Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 milionów na teleopiekę dla wrocławskich seniorów. Umowa podpisana

Celina Marchewka
8 milionów na teleopiekę dla wrocławskich seniorów.
8 milionów na teleopiekę dla wrocławskich seniorów. Celina Marchewka
Już za dwa lata 1000 przewlekle chorych pacjentów w wieku 65+ bez wychodzenia z domu będzie pod stałą opieką lekarzy.

Marszałek Cezary Przybylski i dyrektor Szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, Janusz Wróbel, podpisali dzisiaj umowę na realizację tego, wartego prawie 8 milionów złotych, projektu. 6,8 mln będzie pochodziło z unijnych funduszy, resztę dopłaci województwo. Teleopieka nie jest w Polsce finansowana przez NFZ. Dzięki pieniądzom z projektu zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt dla 1000 osób, przede wszystkim: spirometry, pulsoksymetry, glukometry, ciśnieniomierze, wagi, termometry.

Teleopieka to nowoczesna forma pomocy dla osób, które przewlekle cierpią na różne choroby takie jak na przykład cukrzyca, niewydolność krążeniowa czy nadciśnienie tętnicze. Po zakwalifikowaniu przez lekarza danego pacjenta do programu, otrzyma on dedykowany sobie sprzęt, za pomocą którego dane na temat stanu jego zdrowia wysyłane będą bezpośrednio do szpitala. Jeśli wyniki odbiegną od, wyznaczonej dla konkretnej osoby, normy, wówczas pracownik medyczny skontaktuje się z pacjentem, ustali przyczynę i dalsze kroki. W sytuacjach krytycznych możliwa jest także bezpośrednia interwencja.

Jednym z celów projektu jest ograniczenie kolejek w przychodniach i szpitalach, ponieważ osoby biorące udział w programie teleopieki, będą musiały przychodzić na wizyty do lekarzy znacznie rzadziej, niż ma to miejsce teraz.

- Osoby starsze wymagają nadzoru, ale niekoniecznie cały czas i w placówkach. W domu może być on równie skuteczny - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa.

Kto może skorzystać z teleopieki?

Program jest adresowany do osób w wieku 65+, u których stwierdzone są co najmniej dwie poważne choroby. O tym, czy pacjent zostanie zakwalifikowany do opieki, zawsze zadecyduje lekarz. Partnerem projektu jest Gmina Malczyce, więc, oprócz wrocławian, także jej mieszkańcy będą mogli wziąć w nim udział. Specjalistyczne urządzenie przyznane zostanie na czas nieokreślony, w zależności od potrzeb.

- Z naszego doświadczenia i testów wynika, że skuteczność teleopieki oceniania jest bardzo wysoko. Przez lekarzy głównie dlatego, że chorzy czując ciągłą kontrolę nad sobą, bardziej o siebie dbają i przestrzegają zaleceń. Pacjenci natomiast twierdzą, że czują się "zaopiekowani" i bezpieczni - przekonuje dyrektor Szpitala im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, Janusz Wróbel.

- Dzisiaj jest to innowacja, ale mamy nadzieję, że w przyszłości ta metoda stanie się codziennością - dodaje Cezary Przybylski.

Partnerzy projektu:
- Województwo Dolnośląskie
- Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
- Gmina Malczyce
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- Obwód Lecznictwa Kolejowego

W najbliższym czasie ogłoszone mają być przetargi na realizację programu. Planowany jego start to kwiecień 2021.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska