Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A fuj! Zobacz czym wrocławianie zapychają kanalizację

sz
Chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne, a także ścinki materiałów coraz częściej trafiają do sieci kanalizacyjnej. A nie powinny, bo zapchają rury kanalizacyjne!

Zator powstaje, gdy osad zalegający na dnie kanału znacząco ogranicza jego drożność. Przedmioty wrzucone do kanalizacji – np. do toalety, zlewu lub studzienki – zatrzymują się w rurach i stopniowo je zapychają. Zatkana rura może spowodować cofanie się nieczystości lub doprowadzić do uszkodzenia sieci i wycieku. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji pracowników MPWiK, którzy muszą udać się na miejsce, by rozwiązać problem. Zatory powodują też zapychanie się pomp w pompowniach ścieków, których działanie jest niezbędne, aby zadbać o prawidłowy przebieg odbioru nieczystości.

Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach, by ograniczyć liczbę zatorów, a tym samym awaryjność sieci kanalizacyjnej. Nie wolno wrzucać do kanalizacji przedmiotów stałych, takich jak odpady sanitarne: chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne czy środki opatrunkowe.

– W okresie pandemii koronawirusa wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej. To bardzo ważne, by dbać o zdrowie nas wszystkich, ale pamiętajmy, by zużytych rękawiczek czy maseczek nie wrzucać do toalety. Troszczmy się o siebie nawzajem. Pracownicy wrocławskich wodociągów codziennie zapewniają mieszkańcom bezpieczną wodę w kranach oraz odbierają ścieki. Zadbajmy też o ich bezpieczeństwo – apeluje Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

Przypominamy, że maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. W kanalizacji nie powinny się także znaleźć: plastikowe opakowania, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie, resztki jedzenia czy tłuszcze, w tym oleje i smary. W kuchennych zlewach warto zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

Do kanalizacji nie powinny trafić:

  • środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, bandaże, ale także: maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe
  • różne śmieci stałe – ścierki, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, opakowania, prezerwatywy, rajstopy itd.
  • resztki jedzenia
  • farby, odpady po remoncie lub budowie
  • tłuszcze – oleje, smary itp.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska