Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarm smogowy we Wrocławiu. Zagrożeniem jest nadmiar dwutlenku azotu

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Smog we Wrocławiu. Taki widok jest niestety coraz bardziej powszechny
Smog we Wrocławiu. Taki widok jest niestety coraz bardziej powszechny Czytelnik
Smog we Wrocławiu to problem, niestety, coraz większy. Miasto wydało specjalny komunikat, według którego ryzyko przekroczenia dopuszczalnej normy dwutlenku azotu w powietrzu może trwać nawet do 31 grudnia.

Powód? Wzmożony ruch samochodów

Ogłoszony alarm 1. stopnia dotyczy ryzyka przekroczenia średniorocznego poziomu dwutlenku azotu, który wynosi 40 mikrogramów na metr sześcienny. W przypadku takiego komunikatu stosuje się jedynie zalecenia, czyli korzystanie z innych źródeł transportu niż samochód i zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi.

Powodem poinformowania o możliwym zagrożeniu była analiza wyników stacji pomiarowej Wrocław - Wiśniowa. Jako przyczynę podano emisję spalin ze wzmożonego ruchu samochodów. A pojazdów w mieście jest sporo.

Według Krzysztofa Smolnickiego z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego do Wrocławia wjeżdża około 250 tys. aut dziennie. Równocześnie zaznacza, które z nich najbardziej "smrodzą" oraz proponuje jedno z ograniczeń smogu.

- W Krakowie Polski Alarm Smogowy sprawdził, że jeśli zakazać wjazdu dla samochodów benzynowych produkowanych
przed 2001 r. i dla Diesli produkowanych przed 2006 r. to ilość spalin w powietrzu spadłaby o połowę. Na 100 tys. zbadanych aut, które przejeżdżały pod kamerami tylko 6 proc. samochodów to wyprodukowane przed 2006 r. (Diesle) i przed 2001 r. (benzyna). Podobnie sytuacja będzie wyglądała dla Wrocławia - ocenia Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

A może darmowe przejazdy komunikacją miejską?

Gdy przekroczona zostaje 10-krotna średnioroczna wartość poziomu dwutlenku azotu, bezpośrednio po 1. poziomie zagrożenia zostaje ogłoszony 3. Jednogodzinne przekroczenie musi wynosić wtedy powyżej 400 mikrogramów na metr sześcienny. Wtedy, oprócz zalecenia korzystania z alternatywnych sposobów przemieszczania się - rowerem lub pieszo, zakazuje się używania spalinowego sprzętu ogrodniczego oraz budowlanego. Zaleca się również ograniczenie prac związanych z zastosowaniem rozpuszczalników oraz ograniczenie prac malarskich.

Rozwiązaniem w przypadku ogłoszenia alarmu 3. stopnia mogłoby być wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej. Dzięki temu mieszkańcy mogliby być bardziej skłonni do poruszania się autobusami i tramwajami, a ruch samochodów byłby w pewnym stopniu ograniczony. Niestety, na bezpłatne przejazdy nie ma na razie co liczyć.

- Jak dotąd, nie została podjęta decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów w sytuacji ogłoszenia 3. poziomu zagrożenia ze względu na ryzyko przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu - mówi nam Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Czy na zewnątrz jest bezpiecznie dowiesz się z internetu

Wśród możliwych negatywnych skutków dla zdrowia przy nadmiarze dwutlenku azotu wymienia się uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie, kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, występowanie ataków astmy, a nawet chorób płuc. Szczególnie narażone są osoby z przewlekłymi chorobami sercowo-naczyniowymi i układu oddechowego, osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci i cierpiący na nowotwory. Jednak jak mieszkańcy mogą dowiedzieć się o zagrożeniu?

O tym, czy na dworze jest bezpiecznie, możemy dowiedzieć się m.in. na TEJ STRONIE lub sprawdzając Biuletyn Informacji Publicznej - kliknij TUTAJ.

Istnieją również aplikacje na smartfona, które informują nie tylko o dwutlenku azotu, ale też o innych zanieczyszczeniach w powietrzu. "Jakość powietrza w Polsce" Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest jedną z nich.

Gmina Wrocław nie przewiduje informowania np. za pomocą SMS-a. Osoby nie korzystające z internetu mogą mieć więc problem z dowiadywaniem się o szkodliwym nadmiarze dwutlenku azotu w powietrzu. Na wiadomości tekstowe możemy liczyć za to w przypadku przekroczenia alarmowego poziomu PM10, czyli mieszaniny zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm.

- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie uruchamiało Alert RCB na terenie powiatu, na którym prognozowane będzie możliwe przekroczenie poziomu alarmowego w zakresie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10). Decyzja będzie podejmowana na podstawie informacji otrzymanych od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska - informuje nas Damian Duda, Szef Wydziału Polityki Informacyjnej z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Wybory do rad osiedli we Wrocławiu odbędą się w niedzielę, 17 października. Głosować będzie można od godziny 8.00 do 20.00 w wyznaczonych komisjach obwodowych. Co prawda we Wrocławiu mamy 48 rad osiedli w których do wzięcia jest 786 mandatów, ale w 14 okręgach wybory się nie odbędą ponieważ liczba kandydatów, którzy się w nich zarejestrowali równa jest liczbie mandatów do zdobycia. Zgodnie z ordynacją wyborczą kandydaci ci automatycznie obejmą mandaty radnych. W tych okręgach wyborów nie będzie:Stare Miasto – okręg wyborczy nr 3Huby – okręg wyborczy nr 2Huby – okręg wyborczy nr 3Powstańców Śląskich – okręg wyborczy nr 1Powstańców Śląskich – okręg wyborczy nr 3Bieńkowice – okręg wyborczy nr 1Muchobór Mały – okręg wyborczy nr 1Muchobór Mały – okręg wyborczy nr 2Pracze Odrzańskie – okręg wyborczy nr 2Pawłowice – okręg wyborczy nr 1Świniary – okręg wyborczy nr 1Osobowice-Rędzin – okręg wyborczy nr 1Osobowice-Rędzin – okręg wyborczy nr 2Łącznie Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała blisko 1200 kandydatów reprezentujących przeróżne stowarzyszenia czy osiedlowe grupy.Na kolejnych slajdach znajdziecie informację, kto kandyduje na danym osiedlu (wyznaczono od 1  do okręgów) i kogo reprezentuje (także w tych okręgach, gdzie głosowania nie będzie), a także o tym gdzie mieszkańcy będą mogli oddać swój głos w niedzielę 17 października.

Wybory do rad osiedli we Wrocławiu już w niedzielę. Zobacz k...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska