Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A co ze świętym prawem własności?

Redakcja
A co ze świętym prawem własności?Radni PO, Jarosław Rabczenko i Maciej Kupaj
A co ze świętym prawem własności?Radni PO, Jarosław Rabczenko i Maciej Kupaj Piotr Krzyżanowski
Prezydent Legnicy złożył 89 wniosków do Prokuratury Rejonowej o wznowienie postępowań skutkujących ewentualnym uchyleniem decyzji, na mocy których przedsiębiorcy zostali uwłaszczeni na majątku gminy lub Skarbu Państwa. O co chodzi? O to, że Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując skargę samorządowców ze Szczecina, Ustronia i Poznania orzekł, że niektóre przepisy ustawy z 2011 o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności są niezgodne z konstytucją.

Do tej pory obowiązywały przepisy, które umożliwiały przedsiębiorcom wykup na własność nieruchomości, które miały status użytkowania wieczystego. Prezydent nie mógł odmówić. M.in. ten zapis zakwestionował trybunał. Miasto teraz chce bliżej przyjrzeć się takim transakcjom i odzyskać prawo własności.

– Miasto nie miało prawa odmówić. To było szkodliwe prawo, teraz warto to naprawić i odzyskać nieruchomości – mówi Zbigniew Bytnar, radny PiS.
W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele miasta.

– Jesteśmy też świadomi, że konieczne będzie zwrócenie przedsiębiorcom kosztów, jakie ponieśli na przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Liczymy też na zwiększenie się wpływów do budżetu z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste – mówi zastępca prezydenta Legnicy Jadwiga Zienkiewicz.
Jaką kwotę będzie należało zwrócić? Może ona sięgnąć nawet 9 milionów złotych.
Podobnym entuzjazmem jak radni PiS i miasto nie pałają radni PO i mówią wprost:

– To próba złamania świętego prawa własności. Przedsiębiorcy wykupywali te nieruchomości w dobrej wierze, zgodnie z prawem. Inwestowali, a teraz chce im się to odebrać. Dla innych biznesmenów to jedynie dowód na to, że Legnica nie jest im przyjazna – mówi Jarosław Rabczenko, radny Platformy Obywatelskiej.

Do sprawy odniosła się już legnicka prokuratura. Zdecydowała, że przyłączy się do postępowania dotyczącego wzruszenia decyzji uwłaszczeniowych na rzecz osób prawnych (28 przypadków). Nie wyklucza również uwzględnienia wniosków o wznowienie postępowania w sprawach dotyczących osób fizycznych (71 wniosków).
Postępowania administracyjne muszą być wznowione do 16 kwietnia. Później będzie już za  późno.  To próba wywłaszczenia, czy może miasto dba o majątek? Komentuj na legnica.naszemiasto.pl. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska