Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

900 zł renty nie pozwoliłoby na walkę o zdrowie. Chodzi po przełomowej operacji rdzenia

Marcin Walków
Informacja o sukcesie wrocławskich neurochirurgów obiegła świat. Dariusz Fidyka i lekarze spotkali się z dziennikarzami 22 października. Dzień wcześniej film wyemitowała brytyjska telewizja BBC
Informacja o sukcesie wrocławskich neurochirurgów obiegła świat. Dariusz Fidyka i lekarze spotkali się z dziennikarzami 22 października. Dzień wcześniej film wyemitowała brytyjska telewizja BBC Tomasz Hołod
Dariusz Fidyka, 40-latek z okolic Bełchatowa, który odzyskuje władzę w nogach po przełomowej operacji przerwanego rdzenia kręgowego, nadal walczy o powrót do zdrowia i samodzielnego życia. Na co dzień przebywa w ośrodku rehabilitacyjnym Akson we Wrocławiu. Jego rehabilitacja jest kosztowna i bardzo żmudna.

- Ćwiczę pięć dni w tygodniu po 8 godzin z najlepszymi specjalistami od urazów kręgosłupa. Samego nie byłoby stać mnie na taką rehabilitację - mówi pan Dariusz. Nie może pracować, utrzymuje się z renty. - Która wynosi 900 złotych. Pomaga mi też rodzina - dodaje mężczyzna.

Gdyby nie fakt, że jego operacja odbyła się w ramach projektu naukowo-badawczego, dalej byłby przykuty do wózka. Badania oraz rehabilitację finansuje zagraniczna organizacja pozarządowa z Wielkiej Brytanii. Dariusz Fidyka jest też podopiecznym Stowarzyszenia Pomocy dla Chorych po Urazie Rdzenia Kręgowego Axis.

Dwa tygodnie temu o historii pana Dariusza usłyszał cały świat. Przypomnijmy. Wrocławscy lekarze przeszczepili do rdzenia kręgowego komórki gleju węchowego pobrane z opuszki węchowej w mózgu. Pan Dariusz odzyskuje czucie i władzę w nogach, stawia pierwsze kroki.

Przeczytaj: Sukces wrocławskich lekarzy. Sparaliżowany pacjent po operacji zaczyna chodzić!

Jego historię opisały media, a brytyjska telewizja BBC wyemitowała film. Do wrocławskich neurochirurgów przychodzą tysiące mejli i listów z prośbą o pomoc. Będą z niej mogli skorzystać jednak tylko nieliczni. - Głównym kryterium kwalifikacji pacjentów do programu będzie stwierdzenie w badaniu MRI kręgosłupa całkowitego przerwania rdzenia kręgowego, na przykład nożem. To bardzo rzadki rodzaj uszkodzeń - wyjaśniał dr Paweł Tabakow, neurochirurg z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, kierownik naukowy projektu. Zostały uruchomione dwie strony internetowe - jedna w języku polskim w serwisie zakładu rehabilitacji Akson, druga po angielsku na stronach Nicholls Spinal Injury Foundation, przez które mogą się zgłaszać pacjenci spełniający przede wszystkim to podstawowe kryterium.

Każdy może też przesłać pomoc finansową: "AXIS" Stowarzyszenie Pomocy dla Chorych po Urazie Rdzenia Kręgowego. Numer konta: 95 1160 2202 0000 0000 1622 3120.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska