Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agama kołnierzasta - dinozaur z filmów

Radosław Ratajszczak
W naszym zoo żyje tylko jedna agama kołnierzasta
W naszym zoo żyje tylko jedna agama kołnierzasta Janusz Wójtowicz
To ona była podobno pierwowzorem siejącego grozę dinozaura z jednej z pierwszych scen "Parku Jurajskiego" Stevena Spielberga.

W pierwszej części słynnej produkcji główny bohater ucieka przed prehistorycznymi zwierzętami w strugach deszczu, gdy nagle jego oczom ukazuje się sporej wielkości dinozaur, który rozstawia niczym wachlarz swój wielki kołnierz i pluje jadowitą śliną.

W rzeczywistości zwierzę, które było inspiracją dla Stevena Spielberga - należąca do jaszczurek agama kołnierzasta - nie ma żadnego jadu. Dysponuje natomiast rzeczywiście imponującym, żołto-czerwono-brunatnym wachlarzem dookoła szyi, który rozpościera tylko w wypadku zagrożenia. W ten sposób odstrasza od siebie drapieżniki. Mechanizm działania tej broni jest prosty - gdy jaszczurka otwiera pysk i zaczyna naprężać mięśnie, kołnierz rozkłada się niczym parasol.

Poza tym przypomina trochę dinozaura, bo, podobnie jak te prehistoryczne zwierzęta, porusza się na dwóch tylnych nogach, a gdy biega, unosi ogon nad ziemię. Jest doskonałym sprinterem - w biegu potrafi osiągnąć naprawdę niezwykłe wyniki. Równie doskonale się wspina - większość czasu spędza na skałach i drzewach, na ziemię schodząc tylko po to, by na coś zapolować. Agama żywi się mięsem - przepada za owadami czy pająkami. Ale gdy nadchodzą słabsze czasy, przechodzi na dietę wegetariańską - zjada liście, nasiona czy owoce.

Te jaszczurki z barwnymi, kolorowymi kołnierzami mieszkają na australijskich pustyniach. Osiągają długość do jednego metra, przy czym ponad połowę ich ciała stanowi długi ogon. Gody przypadają na okres jesienny, najczęściej wrzesień lub październik. Samce walczą o partnerki, prezentując dumnie kołnierze i atakując się nawzajem. Samica składa jaja do dołków. Młode wykluwają się po ok. 100 dniach - już wtedy są wyposażone w charakterystyczne kołnierze.
Do naturalnych wrogów agam należą węże, drapieżne ptaki i warany. Przez długi czas polowali na nie także Aborygeni.

We wrocławskim zoo żyje jedna agama kołnierzasta - można ją oglądać w terrarium wraz z innymi gadami Australii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska