Abonamentu RTV nie płacę, bo mam kablówkę? Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Poznaj stawki i kary

TK

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Kto ma kablówkę, ten nie płaci abonamentu RTV. Dlaczego? Bo opłata abonament RTV już jest zapłacony w kablówce. To bardzo częsta opinia, którą powtarzają klienci telewizji kablowych. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc nie płacę dodatkowo abonamentu RTV - to kolejna opinia. Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu. W ofertach pojawia się słowo "abonament", który wprowadza sporo zamieszania. Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2020 roku? Powszechne jest przekonanie, że właściciele kablówek abonament RTV mają zapłacony razem z rachunkiem za korzystanie z pakietu u dostawcy kablówki. Telewidzowie tłumaczą, że skoro opłaty za kablówki sa wysokie, to nie powinni już płacić abonamentu. Dodatkowo nie oglądają TVP, a tylko inne programy więc czują się zwolnieni z obowiązku płacenia. Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych i ile wynosi kara brak opłaty? Sprawdżcie tutaj.

Abonament RTV w 2020. Stawki pozostają bez zmian

Abonament RTV w roku 2020 pozostanie bez zmian. Tak wynika z rozporządzenia ws. wysokości opłat abonamentowych za radio i telewizję podjętej przez KRRiT.

Rada zwróciła jednak uwagę na fakt, że:

 • abonament RTV i wpływy z niego są niewystarczające,
 • niskie wpływy nie pozwalają wywiązać się z "misji publicznej".

Nie przegapcie

Mniejszy abonament RTV 2020: jak obniżyć cenę abonamentu?

Cena abonamentu RTV nie dla wszystkich jest korzystna. Dla wielu Polaków jest to dodatkowy koszt, który ponoszą co miesiąc, za korzystanie z radia i telewizji. Nie dla wszystkich ta opłata wydaje się również sprawiedliwa. Jeżeli uważamy, że abonament RTV 2019 jest zbyt wysoki, możemy spróbować go nieco obniżyć. Mamy dwie możliwości:

 1. Jeśli do 25 stycznia 2020 opłacimy abonament RTV za cały rok z góry, otrzymamy 10% zniżki. Oznacza to, że za radio zapłacimy 75,60 zł, a za telewizor – 245,16 zł.
 2. Opłatę za abonament RTV 2020 obniżymy płacąc opłaty za więcej niż w miesiąc z góry.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podkreśla, że mimo, tego, że wysokość abonamentu w 2020 roku nie ulegnie zmianie, to konieczna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Kolejnym krokiem, który miałby wyrównać utracone wpływy to zapisanie stałej kwoty w budżecie.

Opłata za abonament RTV w 2020 roku wyniesie:

 • 7 złotych miesięcznie - za samo radio
 • 22, 70 zł miesięcznie - za radio i telewizję.

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY RADIO + TELEWIZOR|

 • 44,05 zł za dwa miesiące z góry
 • 65,35 zł za trzy miesiące z góry
 • 129,40 zł za sześć miesięcy
 • 245,15 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020: CENNIK |OPŁATA ZA ROK Z GÓRY - RADIO|

 • 13,60 zł za dwa miesiące z góry,
 • 20,15 zł za trzy miesiące z góry,
 • 39,90 zł za sześć miesięcy z góry
 • 75,60 zł za rok z góry

Abonament RTV 2020 - zwolnienia. Kto nie musi płacić?

Z płacenia abonamentu RTV są zwolnione osoby, które mają:

 • skończone 75 lat,
 • posiadają I grupę inwalidzką,
 • pobierają świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną.

Abonament RTV a kablówka

Abonamentu RTV nie płacą właściciele kablówek - to coraz częściej wystyepujące przekonanie wsród nowych posiadaczy telewizji kablowych. W ten sposób uzasadniają brak comiesięcznych opłat.

Oto dwie najczęściej powtarzające sie opinie na ten temat:

 1. Kto ma kablówkę, ten nie musi płacić abonamentu RTV
 2. Abonament RTV jest już uwzględniony w rachunku za kablówkę więc dodatkowego abonamentu RTV nie trzeba płacić.

Widzowie celowo wybierają ofertę kablówek osiedlowych lub miejskich, aby uniknąć dodatkowego płacenia abonamentu.

Okazuje się jednak, że to nieuzasadnione przekonanie.

Z ustawy wynika z tego jasno, że podpisanie umowy z kablówka nie zwalnia z obowiązku indywidualnego płacenia abonamentu RTV. Dlaczego?

Według ustawy, opłata abonamentowa jest obowiązkowa dlatego, że korzystamy z telewizora, a nie dlatego, że oglądamy taki czy inny kanał telewizji. Nie ma znaczenia również to, czy mamy podpiętą antenę telewizji, czy korzystamy z syganłu kablowego.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również kombatanci wojenni oraz wojskowi, a także osoby bezrobotne. Z opłat zwolnieni są również ci, którzy pobierają zasiłek przedemerytalny oraz osoby, które spełniają kryterium dochodowe.

Abonament RTV 2020: Ile wynosi kara za niepłacenie abonamentu?

Kary za niepłacenie abonamentu RTV w 2020 pozostaną na tym samym poziomie. Wszyscy, którzy migają się od płacenia za abonament liczyć się muszą z karą.

Zwolnieni z płacenia abonamentu rtv są inwalidzi I grupy, osoby całkowicie niezdalne do pracy, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o orzeczonej trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Jest również kryterium wiekowe - abonamentu rtv nie płacą osoby, który mają 75 lat i więcej. Zwolnienie dotyczy również tych, którzy ukończyli 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Abonamentu RTV nie muszą płacić również osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS-u lub KRUS-u.

Zwolnienie z abonamentu RTV dotyczy też osób niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, a także osób niesłyszących, których ostrość wzroku nie przekracza 15 procent.

W przepisach jest też mowa o zwolnieniu z abonamentu RTV dla osób spełniających kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, tych, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, osób uprawnionych do pobierania zasiłku i świadczenia przedemerytalnego oraz bezrobotnych, o których mowa jest w artykule 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z uiszczania abonamentu RTV zwolnieni są również inwalidzi wojenni i wojskowi, członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojskowymi lub wojennymi, osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w wyniku pobytu w miejscach represji a także osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zwolnienie z abonamentu RTV obejmuje również członków rodzin pozostałych po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z powodu inwalidztwa, a także osoby zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Co ciekawe, uznano, że abonamentu RTV nie muszą płacić osoby, które do oglądania TV lub słuchania radia wykorzystują komputery z dołączonymi dekoderami naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Uznano, że przeznaczeniem komputerów nie jest odbiór telewizji czy radia. Jest to funkcja wtórna, więc nie można tych urządzeń traktować jako odbiorników RTV. Podobnie rzecz ma się z tabletami i telefonami komórkowymi z wbudowanym odbiornikiem radiowym.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Abonamentu RTV nie płacę, bo mam kablówkę? Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Poznaj stawki i kary - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 364

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Witam chciałbym polecić ciekawy artykuł na blogu o abonamencie RTV - https://adlug.pl/abonament-rtv/

G
Gość

Mam tv podłączony jedynie do kabla internetowego. Od kilku lat telewizyjnego ścieku nie oglądam. Szkoda mi oczu i nerwów...

G
Gość
20 stycznia, 19:00, Gość:

Debile zakute pały z tej telewizji płacić za posiadanie ja mam telewizor i co leży na szafie nie podpięty i co mam płacić już raz zapłaciłem za niego razem z Watem który według praw konstytucji jest nie legalny a poza tym oglądam tylko z internetu i na pc bo telewizja kłamie i nic nie ma tylko wariackie reklamy

20 stycznia, 18:24, Gość:

.

Wyrzuć go na śmietnik i po problemie

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

O
Olśniony
20 stycznia, 19:32, Wtajemniczony:

W rozporządzeniu jest jasno napisane, że jeśli tv po włączeniu przycisku uruchomienia odbiornika nie wyświetla obrazu z anteny, kablówki, czy innej np z dekodera , a po włączeniu radia kanał stacji nie jest ustawiony i słychać tylko szum - abonament RTV nie obowiązuje. Płacimy za odbiornik powtarzam za odbiornik! podłączony do sygnału. Netflix, HBO go itp. nie podlegają temu. Jeśli ktoś nie ogląda naprawdę tv z kablówki, satelitarnej, przesyłanej internetem, naziemnej czy tym podobnej, niech zresetuje tv i używa go tylko jako wyświetlacz obrazu i przekaźnik dźwięku. Ja osobiście mam Nvidia Shield I tam mam wszystko co mi trzeba. Ten podatek to komunistyczny relikt przeszłości. Władza PRL kazała rejestrować odbiorniki z wiadomych celów i jeszcze sobie co miesiąc za to płacić. Mamy rząd co odżega się od komuny a kontynuuje ich sposoby by mieć wpływ na społeczeństwo i ich pieniądze. Proponuję zajrzeć do przepisów o abonamencie RTV.

Racja!

J
Ja mam to w du...

Płaciłem w sklepienia tv i niech się pierdo..,za moje kupiłem zarobiłem podatek wzięli a gow... nie oglądam

W
Wtajemniczony

W rozporządzeniu jest jasno napisane, że jeśli tv po włączeniu przycisku uruchomienia odbiornika nie wyświetla obrazu z anteny, kablówki, czy innej np z dekodera , a po włączeniu radia kanał stacji nie jest ustawiony i słychać tylko szum - abonament RTV nie obowiązuje. Płacimy za odbiornik powtarzam za odbiornik! podłączony do sygnału. Netflix, HBO go itp. nie podlegają temu. Jeśli ktoś nie ogląda naprawdę tv z kablówki, satelitarnej, przesyłanej internetem, naziemnej czy tym podobnej, niech zresetuje tv i używa go tylko jako wyświetlacz obrazu i przekaźnik dźwięku. Ja osobiście mam Nvidia Shield I tam mam wszystko co mi trzeba. Ten podatek to komunistyczny relikt przeszłości. Władza PRL kazała rejestrować odbiorniki z wiadomych celów i jeszcze sobie co miesiąc za to płacić. Mamy rząd co odżega się od komuny a kontynuuje ich sposoby by mieć wpływ na społeczeństwo i ich pieniądze. Proponuję zajrzeć do przepisów o abonamencie RTV.

A
Adam
20 stycznia, 19:03, Gość:

Nie płacę i nie będę płacił. Niech mnie TVP do sądu odda. ;)

Oni cię do sądu nie podadzą Ryłko skarbówka ci na wypłatę wejdzie i tyle. Tak robią te k....

J
Ja nie płace
20 stycznia, 19:28, Gość:

Abonament płace od 1976 i szlak mnie trafia że młodzi na mnie żerują.Jak można to olewać i przez tyle lat nic w tej sprawie nie zrobić

Plac plac głupi emerycie.

Patrzysz na telewizje prezesa i klechy to płac 😀😀

G
Gość

Abonament płace od 1976 i szlak mnie trafia że młodzi na mnie żerują.Jak można to olewać i przez tyle lat nic w tej sprawie nie zrobić

Plac plac głupi emerycie.

S
Stachu
20 stycznia, 19:23, Ja wam zapłace:

Pocałujta wujta w ch....

Gdzie piniondze są za las

G
Gość
20 stycznia, 19:00, Gość:

Debile zakute pały z tej telewizji płacić za posiadanie ja mam telewizor i co leży na szafie nie podpięty i co mam płacić już raz zapłaciłem za niego razem z Watem który według praw konstytucji jest nie legalny a poza tym oglądam tylko z internetu i na pc bo telewizja kłamie i nic nie ma tylko wariackie reklamy

.

J
Ja wam zapłace

Pocałujta wujta w ch....

S
Sramkaczyńskiemudomordy
20 stycznia, 19:04, [wulgaryzm]oza:

a ja poprosze o odszkodowanie od tvp.. przez przypadek ogladalem u zajomych chwile sylwestra w tvp i do dzis nie moge sie otrząsnąć i mam traume...

PiS wprowadza pod!atak luksusowy za pisiad?Anię pralki mikrofali kwiatów na parapecie itp

G
Gość
20 stycznia, 18:55, jasnowidz:

dlaczego telewizja polska skoro tak im zależy na tym zeby płacić im za ogladanie ich wypocin abonamet nie zrobi tak że zacznie kodowac sygnał tym ktorzy nie płacą?... powiem wam dlaczego... bo wtedy nie bedzie wiekszej ogladalnosci niż ma kewin sam w domu... ludzie w dupie maja wasza telewizke... ogladaja bo jest... jak nie bedzie to po prostu przełącza na cos innego...

Dokladnieeeeeee WYRZUĆ TELEWIZOR

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3