18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Doxi terapeutka

PSZ
Doxi - owczarek niemiecki ma 19 miesięcy i jest specjalnie wyszkolona. Wczoraj Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Zawsze Wierni - 4 Łapy" przekazało psa dogoterapeutę 5-letniej Klaudii Leśny ze Skawiny. - Nasze stowarzyszenie działa od marca br., a Doxi jest pierwszym wyszkolonym przez nas psem. Jej szkolenie trwało 4 miesiące - poinformował Jarosław Wójcik, prezes stowarzyszenia.

Przywracają chęć do życia

   Klaudia urodziła się zdrowa. Gdy miała trzy miesiące, zachorowała na zapalenie mózgu. Ta ciężka choroba sprawiła, że do dziś jest dzieckiem niepełnosprawnym. Dziewczynkę zaczęto przyzwyczajać do Doxi 2 miesiące temu. Teraz suczka zamieszka w rodzinnym domu Klaudii. - Mamy nadzieję, że Doxi będzie swoistym komunikatorem między nami a Klaudią i że dzięki niej Klaudia bardziej otworzy się na świat zewnętrzny - _powiedziała mama dziewczynki. - Terapia już daje rezultaty. Klaudia stała się spokojniejsza, jest bardziej otwarta, chętna do zabawy i - co bardzo ważne - ma mniej ruchów mimowolnych. Wielką radość sprawia dziecku, gdy Doxi liże ją po rączkach. Ostatnio tak intensywnie to robiła, że razem, przytulone do siebie usnęły. Doxi jest bardzo żywym psem i uwielbia zabawy z gumowym kółkiem, jest jednak bardzo uważna i nigdy nie zrobiła Klaudii nawet najmniejszej krzywdy. Gdy chwyci za kółko i poczuje, że dłoń człowieka jest blisko, natychmiast puszcza i spokojnie czeka, aż pozwoli jej się na dalszą zabawę.
   Stowarzyszenie "Zawsze Wierni - 4 Łapy", korzystając z własnych środków oraz pieniędzy uzyskanych od sponsorów, szkoli psy na dogoterapeutów (takie szkolenie kosztuje 10 tys. zł) oraz na przewodników osób niewidomych (30 tys. zł). Psy pochodzą z hodowli i dokonuje się bardzo dokładnej ich selekcji.
- Zwierzę nie może wykazywać żadnych skłonności do agresji. Musi być wesołe, chętne do zabawy i - co bardzo istotne - musi preferować kontakt z człowiekiem. Poza tym najlepiej, by był to duży pies - tłumaczyła Magdalena Zazula, wiceprezes stowarzyszenia ds. dogoterapii. - Dogoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod terapii osób niepełnosprawnych. Daje ona świetne rezultaty także przy leczeniu osób starszych, przewlekle chorych lub cierpiących na depresję. Pies niezwykle oddziałuje na człowieka - nie tylko przywraca mu chęć do życia, ale także pomaga w rehabilitacji, bowiem podczas zabawy prowokuje chorego do wykonywania ćwiczeń fizycznych._
   Obecnie stowarzyszenie prowadzi szkolenia dwóch kolejnych psów (jedno zakończyć ma się w marcu, a drugie w czerwcu przyszłego roku). Zwierzęta te będą służyć jako przewodnicy osobom niewidomym. (PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski