Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktywiści biją na alarm w sprawie smogu. Miastu wytykają błędy

Błażej Organisty
14.02.2018 wroclawdolnoslaski alarm smogowy konferencja pikieta smog powietrze gazeta wroclawskatomasz holod / polska press
14.02.2018 wroclawdolnoslaski alarm smogowy konferencja pikieta smog powietrze gazeta wroclawskatomasz holod / polska press Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Dolnośląski Alarm Smogowy po raz pierwszy rozlicza miasto z realizacji założeń uchwały antysmogowej. Na minus więcej niż na plus. Współpraca z Fortum dobra, ale niewystarczająca. Podobnie jak wtorkowe obietnice spółki.

Od przyjęcia uchwały antysmogowej dla Dolnego Śląska minęły prawie trzy miesiące. Wrocławscy aktywiści z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego uznali, że nadszedł czas pierwszego rozliczenia urzędników z realizacji obietnic. Ubrani w maski smogowe przyczepili dziś do drzwi urzędu miejskiego listę pt. „Stan realizacji działań antysmogowych Wrocławia”. Listę podzielili na cztery kategorie: prace nierozpoczęte, postęp niedostateczny, postęp umiarkowany i prace zaawansowane.

– Alarmy smogowe ujawniają niedociągnięcia władz w realizacji nie tylko uchwał antysmogowych, ale także projektu „Planu działań w zakresie ochrony powietrza”. Ten dokument jest do dziś zaledwie tabelką świetnych pomysłów – zauważa Arkadiusz Wierzba z DAS.

Aktywiści wytykają miastu brak realizacji: pełnej inwentaryzacji źródeł niskiej emisji we Wrocławiu, doradztwa energetycznego, kompleksowego informowania mieszkańców o uchwale antysmogowej oraz pozyskania środków z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na wymianę pieców.

Tymczasem przedwczoraj Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum, obiecał, że dostawca ciepła przygotuje czytelne kompendium wiedzy na temat procesu przyłączania budynków do sieci ciepłowniczej. Konsultanci mają pomóc mieszkańcom na etapie formalności i inwestycji oraz doradzą, jak uzyskać dofinansowanie na instalację wewnętrzną ze środków publicznych. Padły również inne obietnice, którym wtórował prezydent miasta – Wojciech Adamski: milion złotych w 2018 roku na wsparcie budowy wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania w budynkach, które takich instalacji nie mają czy też przyłączenie do sieci wszystkich kamienic Śródmieścia.

Fortum przeznaczy milion zł na przyłączenie 50 mieszkań do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy zapłacą więcej za ogrzewanie

Wojciech Adamski zaznaczył, że do sieci ciepłowniczej można przyłączyć tylko i wyłącznie budynek wyposażony w wewnętrzną instalację grzewczą. Do jej budowy, a tym samym do likwidacji pieców i zamontowania kaloryferów, nikt mieszkańców zmusić nie może. Muszą chcieć tego sami, wspólnie podjąć decyzję (nie chodzi tu o indywidualne wymiany pieców w ramach programu KAWKA) i liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Wyliczył ad hoc, że za milion zł można by podłączyć 50 mieszkań.
DAS ocenia deklaracje Fortum pozytywnie, ale...

– Są bardzo dobre – stwierdził Krzysztof Smolnicki – szczególnie podłączanie wspólnot i doradztwo, natomiast miasto również powinno mieć doradców energetycznych, potrzebna jest także polityka kompleksowa. Sama wymiana źródła ciepła nie wystarczy. Trzeba też pomóc ludziom w docieplaniu kamienic, bo inaczej pójdą z torbami.

CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE: Jak DAS ocenia pozostałe punkty ustawy antysmogowej

DAS pochwalił miasto za realizację programu KAWKA. Natomiast skarciły za niedostateczny postęp w: czyszczeniu i sprzątaniu ulic, realizacji lokalny program osłonowy, analizie zakresu czasowego i możliwości zmiany ogrzewania mieszkań, współpracy z Polską Spółką Gazownictwa. Z kolei postęp umiarkowany dostrzegają we współpracy z Fortum i z jednostkami badawczymi, w realizacji projektów edukacyjnych i promocji ochrony powietrza.

Aktywiści zapowiedzieli podobne rozliczenia co trzy miesiące.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska