Afrykańskie kleszcze. Gigantyczne kleszcze zmierzają do Polski. Czy są niebezpieczne? Czeka nas inwazja? [7.06.2019 r.]

jsZaktualizowano 
Afrykańskie kleszcze coraz bliżej Polski. Czy jest się czego obawiać? pl.wikipedia.org
Afrykańskie kleszcze niedługo dotrą do Polski. Naukowcy biją na alarm. Afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma mogą przenosić różne choroby. Najprawdopodobniej kleszcze zostały przywleczone do kraju przez wędrowne ptaki. Afrykańskie kleszcze mogą osiągać nawet 2 cm długości. Roztocza rozwijają się u nas m.in. przez ocieplenie klimatu.

Afrykańskie kleszcze Hyalomma – czy są już w Europie?

Wiemy już, że afrykańskie kleszcze z rodzaju Hyalomma dotarły do Niemiec. Zostały znalezione w Dolnej Saksonii i Hesji. Informacja ta została potwierdzona przez badaczy z Uniwersytetu Hohenhaim oraz Instytutu Mikrobiologii w Monachium. Co ciekawe, jeszcze rok temu afrykańskie kleszcze Hyalomma marginatum i Hyalomma rufipes znajdowano wyłącznie w gorących rejonach Europy:

  • w Hiszpanii,
  • we Włoszech,
  • na południu Francji,
  • w rejonie obrzeża basenu Morza Śródziemnego.

Afrykańskie kleszcze a choroby. Co przenoszą kleszcze Hyalomma?

Kleszcze mogą przenosić choroby, które w Polsce nie są powszechnie leczone. W niekórych okazach kleszczy Hyalomma znaleziono:

  • patogen gorączki kleszczowej,
  • wirus gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej.

Prof. Stanisława Tylewska-Wierzbanowska z Laboratorium Samodzielnej Pracowni Riteksji, chlamydii i Krętków Odzwierzęcych PZH uważa, że nie powinniśmy wpadać w panikę. Przestrzega jednak, że na spacerach należy uważać:

Stanisława Tylewska-Wierzbanowska dla Innpoland.pl: Przed wyjściem na spacer po lesie czy piknik warto spryskać siało którymś z preparatów odstraszających kleszcze. A po powrocie zlustrować całe ciało.

Jak wyglądają afrykańskie kleszcze?

Afrykańskie kleszcze mogą być nawet 5 razy większe niż „zwykłe” kleszcze. Pajęczaki Hyalomma osiągają nawet 2 cm średnicy. Ich cechą charakterystyczną są prążkowane nóżki.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-05T06:20:05 02:00, Gość:

Hej, chciałabym tą drogą zapoznać ekstra chłopaka na resztę życia. Ja 25 letnia zgrabna blondi po nieudanym związku, wiek nie gra roli, jesteś samotny ? Pisz do mnie na czacie: ***hotprofil.pl***

2019-06-05T23:35:12 02:00, ha ha ha ha:

wiek nie gra roli ? a może być 5 lat

2019-06-07T22:52:55 02:00, Gość:

albo 60?

Desperacja?

G
Gość
2019-06-05T06:20:05 02:00, Gość:

Hej, chciałabym tą drogą zapoznać ekstra chłopaka na resztę życia. Ja 25 letnia zgrabna blondi po nieudanym związku, wiek nie gra roli, jesteś samotny ? Pisz do mnie na czacie: ***hotprofil.pl***

2019-06-05T23:35:12 02:00, ha ha ha ha:

wiek nie gra roli ? a może być 5 lat

albo 60?

T
Tak jest

przybywają na POntonach.

G
Gość

Mam dosyć Afryki i jej dobrodziejstw.

h
ha ha ha ha
2019-06-05T06:20:05 02:00, Gość:

Hej, chciałabym tą drogą zapoznać ekstra chłopaka na resztę życia. Ja 25 letnia zgrabna blondi po nieudanym związku, wiek nie gra roli, jesteś samotny ? Pisz do mnie na czacie: ***hotprofil.pl***

wiek nie gra roli ? a może być 5 lat

o
ość w Twoim gardle

Z uchodźcami przyszły kleszcze (w torbach) a wraz z nimi choroby. Niech żyje Tusk i jego uchodźcy (najeźdźcy).

G
Gość
2019-06-04T21:47:11 02:00, Jack:

A żeby Tfuska taki upierdzielił.

2019-06-05T09:24:26 02:00, Jan:

Widać, że masz coś z głową.

Ależ dlaczego? Tradycja życzenia źle bliźniemu ma dziesiątki tysięcy lat tradycji i wręcz świadczy o zacnym zdrowiu psychicznym. Zauważ, że lepiej komuś życzyć śmierci niż umrzeć samemu.

G
Gość

Chcieliście słoneczko i ciepełka, to macie ;)

W
Wrocławianin

Oto kolejny powód na walkę z globalnym ociepleniem. Trzeba nieustannie czymś straszyć ciemny lud, żeby ten ten wreszcie zrozumiał, że walka z klimatem warta jest każdych pieniędzy. Politycy myślą tylko o tym jak wygrać wybory, a potem jak wyprowadzić pieniędze z budżetu. Nadciągająca katastrofa klimatyczna to bodaj najlepsze co udało im się wymyślić. Doją ile mogą bo przecież ratują świat, a ciemny lud jeszcze im za to podziękuje. Klimat jest zmienny, wystarczy prześledzić jego historię, żeby zrozumieć jak bardzo jesteśmy okłamywani. Np. w średniowieczu było znacznie cieplej niż teraz, a Grenlandia była wtedy zielona.

G
Gość

A może przywiózł je w pudełku pracownik jakiejś farmakorporacji?

J
Jan
2019-06-04T21:47:11 02:00, Jack:

A żeby Tfuska taki upierdzielił.

Widać, że masz coś z głową.

G
Gość
2019-06-04T21:47:11 02:00, Jack:

A żeby Tfuska taki upierdzielił.

Do ciebie widać już się dobrał!

K
Kup szczepionke !

Najpierw tzw uchodzcy ,następnie azjatyckie szarszenie ,teraz kleszcze ,co będzie pózniej ? Strach tu mieszkać ...Może inwazja lwów z Afryki ? Co za bzdury !

G
Gość

Hej, chciałabym tą drogą zapoznać ekstra chłopaka na resztę życia. Ja 25 letnia zgrabna blondi po nieudanym związku, wiek nie gra roli, jesteś samotny ? Pisz do mnie na czacie: ***hotprofil.pl***

A
Anemoi

Kiedyś Europie żyły lwy i hipopotamy. To dlaczego nie kleszcze?

Dodaj ogłoszenie