Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adresy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawa trwa do 16 sierpnia

Hanna Wieczorek
Adresy w Muzeum Narodowym
Adresy w Muzeum Narodowym Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Proszę nie wzruszać ramionami i nie pytać, co ciekawego jest w księdze adresowej, nawet zabytkowej. Mowa bowiem będzie o innych adresach...

Adresy we wrocławskim Muzeum Narodowym
W tym konkretnym przypadku słowo "adres" oznacza pismo zbiorowe wystosowane do władz lub do osób wybitnych, zajmujących wysokie stanowisko.

Obdarowywano nimi VIP-ów owych czasów z okazji nadania tytułu honorowego obywatela miasta, jubileuszy, rocznic, wybitnych osiągnięć zawodowych czy w momencie odejścia na emeryturę. I aby podkreślić wagę wydarzenia, dbano, by były one szczególnie starannie wykonane - często w formie okazałej książki, oprawionej w skórę i bogato zdobionej okuciami.

W środku, obok podpisów osób składających gratulacje (z krótkim opisem pełnionych przez nich funkcji), wzrok przyciągają bogato ilustrowane karty adresowe. Chętnie ozdabiano je obrazami budowli wzniesionych w czasie, gdy uhonorowane w ten sposób persony pełniły swoje funkcje.

Takie cudeńka możemy oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie "Adresy gratulacyjne i dyplomy członkowskie z lat 1836-1912". I zapewniam Państwa, że warto się chwilę pochylić nad eksponatami.

Zobaczymy na nich czasem portrety adresatów owych adresów. Na zdjęciu możemy przekonać się na własne oczy, jak wyglądał Georg Bender - wieloletni nadburmistrz Wrocławia, wcześniej Torunia i obywatel honorowy obu tych miast.

- Często ofiarodawcy, chcąc pokazać dokonania wyróżnionych, zlecali artystom ukazanie budowli wzniesionych w czasie, gdy adresaci pełnili swoje funkcje. Stosowana symbolika odnosiła się do zainteresowań i dokonań uhonorowanych - mówi Zofia Bandur-ska, kuratorka wystawy.

Tak właśnie było w przypadku Bendera, którego adres ozdobiono rysunkami toruńskiego domu dla kalek i starców oraz domu dziecka. Oba zostały wzniesione, gdy był on burmistrzem Torunia.

Musimy się jednak pospieszyć, ponieważ ekspozycja będzie czynna do 16 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto