Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ABC kreteńskich obyczajów

materiał partnera
W każdym kraju, który odwiedzamy w trakcie wakacyjnych wyjazdów spotkamy się z typowymi dla danego obszaru zwyczajami. Warto poznać je wcześniej, aby cieszyć się udanym wypoczynkiem i nie popełnić niezręcznej gafy. Grecja, a w szczególności jej wyspy słyną z zachowań mieszkańców, które dla nas, Europejczyków z północy, mogą wydać się niecodzienne i zaskakujące. Kreta, jako największa grecka wyspa odznacza się wielowiekową tradycją i licznymi unikalnymi zwyczajami, które z pewnością zaciekawią turystów.

Siga, siga (gr. powoli, powoli), czyli posiłek w greckim stylu

Jednym z przyjemniejszych aspektów podróżowania po wyspie jest gościnność jej mieszkańców. Kreteńczycy, choć słyną z braku punktualności, odkładania spraw na później, a także płomiennego temperamentu, chętnie przyjmują gości, jak również dzielą się z nimi potrawami lokalnej kuchni. Ze względu na pogodę i gorące lato, pory posiłków w znacznym stopniu różnią się od tych powszechnie przyjętych w naszej szerokości geograficznej. Mieszkańcy Krety z reguły spożywają lekkie śniadanie, składające się obowiązkowo z kawy, w południe lekki lunch oraz obfitą kolację, do której najwcześniej zasiadają około godzin ósmej wieczorem. Kreteńczycy są niezwykle pomysłowymi kucharzami, a potrawy przez nich przygotowane zawdzięczają swój smak nie tylko znakomitym, świeżym produktom, z których są wykonane, ale także umiejętnościom kucharzy łączenia rozmaitych produktów w ciekawe, często zaskakujące kompozycje smakowe. To właśnie finezja kreteńskiej kuchni niezmiennie oczarowuje turystów i sprawia, że raz zasmakowawszy tamtejszych specjałów, powracają oni na wyspę. Na stole bardzo często pojawiają się sery, łączone z warzywami lub przekąskami (gr. mezedes), popijane retsiną (żywicznym białym winem) lub domowej produkcji rakiją (wódką produkowaną z wytłoczyn z winorgon). Kreteńczycy uwielbiają nieśpieszne biesiadowanie przy wspólnym stole. Typowym obrazkiem rodem z Krety są tawerny wypełnione gośćmi do późnych godzin wieczornych. Powolny, wyspiarski styl życia nie przejawia się tylko w sposobie spożywania posiłków. Typowym zachowaniem dla Greków jest powolne załatwianie wielu codzienny spraw, jak również odkładnie ich na bliżej nieokreśloną przyszłość (gr. αύριο czyli jutro).

Sjesta rzecz święta

Odpowiedzią na gorące lato i często przedłużające się, wieczorne kolacje jest popołudniowa sjesta, którą Grecy uwielbiają i celebrują. Niemal każdy, kto może pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, kryje się przed wysoką temperaturą i palącym słońcem. Pomiędzy godziną 12. a 17. centra miast zazwyczaj pustoszeją, zamykane są sklepy i punkty usługowe, a życie w mieście przenosi się do mieszkań i zacienionych miejsc. W sezonie, ze względu na turystów wiele tawern pozostaje jednak otwartych. Goście odwiedzający Kretę mogą początkowo poczuć się zaskoczeni greckim rytmem dnia, bowiem w krajach środkowoeuropejskich pora sjesty przypada na sam środek dnia w roboczym tygodniu pracy. Niekiedy turyści z regionów o chłodniejszym klimacie potrzebują kilku dni, by przyzwyczaić się do wyspiarskiego rytmu dnia, jednak obezwładniający upał niebywale to ułatwia. Jeśli ktoś nie ma ochoty udać się na spoczynek, może oczywiście inaczej spędzić ten czas. Powinien jednak pamiętać o zachowaniu ciszy, gdyż dla Greków kwestia popołudniowego odpoczynku traktowana jest niezwykle poważnie i jeśli ktoś (naumyślnie lub nie) go zakłóci, nie zawahają się oni przed grzecznym, lecz stanowczym zwróceniem uwagi.

Jazda po grecku, czyli jak poruszać się samochodem po Krecie

Aby lepiej poznać obyczaje panujące na wyspie, warto udać się w różne jej zakątki. Najwygodniejszym sposobem jest wynajęcie samochodu w sprawdzonej wypożyczalni, dzięki której ze spokojną głową wyruszymy w dowolne miejsca na wyspie. Aby wakacje na Krecie i podróże po malowniczej okolicy były przyjemne i nie zaskoczyły zwiedzających niemiłymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Aby prowadzić na wyspie wynajęty samochód należy mieć ukończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. Kreteńscy stróże prawa nie mają litości dla kierowców, którzy łamią przepisy i poruszają się z nadmierną prędkością. W sezonie często kontrolują ich fotoradarami. Warto pamiętać, że zapinanie pasów bezpieczeństwa, a także przewożenie dzieci w fotelikach jest szczególnie kontrolowane. Restrykcyjny zakaz dotyczy też prowadzenia pojazdu i jednoczesnej rozmowy przez telefon komórkowy, a także jazdy pod wpływem alkoholu, choć są od tego pewne odstępstwa. Kierowców, którzy od minimum dwóch lat są w posiadaniu prawa jazdy obowiązuje dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi do 0.5 mg/ml. Dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej – limit te wynosi 0.2 mg/ml. Warto mieć także w pamięci, że kierowcy wjeżdżający na rondo mają pierwszeństwo przed pojazdami, które już się na nim znajdują. Jest to odwrotna zasada do tej panującej u nas w kraju, dlatego warto szczególnie uważać podczas tego manewru, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Należy zdawać sobie sprawę, że drogi na południu Krety są węższe i nierzadko dosyć kręte, a tamtejsi kierowcy bywają czasami lekkomyślni i impulsywni. Do częstych sytuacji należy m.in. zatrzymywanie na środku drogi pojazdu na światłach awaryjnych, nadmierne używanie klaksonu lub jazda z niewielką prędkością środkiem drogi. W takich momentach najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie spokoju, zdrowego rozsądku i czujności. Warto też wiedzieć, że powszechnym zwyczajem w Grecji jest parkowanie samochodów niemal wszędzie. Nie znaczy to, że turyści powinni zachowywać się podobnie. Lepiej wybierać oznaczone parkingi, które w centrach miast mogą być co prawda płatne, jednak wybierając je mamy gwarancję, że nie otrzymamy mandatu. Generalną zasadą poruszania się samochodem po Krecie jest zachowanie umiarkowanej prędkość, ustępowanie miejsca innym kierowcom oraz należyta ostrożność.

Na rynku pojawiła się niedawno oferta wakacji organizowanych przez organizatora z Wrocławia. Biuro podróży „Nelmare” (przyp. z języka włoskiego oznacza „w morzu”) specjalizuje się w wyjazdach na największą z greckich wysp – Kretę. Biuro oferuje różnorodne możliwości wypoczynku: klienci mogą wybrać dopasowane indywidualnie do potrzeb i oczekiwań kameralne hotele, apartamenty i wille, programy wycieczek lokalnych oraz termin wypoczynku. Jeśli klient przedstawi doradcy swoje oczekiwania dotyczące wypoczynku, razem z nim przygotuje on skrojoną na miarę ofertę wyjazdu. Na stronie internetowej dostępna jest aplikacja interaktywnej walizki, dzięki której klienci mają szansę spełnić się w roli autora swoich wakacji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą biura podróży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska