Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Aktywny Dolny Śląsk” – Budżet Obywatelski dla Dolnego Śląska

Redakcja
– Celem programu jest wzmacnianie identyfikacji z regionem poprzez tworzony wspólnie budżet. Otwieramy się na środowiska, które są aktywne w dziedzinie sportu i turystyki – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, odpowiedzialny za realizację programu „Aktywny Dolny Śląsk”
– Celem programu jest wzmacnianie identyfikacji z regionem poprzez tworzony wspólnie budżet. Otwieramy się na środowiska, które są aktywne w dziedzinie sportu i turystyki – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, odpowiedzialny za realizację programu „Aktywny Dolny Śląsk” UMWD
W tym roku samorząd województwa inicjuje pilotażowy program budżetu obywatelskiego dla inicjatyw sportowych i turystycznych „Aktywny Dolny Śląsk”.Dolnoślązacy będą mogli współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji o finansowaniu wybranych projektów. Po raz pierwszy będziemy mieli możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu.

Na początek– sport i turystyka
Pilotażowy budżet to 600 tysięcy złotych, które przeznaczone będą na projekty z zakresu upowszechniania sportu i promowania oferty turystycznej Dolnego Śląska.
- Celem programu jest wzmacnianie identyfikacji z regionem poprzez tworzony wspólnie budżet. Rozpoczynamy konsultacje społeczne – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, odpowiedzialny za realizację programu „Aktywny Dolny Śląsk”. – Chcemy, aby ten projekt był wspólną pracą środowisk obywatelskich i samorządu. Otwieramy się na środowiska, które są aktywne w dziedzinie sportu i turystyki – dodaje Jerzy Michalak.

Skorzystają mieszkańcy całego Dolnego Śląska!

Budżet realizowany będzie w całym województwie, w podziale na 5 okręgów: jeleniogórskim, wałbrzyskim, legnickim, wrocławskim oraz we Wrocławiu. Każdy z okręgów będzie dysponował kwotą 120 tysięcy złotych.

Wniosek projektowy może zgłosić pełnoletni mieszkaniec Dolnego Śląska, który do swojego pomysłu przekona minimum 50 osób, a zagłosować będą mogli już 16-latkowie.

– Ci młodzi Dolnoślązacy, uprawiając aktywnie sport, są już często w tym wieku mistrzami Polski czy Europy w swoich dyscyplinach sportowych, dlatego ich czynny udział w głosowaniach nad projektami uważamy po prostu za działanie fair wobec nich – mówi Jerzy Michalak.

Kwota na jednostkowe zadanie realizowane w ramach budżetu nie może przekraczać 40 tys. zł. Każdy z subregionów w efekcie wyłoni „własne” zwycięskie projekty. Do połowy marca trwać będą konsultacje społeczne, a po nich sprawdzone wnioski projektowe poddane zostaną głosowaniu.

– Realizacja zwycięskich projektów Budżetu „ADŚ” rozpocznie się w lipcu i potrwa do końca 2016 roku. Stworzenie budżetu obywatelskiego to jedna z naszych programowych inicjatyw. Jesteśmy jednym z pierwszych województw, które się na to zdecydowały. Po pilotażu, który dotyczy sportu i turystyki, postaramy się rozszerzyć program na inne dziedziny, np. politykę młodzieżową oraz kulturę – mówi Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska