Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Zdrowia: Wiesz więcej o swoich oczach

Adriana Boruszewska
Nasi goście odpowiadali na pytania związane z chorobami oczu jeszcze długo po godzinie 20.
Nasi goście odpowiadali na pytania związane z chorobami oczu jeszcze długo po godzinie 20. Pawel Relikowski / Polska Press
Około 150 Czytelników Gazety Wrocławskiej dyskutowało o chorobach oczu z najlepszymi ekspertami. Kolejne spotkanie w naszej Akademii Zdrowia czeka nas dopiero po wakacjach. Już dziś zapraszamy!

Choroby oczu i wady wzroku były tematem ostatniej przed wakacjami Akademii Zdrowia „Gazety Wrocławskiej”. W Creatorze Strefie Spotkań pojawiło się blisko 150 naszych Czytelników i Czytelniczek, by spotkać się z ekspertami w dziedzinie okulistyki i optometrii, czyli z prof. Martą Misiuk-Hojło, ordynatorem oddziału okulistyki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej oraz prof. Markiem Zającem z Katedry Optyki i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej.

Nasi eksperci mówili i chorobach i wadach wzroku dotyczących osób po 40. życia. Prof. Misiuk-Hojło omówiła charakterystykę jaskry i AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem, ale też poruszyła też temat zaćmy, który dla wielu jest kontrowersyjny ze względu na długie kolejki i kilkunastomiesięczne terminy oczekiwania na zabieg operacyjny.

Co ciekawe, jak podkreślała prof. Misiuk-Hojło, operacja zaćmy jest ulubionym zabiegiem okulistów. - Dla nas najważniejszy jest fakt, że zaćma jest odwracalna. Zabieg trwa około 20 minut i pacjent, który wcześniej nie widział, po operacji ma dobrą ostrość wzroku - przyznała prof. Misiuk-Hojło. Dodała, że ze względu na dużą ilość wykonywanych zabiegów zaćmy, ryzyko powikłań jest niewielkie.

Gorzej sytuacja wygląda u pacjentów z jaskrą czy AMD, zwłaszcza w postaci mokrej, gdyż zmian chorobowych nie da się odwrócić, a okuliści jedynie mogą zahamować procesy związane z utratą wzroku.

- Wczesna diagnostyka tej choroby jest niełatwa, gdyż 90 procent przypadków przebiega bezobjawowo. Czynnikami ryzyka jest wiek - około 40 roku życia, genetyczne skłonności do jaskry, choroby układu krążenia, wysoka krótkowzroczność, stan poudarowy czy pozawałowy, a także zimne dłonie i stopy - wymieniała okulistka i zaznaczyła, że pacjent do późnej fazy choroby zachowuje dobrą ostrość wzroku, dlatego tak trudno wykryć proces choroby w oku.

Najważniejsze w profilaktyce jaskry są regularne badania dna oka i pola widzenia (nie wystarczy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego) po 40 roku życia.

Drugim prelegentem poniedziałkowej Akademii Zdrowia był prof. Marek Zając, który przybliżył temat wad wzroku i odpowiedniej korekcji okularowej. - Po czterdziestym roku życia tracimy zdolność patrzenia bliżej. Mówimy wtedy, że przy czytaniu książki brakuje nam ręki. To objaw presbiobii, czyli wady, która ujawnia się z wiekiem. Soczewka w oku, która w młodym wieku miała zdolność zmiany kształtu i dzięki temu bez problemu mogliśmy przenosić wzrok z przedmiotów dalszych na bliższe, traci elastyczność, twardnieje i potrzebujemy wtedy okularów do tzw. bliży - wyjaśniał prof. Zając.

Dobór soczewek okularowych to jednak sprawa indywidualna i w zależności od potrzeb i wykonywanego zawodu możemy poprosić optyka o odpowiednie soczewki. Na przykład progresywne, które umożliwiają nam jednoczesne patrzenie w dal i bliż.

Poniedziałkowa Akademia Zdrowia cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych Czytelników. Sala była wypełniona, a nasi goście odpowiadali na pytania związane głównie z chorobami, jeszcze po godzinie 20.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska