Adam Kopyciński, dyrygent o złotym sercu

  Adam Kopyciński, dyrygent o złotym sercu

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Numer 25294, znak więźnia KL Auschwitz wytatuowany na przedramieniu, zawsze miał ukryty pod rękawem.
  To takie niedzisiejsze mówić o kimś, że był po prostu dobry. Ale jak nie mówić, jeśli właśnie taki był. Z troską pochylający się nad swoimi studentami i pytający o zdrowie chorującego poważnie dziecka czy żony.

  - Nigdy nie podnosił głosu - mówi prof. Halina Bobrowicz, uczennica profesora Kopycińskiego. - Patrzył zza tych swoich rogowych okularów i powtarzał: "Dyrygent musi wiedzieć" - mówi dyrygent i pedagog, prof. Tadeusz Zathey.

  - Po prostu złote serce - mówi krótko Tadeusz Strugała, "dziecko" Kopycińskiego z rocznika 1953.
  Góral z Osielca koło Makowa Podhalańskiego był wybitnie utalentowanym pianistą. Uczeń Egona Petri, studiował też w Budapeszcie, i jak szalony pracował dyrygując chórami w Krakowie i Katowicach. Wszystko skończyło się jak nożem uciął 6 sierpnia 1941 roku, kiedy gestapo aresztowało Adama w Krakowie. 8 stycznia 1942 roku wraz z transportem Polaków z Krakowskiego trafił do KL Auschwitz.

  "Wy tam, w waszym Birkenau, ani pojęcia nie macie, jakie tu się dzieją cuda kultury o parę kilometrów od kominów. Wyobraź sobie, grają uwerturę do Tonereda i coś z Berlioza, i jeszcze jakieś tańce fińskie takiego kompozytora, co miał dużo aaa w nazwisku.
  Wy tam, w waszym Birkenau, ani pojęcia nie macie, jakie tu się dzieją cuda kultury o parę kilometrów od kominów.
  (...) Sala muzyczna. Było w niej tłoczno i gwarno, pod ścianami stali słuchacze, muzykanci stroili instrumenty rozsiadłszy się po całej sali. Naprzeciw okna - podwyższenie, stanął na nim kapo kuchni (zarazem i kapelmistrz), a kartoflarze i rollwaga (zapomniałem Ci napisać, że orkiestra w czasie pracy obiera kartofle i popycha wozy) poczęli grać. Ledwom zdążył dopaść między klarnet II a fagot. Tam przycupnąłem przy nieobsadzonym krzesełku klarnetu i oddałem się zasłuchaniu.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo