpowiednio ustalone pory odbioru odpadów rozwiązują wiele problemów niewygodnej infrastruktury. Cieszy fakt coraz większej gotowości mieszkańców Starego Miasta i Śródmieścia do prowadzenia selektywnej zbiórki. Według informacji Biura Obsługi Klienta WPO Alba, duża część telefonów odebranych w ostatnim miesiącu dotyczyła zmian w złożonych deklaracjach. Wrocławianie coraz liczniej decydują się na segregację odpadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska