Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 mitów rowerowych

Redakcja
Panuje przekonanie, że na rowerze pracują wyłącznie dolne partie naszego ciała. Dlatego obalamy pewne mity i przedstawiamy zalety jazdy na rowerze, które można mnożyć w nieskończoność.

1. Od jazdy na rowerze powiększają się łydki - szczególnie kobietom.
Panuje przekonanie, że na rowerze pracują wyłącznie dolne partie naszego ciała. Dodatkowo, najczęściej Panie, obawiają się nadmiernego wzrostu łydek. Zupełnie niepotrzebnie! Rower angażuje większość naszych mięśni - od rąk, grzbietu, brzucha przez biodra po nogi. Co jest natomiast ważne w kontekście tego mitu: nie możemy przesadzać z obciążeniem podczas pedałowania. Najbardziej wskazanym tempem jest 80 do 90 obrotów korbą na minutę. Jeśli uważamy, że jest to zbyt wiele, powinniśmy kierować się własnym odczuciem, pamiętać o zachowaniu lekkości pedałowania. Takie podejście skutkuje wysmukleniem łydek! Zalety jazdy na rowerze można mnożyć w nieskończoność. Jest to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia.

2. Rower jest niewygodny
Najczęstszym powodem poczucia braku komfortu podczas jazdy na rowerze jest źle dobrana wielkość roweru bądź nieprawidłowo dopasowane do nas jego elementy. Zatem jak je dopasować? Zaczynamy od wyboru odpowiedniej kategorii roweru - np.rower cross. Kluczowym elementem jest odpowiednio dopasowany rozmiar ramy. Pozycję komfortową natomiast uzyskujemy przez właściwe ustawienie siodła, kierownicy i mostka, klamek hamulcowych itd. Wyposażenie roweru, które dodatkowo wpływa na poprawę jakości jazdy to przede wszystkim: siodło, chwyty kierownicy oraz pedały. Jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa, wybierajmy rowery gwarantujące bardziej wyprostowana pozycję. Jeśli bolą nas kolana, dobierajmy niższe obciążenia podczas jazdy. Odpowiednio dobrany rower gwarantuje nam zdrowy, przyjemny i komfortowy ruch.

3. Dobry rower musi mieć amortyzator, hamulce tarczowe i szerokie opony
Dobry rower to taki, który odpowiada Twoim potrzebom. Nie zawsze amortyzator czy hamulce tarczowe są wskazanym elementem wyposażenia roweru. Na drogach asfaltowych bardzo ważnym elementem jest sztywność roweru, dlatego najczęściej wybierane są rowery z blokadą amortyzatora. Bardzo dobrą alternatywą są natomiast takie, ze sztywnym widelcem. Zarówno amortyzatory jak i hamulce tarczowe wymagają większej troski o ich działanie, a więc częstsze serwisowanie. Szerokie opony świetnie sprawdzają się w trudniejszym terenie - lasy, góry. W jakichkolwiek innych warunkach, szczególnie na drogach utwardzonych sprawiają, że rower toczy się ciężej i wymaga od nas większego wysiłku.

4. Jak rower, to najlepiej "góral"
Przez wiele lat do sklepów rowerowych chodziło się po rower górski. Powszechnie uznawano, że jest to najlepszy i najbardziej uniwersalny rower. Nic bardziej mylnego - obecnie konstruktorzy dwoją się i troją nad przystosowaniem naszego ulubionego pojazdu do warunków jego wykorzystania, naszych preferencji, umiejętności jazdy, wzrostu itd. Do miasta wybierajmy rowery miejskie, na wycieczki w teren - trekkingowe i crossowe, w góry i trudny teren - górskie, na szosę - szosowe itd.

5. Rowerem jeżdżą ci, których nie stać na samochód
Coraz częściej rower staje się podstawowym środkiem transportu. Coraz chętniej dojeżdżamy nim do pracy, na spotkania ze znajomymi, na zakupy. Rower stał się nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Sam w sobie posiada również wiele cech, którymi wygrywa z samochodami przy poruszaniu się po mieście. Niejednokrotnie pozwala zaoszczędzić czas, daje możliwość bezpośredniego dotarcia w praktycznie każde miejsce. Staje się zatem bardziej świadomym wyborem, niż tylko rezygnacją z samochodu. Dodatkowo najwięksi pasjonaci kolarstwa bardzo często posiadają rowery, których wartość znacznie przewyższa cenę niejednego samochodu wysokiej klasy. Płaci się wtedy głównie za najnowsze rozwiązania technologiczne, materiały, z których jest wykonany, bardzo niską wagę. Są to prawdziwe dzieła sztuki i egzemplarze stworzone przez naukowców, będące wynikiem laboratoryjnych badań i testów w najbardziej ekstremalnych warunkach.

6. Rower służy najwyżej kilka miesięcy w roku
Faktem jest, że najwięcej rowerzystów pojawia się na ulicach wiosną i latem. Zachęca do tego przede wszystkim słońce i wysoka temperatura. W naszym klimacie rzadko jednak występują warunki pogodowe, które nie pozwalają na jazdę na rowerze - wystarczy odpowiednio się do tego przygotować. W chłodniejsze dni pamiętajmy o przynajmniej dwóch warstwach odzieży najlepiej termoaktywnej, kiedy jest wilgotno, dodatkowo wyposażmy nasz rower w błotniki, wieczorami i nocą bezwzględnie pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu. Nie rezygnujmy z ruchu, bo za oknem 5 a nie 25 stopni Celsjusza. Po prostu przygotujmy się do niego.

7. Aby jeździć potrzebuję tylko rower
Aby jeździć na rowerze faktycznie potrzebujemy najpierw rower. Kiedy jednak już się na ten rower wybierzemy wiele okoliczności wymaga od nas posiadania konkretnego dodatkowego wyposażenia. I tak na przykład - wycieczka się przedłuża, zapada zmrok, bezwzględnie musimy dysponować oświetleniem poprawiającym nasze bezpieczeństwo. Podczas jazdy poluźniła się manetka, utrudnia nam zmianę biegów, przydałby się mały niezbędnik z odpowiednimi kluczami do jej dokręcenia. Podobnych sytuacji moglibyśmy mnożyć bez końca, pamiętajmy jednak o podstawowym doposażeniu roweru m.in. w oświetlenie, zapięcie, podręczny niezbędnik itd. Pamiętajmy również o własnym bezpieczeństwie, zakładajmy kask, rękawiczki, odpowiednią odzież, okulary.

8. Rower jest bezobsługowy
"Skoro wydałem na rower tyle pieniędzy, to powinien jeździć bez awarii wiele lat" - bardzo popularny tok rozumowania. Z posiadaniem roweru jest trochę jak z posiadaniem pupila, musimy o niego dbać. W tym wypadku oznacza to po pierwsze regularne wykonywanie podstawowych czynności konserwacyjno-serwisowych, takich jak czyszczenie, smarowanie, pompowanie. Po drugie musimy pamiętać o profesjonalnym serwisancie, który wyreguluje nam przerzutki, hamulce, sprawdzi naciąg szprych w kołach, amortyzację itd. Każdy rower może nam służyć wiele lat, nawet całe życie. Bardzo wiele zależy od naszego podejścia i zaangażowania. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska