Akademia Druku 3D – możliwości technologii PolyJet

Materiał informacyjny Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A.

Pomimo panującej pandemii realizowane są prace budowlane związane z powstaniem Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D. W tym czasie pracownicy Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A. często odpowiadają na pytania dotyczące technologii druku 3D. Korzystając z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka informacji o możliwościach druku 3D, ponieważ oferta Dolnośląskiego Centrum Druku 3D nie jest skierowana jedynie dla przedsiębiorców i instytucji naukowych, ale również dla Was!

Zatem, w jaki prosty i zrozumiały dla wszystkich sposób, przedstawić możliwości zainstalowanej drukarki?

Tu podaj tekst alternatywny
Źródło DPIN. Jabłko oraz wydruk skanu innego jabłka

A gdyby tak zeskanować model, który każdy z nas ma, a przynajmniej powinien mieć w okresie jesiennym w swojej kuchni… mowa o jabłku, wydrukować w technologii PolyJet, położyć wydruk wśród prawdziwych jabłek i spytać Państwa: które jabłko na powyższym zdjęciu jest wydrukiem 3D?

Wróćmy na chwilę do tematu druku w technologii PolyJet, która daje nam możliwość wykonywania realistycznych modeli w jednym procesie produkcyjnym. Oczywiście, moglibyśmy wykonać model jabłka inną technologią, a następnie poddać go dodatkowej obróbce, która przybliży całokształt do skanowanego wzoru. Jednak kiedy możemy przedstawić Państwu dokładność i precyzję technologii w ten sposób to dlaczego by tak nie zrobić?

Technologia ta znajduje swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, gier komputerowych, medycynie (o czym będą mogli się przekonać Państwo w następnym artykule), architekturze, przemyśle opakowań oraz we wzornictwie przemysłowym.

Tu podaj tekst alternatywny
Źródło DPIN. Wydruk w technologii PolyJet

Gdzie Dolnośląskiego Centrum Druku 3D widzi zastosowanie technologii PolyJet oraz skanowania 3D? Np. w muzealnictwie. Archiwizacja obiektów muzealnych oraz przenoszenie ich do świata cyfrowego nie jest nam obce, a wykonanie kopii, którą zwiedzający będzie mógł dotknąć staje się możliwe. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli pochwalić się Państwu taką realizacją.

Tu podaj tekst alternatywny
Źródło DPIN. Przykłady 13-to godzinnej pracy drukarki 3D

Ile czasu potrzebuje drukarka na stworzenie prawie wszystkich przedmiotów ze zdjęcia? 13 godzin. Ile kosztują takie przedmioty? Z jakich materiałów powstały i w jaki sposób? Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedzi w czasie Akademii Druku 3D, która ruszy w przyszłym roku.

Dodaj ogłoszenie